Bulvár

A hét finomságai céklából, padlizsánból és csipkebogyóból

A hét finomságai céklából, padlizsánból és csipkebogyóból

2014. október 21., kedd
A hét finomságai céklából, padlizsánból és csipkebogyóból
sef_szakacs

Köztudott, hogy a vitaminbevitel ősszel is fontos. Legutóbbi receptjeinket szezonális alapanyagokból válogattuk össze, ezúttal pedig olyan érdekes és egészséges ételeket kerestünk, mint a cékla, padlizsán és a csipkebogyó.

Cékla krémleves

Először is vegyük a céklát, amelynek sok jótékony hatása van a szervezetre, ráadásul antioxidánsokban gazdag étek. Vérképző hatása a vörösvérsejtek regenerálódását és keletkezését segíti.

Hozzávalók:

- 1 fej lilahagyma - 1 fej nagy cékla - 1,5 dl tejszín - 1 db húsleveskocka - 1 evőkanál méz - bazsalikom - 1 citrom leve - margarin - só - őrölt fehér bors

Elkészítés:

A céklát nagy lyukú reszelőn lereszeljük. Ha nem akarjuk, hogy ujjaink piros színben tündököljenek, húzzunk fel zacskót. Ezután a lilahagymát kicsi kockákra vágjuk, bele rakjuk egy serpenyőbe és kevés margarinon pároljuk. Mikor a lilahagyma üveges, hozzáadjuk a reszelt céklát és együtt pároljuk tovább még néhány percig. Ízlés szerint fűszerezzük, majd felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje és fél órán át főzzük. Harminc perc után levesszük a tűzről és pépesítjük a céklát. Ezután visszatesszük a tűzre, belecsorgatjuk egy citrom levét, beletesszük a mézet és felforraljuk. Amikor már forr az levesünk folyamatos kevergetés mellett hozzáadjuk a tejszínt. Újra forraljuk és már kész is. Pörkölt mandulával tálaljuk.

cekla

Rakott padlizsán

Következő receptünk főszereplője a padlizsán. Rengeteg jótékony hatása van, ásványi sóban gazdag, illetve tartalmaz C és A-vitamint is. Vértisztító hatása segít a koleszterinszint csökkentésében, A-vitamin tartalma pedig a testszövetek megfelelő növekedésében, illetve az egészséges bőr megőrzésében. Íme a recept!

Hozzávalók:

- 3 db padlizsán - 4 dkg vaj - 1 dl étolaj - 15 dkg darált hús - 1 fej vöröshagyma - 1 gerezd fokhagyma - ízlés szerint aprított petrezselyem - ízlés szerint só bors - paradicsompüré - zsemlemorzsa

Elkészítés:

Mielőtt nekikezdenénk, melegítsük elő a sütőnket 200 Celsius-fokra. Megtisztítjuk a padlizsánt és felkarikázzuk, sózzuk ízlés szerint és hagyjuk állni fél órán át. Ez idő elteltével lecsöpögtetjük a padlizsánkarikákat és forró olajban aranybarnára sütjük. Egy másik serpenyőben a vaj felét felolvasztjuk, a hagymát puhára pároljuk benne. Hozzáadjuk a 15 dkg főt húst, a petrezselymet és a paradicsompürét. Ízlés szerint meghintjük sóval, borssal és főzzük még 6-7 percig. A felszeletelt megsütött padlizsánnal kibélelünk egy tepsit, rakunk rá a paradicsom szószos húsból, majd ismét a padlizsán következik még egy réteg hús és végül a padlizsán. A tetejére a maradék vajat és a zsemlemorzsát tesszük és körülbelül 50 percig sütjük.

zoldsegek

Csipkebogyó felfújt

A szezon nagy slágere még a csipkebogyó, tele C-vitaminnal, ami erősíti az immunrendszerünket. Továbbá tartalmaz még A-vitamint, illetve B1-vitamint, ami agyserkentő alkotónak tudható be, hiszen kiváló hatása van az idegrendszerre és a szellemi teljesítményre. A B2-vitamin a táplálékból felszabaduló energia hasznosításában vesz részt, a P-vitamin segíti a C-vitamin felszívódását és a K-vitamin a véralvadás fontos szabályzó tényezője. Utóbbihoz hozzátartozik, hogy elősegíti a máj méregtelenítő funkcióját. Fogyasszunk belőle minél többet, akár lekvár vagy sütemény formájában is!

Hozzávalók:

- 3 db tojás - 6 dkg vaj - 10 dkg zsemlemorzsa - 4 dkg őrölt mandula - 3-4 evőkanál csipkebogyó lekvár - 6 dkg cukor - vaj a tepsi kikenéséhez Öntet: - csipkebogyó lekvár - 3 evőkanál vörösbor - 4 dkg cukor

Elkészítés:

A vajat szoba hőmérsékletűre puhítjuk. Külön választjuk a tojások sárgáját és a fehérjét, majd konyhai robotgép habverőjének segítségével összekeverjük a tojássárgáját, a cukrot és a vajat. Amikor ez kész és szép habos, hozzáadjuk a mandulát, a csipkebogyólekvárt és a zsemlemorzsát. Óvatosan keverjük hozzá a tojásfehérjéből felvert kemény habot is. Miután összedolgoztuk, beletesszük a kikent tepsibe és 30-35 perc alatt megsütjük. Az öntethez forraljuk fel a lekvárt, a cukrot és a vörösbort. Hagyjuk kihűlni.

lekvar2
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.