Sport

Nehéz kérdések, karakán válaszok a magyar válogatott sokkoló veresége után

Nehéz kérdések, karakán válaszok a magyar válogatott sokkoló veresége után

A lefújás után a sokkoló vereség okait kerestük

Kibédi Péter
2025. január 29., szerda
Nehéz kérdések, karakán válaszok a magyar válogatott sokkoló veresége után

Drámai küzdelemben, egyetlen góllal, 31-30-ra kapott ki a magyar férfi-kézilabdaválogatott a horvát–dán–norvég közös rendezésű világbajnokság zágrábi negyeddöntőjében Horvátországtól. A lefújás után a sokkoló vereség okait kerestük. Juhász István szakmai igazgató mellett Bánhidi Bence és Bartucz László is elmondta a véleményét.

A nehéz pillanatokban is egységben a magyar játékosok Fotó: Mirkó István

 

A magyar női kézilabda-válogatott történetében két olyan mérkőzés van, amit a kétezres évek elején játszottak, de a mai napig emlegetnek a szurkolók. Az egyik, a 2000-ben, Sidneyben az utolsó negyedórában elveszített olimpiai döntő a dánok ellen, a másik három évvel később, a 2003-as világbajnoki döntő, amit a franciák ellen az utolsó percekben, majd a hosszabbításban bukott el a magyar válogatott, Zágrábban. Bár a horvátok elleni világbajnoki negyeddöntőt egy másik csarnokban játszotta férfikézilabda-válogatottunk, a horvát főváros egészen biztos nem férkőzik be a magyar kézilabda-szurkolók szívébe. A 31-30-a vereség hasonló nyomokat hagy, mint a lányok eredménye.

Kézilabda vb Magyarország Horvátország LÉkai Máté, végeredmény
Lesz-e még egyszer ekkora esélye a magyar válogatottnak? Ez is Lékai Máté arcára van írva (Fotó: Mirkó István)

Szakmai alapom: kockázat nélkül nehéz győzni

A magyar válogatott a mérkőzés első és utolsó öt percét kivéve irányította a játékot, ráadásul érett, bátor játékkal tette mindezt. Néha talán túlságosan bátor játékkal. Emberelőnyös helyzetben Chema Rodríguez szövetségi kapitány a hét az öt elleni, két beállós játékot választotta, aminek az eredete a tavalyi Európa-bajnokságig nyúlik vissza, amikor többször sikeres taktikai húzásnak bizonyult.

Kockázat nélkül nehéz győzni. Ez a taktikai terv része volt, és el kell fogadni, hogy a kapitány ehhez a játékelemhez nyúlt. Nagy a kockázata, de a tavalyi Európa-bajnokságon nagyon bejött, így meg kellett próbálni. Most nem jött be. Rengeteg összetevője van egy ilyen vereségnek, így nem lehet azt mondani, hogy csakis ezen múlt a győzelem 

– fogalmazott a lefújás után lapunk kérdésére Juhász István, a Magyar Kézilabda Szövetség szakmai igazgatója.

A mindig karakán szakember kiemelte, hogy az 55. percig dominált a magyar válogatott, a tervezett játék, a taktika működött. A mérkőzés utolsó szakaszában azonban valami megszakadt.

– Kétszer játszottam itt válogatott edzőként, mindig azon imádkoztam, hogy vége legyen a mérkőzésnek. Ezek a srácok most azért imádkoztak és azért dolgoztak a pályán, hogy megnyerjék ezt a mérkőzést, és tényleg percek választottak el bennünket ettől. 

Az utolsó hat percben nem tudtunk gólt lőni, gyors gólokat kaptunk és ez döntött. A miértre nem most kell megtalálni a választ, de alaposan elemeznünk kell 

– mondta a szakember.

Lesz-e még hasonló esélye a magyar válogatottnak?

A mérkőzés után a játékosok letaglózva érkeztek az interjú zónába. Jegyezzük meg, még ebben a sokkoló pillanatban is első szóra megálltak, és ha olykor a szavalat keresve is, de próbálták elmondani, mit éreznek.

– Nehéz bármit mondani, ott volt a kezünkben minden, négy góllal vezettünk. Ott hirtelen véget akartunk vetni ennek a meccsnek, belevittük magunkat gyors lövésekbe, de a helyzetek tényleg megvoltak. Kihagytuk őket. Mennünk kell tovább, le kell vonni a tanulságot, de nem tudom, hogy leszünk-e még ilyen közel az elődöntőhöz – értékelt Bánhidi Bence.

Nem ezért jöttünk...

A mostanival együtt az utóbbi három férfikézilabda-világbajnokságon csupán négy olyan válogatott van, amelyik minden esetben ott volt a legjobb nyolc között: a francia, a dán, az egyiptomi mellett a magyar. Az elődöntő küszöbét a mieink sajnos idén sem tudták átlépni.

– Nem ezért jöttünk ide, és szerintem a csapatunk ennél többet érdemel, minthogy nyolcadik helyen zárjon. Másrészt meg kell becsülni ezt az eredményt, mert 

a világ legjobb nyolc csapata közé tartozni nem rossz és nem lebecsülendő dolog. Büszkének kell lennünk arra, hogy elértük 

– jelentette ki a meccsen több parádés védést is bemutató Bartucz László.

A magyar férfi kézilabda-válogatott a 8. helyen fejezte be a horvát-dán-norvég közös rendezésű világbajnokságot. A torna másik, horvátországi ágáról Franciaország jutott be a csütörtöki, zágrábi elődöntőbe, miután szintén „egylabdás” meccsen 34-33-ra nyert Egyiptom ellen. 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.