Hatályon kívül helyezte a Szegedi Ítélőtábla kedden a balotaszállási kettős gyilkosság ügyében hozott elsőfokú ítéletet, amelyben életfogytiglant kapott a bűncselekmények elkövetésével vádolt 23 éves férfi.
A táblabíróság kimondta: az elsőfokú ítélet oly mértékben megalapozatlan, hogy alkalmatlan az érdemi felülvizsgálatra. Ezért új eljárás lefolytatására kötelezte a Bács-Kiskun Megyei Bíróságot, s döntött arról is, az ügyben másik tanácsnak kell eljárnia. A vád szerint
Balogh Árpád
2008. október 11-én egy balotaszállási tanyán meggyilkolt két német állampolgárságú férfit, a holttesteket elégette, majd az értékeket magával vitte. A vádlott csak az egyik áldozat megölését ismerte be. A hatályon kívül helyezett elsőfokú ítélet nyereségvágyból, több emberen elkövetett emberölés bűntettében és más bűncselekményekben mondta ki bűnösnek Balogh Árpádot. A bűncselekmény idősebbik, 1935-ös születésű, magyar származású sértettje egy nála 34 évvel fiatalabb német férfival élt 1994 óta egy balotaszállási tanyán. Balogh Árpád a közeli Pusztamérgesen járt szakiskolába, ott is lakott kollégiumban. 2003-ban egy pusztamérgesi borozóban ismerkedett meg a fiatalabbik német férfival, majd idősebb társával, akivel össze is barátkozott. A magyar származású férfi előbb a tanya körül végzett munka fejében fizetett a vádlottnak, majd amikor az Pécsre ment tanulni, rendszeresen támogatta anyagilag. A vádlott az évek során tanúja volt annak, hogy a homoszexuális pár kapcsolata fokozatosan megromlik, részben a fiatalabb férfi italozó életmódja, részben annak gyakori félrelépései miatt. A vádlott 2008 nyarán rövidebb ideig a balotaszállási tanyán lakott, majd barátnője szüleinek pusztamérgesi otthonába költözött. A férfi a lánnyal egy szegedi albérletbe akart költözni, s ehhez az idősebb sértettől kért volna 100-150 ezer forintot. A vádlott 2008. október 11-én este – míg a német férfi egy pusztamérgesi borozóban italozott – elment a tanyára. A hatályon kívül helyezett elsőfokú ítélet szerint itt előbb végzett az idősebb áldozattal, majd megvárta a kocsmából hazaérkező másik férfit és őt is meggyilkolta. A bűncselekmény után távozott a tanyáról, de másnap visszatért és összegyűjtötte az értékeket: elektronikai cikkeket, ékszereket mintegy 850 ezer forint értékben. A holttesteket és a sértettek ruháit az udvaron egy máglyán elégette, s hogy erősítse a férfiak elköltözésének a látszatát, magához vette okmányaikat is. Az értékek elszállításában egy ismerőse és egy taxis segített, akik egy héttel később feljelentést tettek. A vádlott az eljárás során a fiatalabb áldozat megölését beismerte, de az idősebb férfi meggyilkolását mindvégig tagadta.
Szentkirályi László
ügyvéd a fellebbviteli tárgyaláson kifejtette, álláspontja szerint a történtek hátterében nem nyereségvágyból elkövetett bűncselekmény, hanem – bár erre a vádlott semmilyen utalást nem tett - szerelmi háromszög, féltékenységi dráma áll. A másodfokú tárgyaláson a vádlott - a kérésére - a nyilvánosságot kizárva beszélhetett az utolsó szó jogán. Az általa elmondottak -
Hegedűs István
tanácsvezető bíró szavai szerint – megerősítették a táblabíróság kételyeit az elsőfokú ítélettel kapcsolatban. A bíró azt tanácsolta a vádlottnak, döntsön arról, kiderüljön-e az igazság, még ha az rossz fényt is vett rá, vagy vállalja, hogy a többszörösen minősülő emberölés bűntette miatt akár tényleges életfogytiglani büntetéssel is sújthatják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.