Bulvár

Másfélmilliárd forintos árvízvédelmi fejlesztés kell az Alsó-Tiszán

Másfélmilliárd forintos árvízvédelmi fejlesztés kell az Alsó-Tiszán

2009. július 16., csütörtök
Másfélmilliárd forintos árvízvédelmi fejlesztés kell az Alsó-Tiszán

Csaknem másfél milliárd forintos árvízvédelmi fejlesztésre van szükség a Tisza és a Maros alsó szakaszain, mert az elmúlt évek komolyabb árvizei megmutatták a gátak gyenge pontjait - derül ki az Alsó-Tisza Vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság által csütörtökön az MTI-hez eljutatott tájékoztatóból.

A legutolsó és legnagyobb, 2006-os árvíznél több helyen buzgárok és fakadó vizek okoztak komoly problémákat, emellett az is kiderült, hogy bizonyos szakaszokon komoly magassági hiányok is vannak a töltéseken - olvasható az összegzésben. A három esztendővel ezelőtti, szegedi, rekord szintű árvíz megmutatta azokat a problémákat, melyek az elmúlt évtizedek fejlesztéseinek hiányában felszínre kerültek. A legkomolyabb gondok a Tisza és a Maros alsó szakaszán a bal parti töltés magassághiányos részeivel, illetve a gátak vízzáró képességével voltak - áll a közleményben. Az összefoglaló alapján - mely

Fejes Péter

, az ATIKÖVIZIG osztályvezetője irányításával készült el - csaknem másfél milliárd forintra lenne szükség azonnal, hogy továbbra is fenntartható legyen az biztonság. A tervezett árvízvédelmi fejlesztés a Tisza bal parti és a Maros bal parti töltés bel- és külterületi szakaszait, valamint a gátőrházak infrastruktúráját és egyéb védelmi létesítményeket érint a Tisza, a Maros és a szerb-román országhatár által határolt területen, a Torontáli öblözetben. Ez az öblözet összesen 243 négyzetkilométeres kiterjedésű, jelentős része mélyártéri, így a területet védő árvízvédelmi rendszer biztonságos kiépítése elengedhetetlen. A tervek szerint korszerűsítik a meglévő hidrológiai monitoring rendszert: érzékelők beépítésével automatizálják a vízmennyiség és vízminőség mérő rendszert, és korszerűsítik az adatokat feldolgozó informatikai hátteret is.

Nagyszőlősi Nóra

, az ATIKÖVIZIG sajtóreferense az MTI érdeklődésére elmondta: az igazgatóság sikerrel pályázott a szükséges beruházások előkészítésére. Jelenleg az engedélyes tervek és a részletes megvalósíthatósági tanulmány kidolgozása folyik. A konkrét megvalósítás finanszírozására ősszel nyújtanak be pályázatot, s ha ez sikerrel jár, jövő ősszel elkezdődhetnek a 2012 végéig tartó kivitelezési munkák - fűzte hozzá.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.