8400 éves emberi lábnyomokat tártak fel török és holland régészek Törökország északnyugati részén, Bursa tartományban végzett ásatások során.
A Yenisehir kerületben lévő ősi leletek feltárása 2007-ben kezdődött. Az ásatások során előkerült legkorábbi leletek Kr.e. 6600-ból származnak. Az itt letelepedett lakosok egymás szomszédságában építették lakóházaikat, ami teljesen szokatlan volt az adott korban. Az alsó rétegekben számos kerámiatárgyat tártak fel, amelyek arról tanúskodnak a Márvány-tengeri régióban elsőként itt honosodott meg a fazekasság - olvasható a Daily Sabah online kiadásában. A feltárások során napvilágra került egy pár emberi lábnyom. "A ház egykori tulajdonosai pelyvával kevert sárral tapasztották házuk padlóját, ám miután gondosan elsimították, valaki rálépett a még nedves agyagra. A hibát azonban korrigálták, egy újabb réteg sárral betapasztva a padlót. A ház később leégett, és a tűzvész által kiégetett agyag megőrizte a lábnyomokat, amelyek a radiokarbonos kormeghatározás szerint Kr.e. 6450 tájáról származnak" - magyarázta Rana Özbal, az isztambuli Koc Egyetem docense, az ásatások társvezetője. Az értékes lelet alapján a szakemberek meghatározhatják a lábnyom gazdájának magasságát, súlyát, vagy akár a korát is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.