A viharos szél következtében kiesett a fióka. A kerecsensólyom immár épségben van.
A napokban értesítették a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársait, hogy egy fészkéből kiesett fiatal, röpképtelen ragadozó madárfiókát találtak Szeged környékén. A területileg illetékes természetvédelmi őr sikeresen befogta az egyébként gyűrűt viselő kerecsensólyom fiókát - számolt be a nemzeti park oldala.
A jelölés adataiból kiderült, hogy a madár a Szeged-Nagy Fekete terület egyik nagyfeszültségű távvezeték-oszlopán elhelyezett műfészekben nevelkedett. A viharos szél következtében kiesett egészséges fiókát a MAVIR munkatársainak közreműködésével visszahelyeztük a két testvére mellé.
A kerecsensólyom (Falco cherrug) a fás-sziklás ázsiai sztyepp költőmadara. A sík- , valamint a domb- és hegyvidéki rövidfüvű gyepes élőhelyeken is találkozhatunk fajjal. Sikeres költéséhez nélkülözhetetlen a fák és sziklafalak megléte. A kerecsensólyom a többi sólyomféléhez hasonlóan nem épít fészket. A sziklafalak esetében a tojók a más madarak (például holló) fészekmaradványait használják, vagy a sziklapárkány talajába alakítják ki a tojások helyét. A fás élőhelyeken leginkább az ölyvek és a sasok üres fészkeit használják a költéshez. Évente egyszer költ, általában 3-4 tojást rak, az európai állomány fészkelése március végén, április elején kezdődik.
Az elterjedési területének jelentős részén vonuló faj, ugyanakkor a déli és a közép-európai fészkelő állomány állandónak tekinthető. A fiókák gyakran nagy területekre kóborolhatnak, illetve vonuló viselkedést is mutathatnak.
Veszélyeztető tényezői között említhetjük az élőhelyek eltűnését és megváltozását, illetve a fő táplálékállat, az ürge állományainak csökkenését. Továbbá a nem megfelelő módon alkalmazott rágcsálóirtó-szerek és a szándékos mérgezés, valamint az elektromos vezetékhálózat okozta áramütések is nagy mértékben hozzájárulnak a populációk csökkenéséhez.
A faj hazai állománya az 1980-as években a kipusztulás szélére sodródott. Az aktív természetvédelmi tevékenységeknek köszönhetően napjainkra a magyarországi populáció 180-200 párra becsülhető.
A kerecsensólyom fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 1 000 000 Forint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.