Bulvár

A vörösiszap-katasztrófáról vetít dokumentumfilmet a Duna Televízió

A vörösiszap-katasztrófáról vetít dokumentumfilmet a Duna Televízió

2015. október 1., csütörtök
A vörösiszap-katasztrófáról vetít dokumentumfilmet a Duna Televízió
A vörösiszap-katasztrófa ötödik évfordulója

Az öt évvel ezelőtt történt vörösiszap-katasztrófát felidéző dokumentumfilmet láthat a közönség vasárnap délután a Duna Televízióban.

Kakuk L. Tamás

, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) Közéleti és Dokumentum Főszerkesztőség vezető szerkesztője az MTI-nek elmondta: A vörös ár - A vörösiszap-katasztrófa 5. évfordulója című filmmel azt szeretnék láttatni, hogyan fogott össze a katasztrófában az érintett közösség, a társadalom, a hivatásos vonal - katasztrófavédelem, mentők, tűzoltók, honvédek - és a civilek. "Összefogás és önfeláldozás jelenik meg" - hangsúlyozta. Emlékeztetett arra, hogy 2010-ben Magyarország legnagyobb ipari katasztrófája zajlott le. Október 4-én mintegy 700 ezer köbméter tömény nátronlúggal kevert vörösiszap árasztotta el az Ajka és Devecser között lévő Kolontár települést, mert a közeli timföldgyár vörösiszap-tározójának átszakadt az egyik tározója. A víz rendkívül erős, 13,5 pH értékű lúgot mosott ki. Az áradás végül három települést - Devecser, Kolontár, Somlóvásárhely - öntött el. Kakuk L. Tamás kiemelte: a dokumentumfilm megközelítése azért is különleges, mert "visszaemlékezős" interjúk születtek. "Látszik, ahogy visszatérnek az emlékek, az embereknek eszükbe jutnak a dolgok" - fogalmazott, hozzátéve: az áldozatok a mai napig elzárkózók és nehezen nyílnak meg, mivel felépítettek magukban egy gátat és egymásnak sem beszélnek a tragédiáról. A szerkesztő tájékoztatása szerint a film keretét annak a fiatalembernek a története adja, aki autójával indult menteni Kolontár vörösiszappal elöntött részére. A Torna-patak hídján kellett volna átkelnie, de nem láthatta, hogy a vörösiszap kimosta a híd előtti medret, így belezuhant, az ár elsodorta és csak órákkal később találták meg. Barátai a kabátjáról ismerték föl, a dokumentumfilmben ők is beszélnek a tragédiáról. A filmben megszólal és elmondja megrázó történetét a 70 fölötti

Olga néni

is, aki a katasztrófa idején három órát kapaszkodott a kerítésbe a mellmagasságig érő vörösiszapban. A mentést irányító polgármester arra emlékezik, hogy tömegével jelentkeztek és jöttek az ország minden részéről segíteni, lapátolni a hétköznapi hősök. A mentősök irányítója azt idézi fel, amikor a szabadnapos munkatársak értesültek a történtekről, azonnal jelentkeztek szolgálatra. A film kicsengése pozitív, hiszen szó esik az újjáépítésről és az újrakezdésről is - fogalmazott a szerkesztő. Véleménye szerint azonban azért is fel kell idézni ezt a megrázó eseményt, mert az "emberi emlékezet különös" és fontos eseményeket is töröl, egy felmérés szerint három és fél év alatt - fűzte hozzá. Az 52 perces dokumentumfilmet - amelynek előkészítő munkálatai már augusztusban elkezdődtek - szeptember első felében forgatták. A nézők vasárnap 16 órától tekinthetik meg a Duna Televízióban.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.