Bulvár

Kardcsörtetés közepette adtak vért a szegedi hagyományőrzők + FOTÓK

Kardcsörtetés közepette adtak vért a szegedi hagyományőrzők + FOTÓK

2015. február 13., péntek
Kardcsörtetés közepette adtak vért a szegedi hagyományőrzők + FOTÓK
hagyomanyorzok_veradas12kf

Honfoglaló magyar, normann lovag, nomád kun, viking harcos és asszony, illetve '48-as honvéd egyaránt képviseltette magát a szegedi Hősök Kapuja Hagyományőrző Baráti Kör által szervezett felvonuláson és véradáson.

Az idei már a harmadik ilyen jellegű megmozdulása volt Szeged történelemszerető közösségének 2013. október és 2014. február után. A hagyományőrzők péntek délelőtt teljes harci díszben vonultak végig a Dóm tér - Árpád tér - Kárász utca - Klauzál tér - Oroszlán utca - Oskola utca - Somogyi utca - Klinika kert útvonalon a Véradó központ felé, véradásra buzdító szórólapokat osztogatva a járókelők között.

Berényi Zoltán

szervező portálunknak elmondta, több oka is van annak, hogy éppen ezt az időpontot választották a figyelemfelhívó akció megvalósítására. "Február van, ez a tavasz köszöntése, a tél temetése, az álarcos felvonulás időszaka. Nagyon sok fesztivál épül e körre, nem véletlenül tevődött a farsang témaköre sem ekkorra. Másrészt lassan kezdődik a '48-as honvédő háborúsorozat tavaszi hadjáratának időszaka. Összességében persze megemlékezhetnénk mindazon hőseinkről, akik valamilyen formában a vérüket adták különféle honvédő csatákban. A véráldozat metaforája sokféleképpen vissza tud köszönni. Ahogy pedig az őseink tudták a vérüket áldozni, úgy mi is, akik próbáljuk őket megeleveníteni, emlékezhetünk rájuk e módon. Szintén egy idevágó metafora a holnapi Valentin nap, az emberi kultúrában a szerelem kiteljesedésében is jelen van a vér, a lányok első alkalma során. A péntek 13. pedig a templomos lovagok felszámolásának 1307-es kezdetére vezethető vissza mint babonakör. A rend utolsó nagymesterét,

Jacques de Molay-t

ekkor vetették börtönbe. Az ő áldozatára is emlékezhetnénk. Számos alkalmat találhatnánk tehát ma a megmozdulásunk alátámasztására, de akad egy, amit minden közül ki szeretnék emelni. Ez pedig a véradás mint intézmény, a véradó ember mint megbecsült személy. Amióta létezik véradás és transzfuziológia mint tudományág, azóta hány emberen tudott segíteni a betegellátásban?! Számos ember életminőségén javítottak a vérkészítmények, számos életet mentettek meg. A célunk talán úgy fogható meg, hogy mindegy milyen indokkal, de ténylegesen segíteni tudunk, a játékunk mellett hasznosat is csinálunk" - foglalta össze Berényi Zoltán. Hozzátette, örömteli, hogy Sopronban és Budapesten is hasonló megmozdulások lesznek az elkövetkező napokban, illetve remélik, az utca járókelői közül is többeket sikerül meggyőzniük a véradás fontosságáról.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.