Bulvár

Megszületett Balu, a bőgőmajomkölyök a vadasparkban

Megszületett Balu, a bőgőmajomkölyök a vadasparkban

2013. augusztus 13., kedd
Megszületett Balu, a bőgőmajomkölyök a vadasparkban
20130813_bogomajom_02

Július 20-án estefelé örömmel vették észre a Szegedi Vadaspark gondozói, hogy egy bőgőmajom látta meg a napvilágot az arák röpdéje melletti kifutóban.

Azonban aggodalomra is volt okuk, hiszen nem anyján, a még tapasztalatlan Willow-n, hanem fekete színű apján, Alokon kapaszkodott a világos színű kicsi, s úgy tűnt, bár apja szívesen átadná anyjának, az nem fogadja el szoptatni a kölyköt. Másnap ezért az a döntés született a vadasparkban, hogy a ritka majomfaj kicsinye érdekében közbeavatkoznak, és próbát teszünk a felnevelésére. "Miután olyan fajról van szó, amely speciális táplálékigényű (lombevő), és hazai tapasztalat még nem volt - az állatkerti terminussal élve – a kézben való nevelésre (sőt, jelenleg máshol nem is él bőgőmajom Magyarországon), az éhes és kiszáradt kölyök életben maradása sokáig kétséges volt. Bár voltak kritikus napok, végül elmondhatjuk, hogy a legnehezebb heteken túl vagyunk, és egyre inkább bízhatunk abban, hogy sikerrel felcseperedik a Balu névre keresztelt kis hím. Pótmamává vált gondozója tapasztalata és odaadása, az állatkert szakmai háttere, más állatkertek szakembereinek hasznos tanácsai mind hozzájárultak a sikerhez, hogy most már a sajtó képviselőinek be tudjuk mutatni a kis bőgőmajmot" - közölte

Veprik Róbert

igazgató.

20130813_bogomajom_00

Balut kezdetben óránként kellett etetni, beleértve az éjszakákat is, jelenleg már kétóránként cumizik. Laktózmentes bébitápszert kap, miután kiderült, hogy az eredetileg kapott tápszerre érzékeny. A természetben az anyák egy évig nevelik kölykeiket. A kézben való nevelés nagy veszélye, főleg, ha olyan intelligens, csapatban élő állatokról van szó, mint a főemlősök, hogy a fiatal állat nem szocializálódik megfelelően. "Ezért fontos, hogy majd megfelelően hozzászoktassuk a fajtársaihoz, hogy később egy csapat tagjává válhasson, akár Szegeden, akár egy másik állatkertben. A hímeknél erre nagyobb az esély, mint a nőstényeknél. Például Balu apját, Alokot szintén kézben nevelték fel szülőállatkertjében, Hollandiában, és jelen esetben amennyire tudta, gondját viselte a kicsinyének az első napon" - közölte az igazgató. A fekete bőgőmajmot a Szegedi Vadaspark nemzetközi törzskönyvi program keretében tartja. A világon jelenleg körülbelül 250 egyedét tartják állatkertben. A Dél- és Közép-Amerikában élő bőgőmajmok, mint nevük is mutatja, az egyik leghangosabb majomfélék, énekük akár 5 kilométerre is elhallatszik az esőerdőben. A Vadasparkban is sokszor zendítenek rá, ilyenkor versenyt hangoskodnak a szintén nagyon zajos arákkal, illetve esetenként a közelben élő gibbonokkal. A fekete színű hímek jóval nagyobbak, mint a világosbarna színű nőstények. A pókmajmokhoz hasonlóan fogófarokkal rendelkeznek, amelyet egyfajta ötödik végtagként használnak. A bőgőmajom kicsit a látogatók jelenleg természetszerűleg nem láthatják, csak a kifutóban élő szülőket.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.