Bulvár

Mínuszokban pompázik Szegeden a téltemető virág + FOTÓK

Mínuszokban pompázik Szegeden a téltemető virág + FOTÓK

2013. február 11., hétfő
Mínuszokban pompázik Szegeden a téltemető virág + FOTÓK

Visszatértek a mínuszok, Szegeden azonban kinyílt a téltemető virág, melyre a természetben főleg a Dunántúlon lehet rálelni vagy a szegedi füvészkertben. Látványa a mostani hidegben lélekmelengető, élénksárga virága a szélben suttogva jelzi, hamarosan itt a tavasz.

A téltemető (Eranthis hyemalis) eredetileg védett vadnövény, melynek eszmei értéke ötezer forint. Az utóbbi évtizedekben a kertekben is fellelhető. A virágot azért is kedvelik, mert a díszkertnek ez az első szabadban nyíló virága. A természetben ritkább, ennek egyik oka az élőhelyek visszaszorulása. A képeken látható szépségeket a Szegedi Tudományegyetem Füvészkertjében kaptuk lencsevégre, ahol zöld levélgallérkáikkal nyújtóztak az ég felé, keresve a napot, hiszen elméletileg vége a télnek.

A hangyák segítik a téltemető szaporodását

"A téltemető virág a legkorábban virágzó növényfajtánk egyike. Mediterrán eredetű, de Közép-Európa gyertyános tölgyeseiben, ligeterdőiben is meghonosodott, bár állománya nem túl nagy. Sokszor kertekben is találkozhatunk vele. A téltemető gumós növény, melynek tőlevelei szálasak, sallangosak, s egyetlen szép sárga virágot képeznek. Az igen korai virágzást követően tüszőtermések fejlődnek, melyek apró magjait majd a hangyák terjeszthetik. Az elvirágzás követően a sárga virágok megzöldülnek, visszafejlődnek, s a növény a gumóba visszahúzódva marad a következő év tavaszáig. A téltemető ma hazánk védett növényei közé tartozik, a természetes élőhelyek visszaszorulásával egyre ritkábban találkozhatunk vele. Élettani hatása kedvezőtlen, mérgező anyagokat tartalmaz, ezért nem érdemes sem főzetet, sem salátát készíteni belőle. Magyarország területén főként a Dunántúl gyertyános-tölgyeseiben illetve az ezek helyén létesített egyéb erdőkben él. A hazai flórában való megtelepedését csak találgatják botanikusaink, egyesek szerint a középkorban vadulhatott ki egykori kolostorkertekből, kastélykertekből. Eszmei értéke ötezer forint" - tudtuk meg

Németh Anikó

botanikustól, a szegedi füvészkert igazgatóhelyettesétől.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.