Bulvár

Karácsonyi jaguár a Szegedi Vadasparkban

Karácsonyi jaguár a Szegedi Vadasparkban

2016. február 24., szerda
Karácsonyi jaguár a Szegedi Vadasparkban
jaguar_vadaspark

Tavaly a szegedi jaguárok zöld utat kaptak a családtervezés folytatására, ennek köszönhető, hogy igazi karácsonyi ajándékként, december 26-án megszületett a kicsi.

"Legutóbbi hírünkben már jeleztük, hogy a foltos hiéna kölykökkel a hideg hónapokban születettek bemutatásának sorát kezdjük meg. Hiszen számos más állat látta meg a napvilágot ebben az időszakban, köztük igazi ritkaságok is. Most a fekete jaguár szülöttünk bemutatkozásán a sor, a látogatóinknak sajnos még várniuk kell pár hetet, hogy a fotók, videók után a külső kifutóban élőben is megfigyelhessék a pettyes jaguáranyát fekete kölykével. Nem ez az első alkalom, hogy jaguár született a Szegedi Vadasparkban, 2010 és 2012 között négy kölyköt nevelt fel Kiara, a németországi Halléból érkezett anya. Valamennyi kölyök alapszíne fekete volt, vagyis apjuk, a Nyíregyházi Állatkertből érkezett Negró színét örökölték (a fekete jaguárok is ugyanolyan pöttyösek, mint a sárga alapszínűek). Ők ma már más európai állatkertben élnek. Ezután egy majdnem három éves szünet következett, a jaguárok európai törzskönyvének ajánlása szerint nem engedtük a szülőket újra szaporodni. Sokakban felmerülhet a kérdés, vajon miért nem szaporítanak az állatkertek egy olyan veszélyeztetett állatot, mint a jaguár, miért kell több éven keresztül fogamzásgátlással vagy elkülönítéssel akadályozni a kicsik születését? Ennek oka az, hogy az állatkertek tartókapacitása véges, a kis jaguárok pedig nagyobb eséllyel maradnak életben, mint vadon. A felnövekvő fiatalok a családjukkal nem maradhatnak, a jaguár ugyanis alapvetően magányos állat, így mindenképpen új helyet kell az utódoknak biztosítani. Az állatkerti fajmegmentési programok vezetőinek tehát nemcsak arra kell ügyelniük, hogy a megfelelő genetikai hátterű párok álljanak össze, hanem a teljes állatkerti állomány stabilitását, korösszetételét is felügyelniük kell. Ezért írja elő időnként, hogy egy-egy pár ne szaporodjon. Tavaly a szegedi jaguárok zöld utat kaptak a családtervezés folytatására, ennek köszönhető, hogy igazi karácsonyi ajándékként, december 26-án megszületett a kicsi. Azon már mi sem lepődtünk meg, hogy ő is fekete lett…

jaguar_vadaspark2

A jaguár nőstényt és hímet már akkor külön kell választani, amikor a gondozók észlelik, hogy közeledik az ellés napja. A hím ugyanis veszélyes lehet még a saját utódjára is. A kölyök a ház oltalmában nevelkedett, de ahogy egyre nagyobb lesz, és az időjárás is tavaszba fordul, anyjával együtt kiengedjük a külső kifutóba, amelyet így felváltva használnak majd az apaállattal. A házrész takarítása, amikor a nőstényt el kell választani egy rövid időre, alkalmat teremt arra, hogy a gondozók és az állatorvos megvizsgálja a kölyköt, illetve az megkapja a szükséges oltásokat. Egy ilyen alkalommal tudtuk megnézni a nemét is, amely vizsgálat eredménye: nőstény a legfiatalabb szegedi jaguár. Csütörtökön egy hasonló vizsgálat megtekintésére invitáljuk a sajtó érdeklődő képviselőit, 10.00-ra. A jaguárt sokan összetévesztik a leopárddal (vagy másik nevén párduccal), pedig annál a testalkata jóval erőteljesebb, valamint a mintázata is eltérő. A jaguár Dél- és Közép-Amerika csúcsragadozója, sőt, nem is olyan régen még az USA délnyugati államaiban is megtalálható volt. Kivételes erejét jól mutatja, hogy a nagymacskák közül a testméretéhez viszonyítva az ő harapása a legerősebb. Annak ellenére, hogy vadon nem veszélyesebb az emberre, mint a többi nagymacska, mivel a legtöbb esetben elkerülik a velünk való találkozást, az állatkertek világában a legveszélyesebb állatok között tartják számon, nem egy súlyos, sőt tragikus balesetet okoztak az elmúlt évtizedekben világszerte. Mindenesetre az elmondható, hogy összességében mi sokkal veszélyesebbek vagyunk rájuk, mint ők miránk. A természetes élőhelyének gyors pusztulása, a zsákmányállatok eltűnése mellett az orvvadászat veszélyezteti leginkább. A szőrmebundák elleni állatvédő kampányoknak hála ezen célból nem vadásszák a 70-es évek óta, de a mancsa, foga továbbra is keresett szuvenír, illetve több területen kártevőként irtják a háziállatok védelmében" - írja a Szegedi Vadaspark közleménye.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.