Sokan szeretnék végső nyughelyüknek a Tiszát, de a búcsúztatásukhoz alapos körültekintés szükséges. A partra vetett urnazsák felkavaró és kegyeletsértő.
Szolnokon egy helybéli férfi figyelemfelkeltő bejelentése rázta meg a közvéleményt: a Tiszavirág híd melletti sólyázónál három, emberi hamvakat tartalmazó urnazsákot sodort partra a Tisza. Az eset súlyosságát fokozza, hogy a férfi számára ez nem az első ilyen találkozás volt. Néhány hónappal korábban ugyanis saját édesanyja urnáját is a folyó iszapjából kellett kimentenie Martfűnél, mindössze három méterre attól a ponttól, ahol családja körében végső búcsút vett tőle.
A szolnoki férfi beszámolója szerint a Tiszában talált urnazsákok azonnal felidézték benne a korábbi traumatikus élményt. Saját édesanyja hamvainak iszapból való kiemelése, az urna és papírkarton megtalálása, majd a hamvak újra a Tiszába szórása mély sebeket tép fel benne.
Az urnák partra sodródása több szempontból is aggasztó.
Egyrészt súlyos kegyeletsértést jelent, hiszen az elhunytak maradványai méltatlan körülmények között, a nyilvánosság előtt, akár kutyasétáltatók lába alatt hevernek.
A megtaláló férfi különösen felháborítónak tartja, hogy sokan észre sem veszik, min taposnak, mert nem ismerik fel a fehér zsákok jelentőségét. Egy horgász korábban úgy nyilatkozott, hogy horogra akadtak már ilyen zsákok, és nem is tudta, mi van bennük.
Másrészt környezetvédelmi szempontból is problémás a jelenség.
A beszámolók szerint a talált urnák anyaga nem bomlik le megfelelően, akár több évig is szennyezve a környezetet.
Hasonló esetekre Szegeden is van példa. Egy helyi lakos a Facebookon többször is jelezte, hogy hamvakat talált a szegedi Tisza-szakaszon, és sürgette a gyászoló családokat, hogy szakemberekhez, temetkezési cégekhez vagy egyházakhoz forduljanak, ne próbálják maguk intézni a búcsúztatót.
Az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (ATIVIZIG) tájékoztatása szerint a hamvak vízi szétszórása szabályokhoz kötött.
Az 1999. évi XLIII. törvény értelmében a temetőn kívüli ingatlanon történő hamvasztásos temetéshez a tulajdonos (kezelő) előzetes hozzájárulása szükséges. Az ATIVIZIG vagyonkezelésében lévő területekre vonatkozóan díjmentes engedély kérhető, melyet a szertartás tervezett időpontja előtt legalább 8 munkanappal be kell nyújtani. Fontos kiemelni, hogy az Igazgatóság bizonyos területeken (csatornák, holtágak, szabadstrandok, illetve a szegedi belterületi Tisza egyes szakaszai) nem adja meg a hozzájárulást. Árvízvédelmi készültség idején pedig tilos lehet a hamvak folyóba juttatása.
Ez a probléma rávilágít arra, hogy a temetkezési szokásoknak és a jogszabályoknak összhangban kell lenniük a kegyeleti és környezetvédelmi elvárásokkal. Fontos, hogy a gyászoló családok tisztában legyenek a hamvasztásos temetésre vonatkozó szabályokkal, és szakemberek segítségét vegyék igénybe a méltó és jogszabályoknak megfelelő búcsúztatás érdekében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.