A legfontosabb hírek, magyar eredmények egy helyen az olimpia szerdai napjáról.
Női kajak egyes 500 méteren a második futamban az olimpiai újonc, világ- és Európa-bajnok Gazsó Alida Dóra a második futamban, a kettes pályán, a szélen evezett. Remekül kapta el a rajtot, a kínai Jin Meng-tie mögött haladt a táv feléig. A második 250-en kényelmes utazósebességgel lehagyta a fáradó ázsiai ellenfelét, jól felépített, taktikus versenyzéssel végzett az élen. A második helyen az ausztrál Alyce Wood ért célba.
A hatodik előfutamban Csipes Tamara remekül építette fel a távot. A szám tokiói ezüstérmese lasabban rajtolt, a táv felénél második helyen lapátolt. A második 250 méteren nagyszerű tempóban, ránézésre könnyed mozdulatokkal érte utol a vezető Emma Jörgensent. Az utolsó 100 méteren a dán teljesen bekötött, így Tamara rendkívül taktikus versenyzéssel simán jutott a döntőbe.
A női kajakosok 500 méter egyes számában hat előfutam szerepelt a programban, mindegyikből az első két hely ért középfutamot, a 3-7. helyezettek pedig reményfutamba kerültek.
A férfi C-1 1000 méteren indulók öt futamba kerültek, Fejes Dániel a másodikban evezett, kökemény ellenfelekkel, a címvédő brazil Isaquias Queiroz, valamint a tavaly világbajnok cseh Martin Fuksa is. A rajt után hamar eldőlt, hogy Fuksa és Quieroz fog közvetlenül továbbmenni, ők ketten elléptek a mezőnytől, innentől pedig nem volt értelme a többi versenyzőnek kihajtania magát. Fejes negyedikként ért célba és a kenusok számára 14.40-kor kezdődő reményfutamos szakaszban harcolhatja ki a középdöntőbe kerülést.
Kozák Luca és Kerekes Gréta is a reményfutamba került 100 méter gátfutásban. A két magyar közül elsőként Kerekes Gréta mutatkozott be a Stade de France-ban, aki a harmadik futamban az ötös pályán kapott helyet. Kerekes 12.97 mp-es idei legjobbjával reálisan nem pályázhatott a továbbjutó helyekre. A rajtja jól sikerült, de az első gát vétele már nem, ráadásul a mellett futó ausztrál Michelle Jenneke elesett. Ez is megzavarhatta Kerekest, aki a többiektől lemaradva, 13.50 mp-cel ért célba hetedikként. Jenneke talpra állt, és "lesétálta" a távot, hogy a vigaszágon elindulhasson.
A felkészülés során sokáig sérüléssel bajlódó Kozák Luca 12.69-cel tartja a magyar csúcsot, de ez alapján sem tűnt elérhetőnek a közvetlen elődöntő. A szintén debreceni sprinter elmaradva ez évi legjobbjától végül 13.11 mp-et futott, ezzel hatodik lett.
A 100 m gáton legalább két futás várt az indulókra, az öt előfutamból az első három helyezettek mellett a további három leggyorsabb közvetlenül az elődöntőbe került, a többiek viszont a csütörtöki reményfutamban állhatnak újból rajthoz.
A férfi C-1 1000 méteren indulók öt futamba kerültek, Fejes a másodikban evezett, kőkemény ellenfelekkel. A címvédő brazil Isaquias Queiroz, valamint a tavaly világbajnok cseh Martin Fuksa is. A rajt után hamar eldőlt, hogy Fuksa és Quieroz fog közvetlenül továbbmenni, ők ketten elléptek a mezőnytől, innentől pedig nem volt értelme a többi versenyzőnek kihajtania magát. Fejes negyedikként ért célba.
Vadnai Jonatán a Londonban és Rio de Janeiróban olimpiai bajnok német Sebastian Brendellel evezett együtt az ötödik futamban. Sokáig úgy tűnt, ők ketten jutnak majd közvetlenül tovább, de a három éve ötkarikás ezüstérmes kínai Liu Hao nem így gondolta. Brendel haladt az élen, mögötte Adolf és Liu együtt lapátolt. Féltávnál kicsivel a kínai volt előrébb, aztán a magyar kenus szerzett némi előnyt, de az ázsiai versenyző olyan erősen hajrázott, hogy végül majdnem Brendelt is utolérte.
A férfi kenusok 1000 méter egyes számában hat előfutam szerepelt a programban, mindegyikből az első két hely ért középfutamot, a 3-7. helyezettek pedig reményfutamba kerültek.
A kenusok számára 14.40-kor kezdődő reményfutamos szakaszban harcolhatja ki a középdöntőbe kerülést.
A kötöttfogású birkózók 87 kilogrammos súlycsoportjában szereplő Losonczi Dávid első mérkőzésén simán legyőzte azeri ellenfelét. Az ESMTK világbajnoki címvédője a játékok második kiemeltjeként kezdte meg szereplését a Mars-mező Arénában, ahol a 77 kilóban olimpiai bronzérmes, 82-ben világ- és Európa-bajnok Rafig Huseynovval csapott össze a nyolc közé kerülésért és sima, 5-2-es győzelmet aratott.
A 24 éves Losonczi Dávid az elődöntőért a szerbek idei Európa-bajnokával, Aleksandr Komarovval mérkőzik meg.
Salim Omar Gergely bejutott a tekvondósok 58 kilogrammos súlycsoportjának negyeddöntőjébe. A 21 éves versenyző - aki a 2021-es tokiói játékok ötödik helyezettje és az ötkarikás programban nem szereplő 54 kilogrammos súlycsoport világ- és kétszeres Európa-bajnoka - immár a második olimpiáján indult.
A tokiói játékokhoz képest jelentős változás, hogy ezúttal már nem az összpontszám döntött, hanem két menetet kellett megnyerni a győzelemhez.
Salim első meccsén az argentin Lucas Guzmannal került szembe, aki hozzá hasonlóan ötödik volt három évvel ezelőtt a japán fővárosban. Az olimpia talán legimpozánsabb helyszínén, a vívók korábbi otthonában, a Nagy Palotában kialakított küzdőtéren bátran kezdett a magyar, aki egy videós challenge után került előnybe, mert eltalálta riválisa fejét (3-0). Két másodperccel a menet vége előtt újra sikeresen alkalmazta ezt a technikát, így 6-0-val meg is nyerte az első felvonást.
A második menetben sokáig nem történt értékelhető akció, 36 másodperccel a vége előtt viszont az argentinok videós visszanézést kértek, ez pedig a sikeres fordulásos fejrúgásról árulkodott. Ezzel a dél-amerikai tekvondós megnyerte a menetet, igaz, a végén Salim Omar Gergely 5-3-ra szépített.
A mindent eldöntő harmadik menetből mindössze hét másodperc telt el, amikor újabb videózást kértek a magyarok, ebből azonban ezúttal nem lett pont. A vége előtt 1:12 perccel előnybe került a magyar egy remek testre rúgás után (2-0), az argentin pedig ezúttal sem tudott pontot szerezni, viszont még meg is intették (3-0), ezzel eldőlt a meccs.
A magyar versenyző következő ellenfele a 15.58-ra kiírt negyeddöntőben a címvédő olasz Vito Dell'Aquila és a kazah Samiron Ababakirov összecsapásának győztese lesz.
Salim, aki az MTK versenyzője, a japán fővárosban ugyanabban a súlycsoportban volt ötödik, melyben ugyanígy végzett a magyar tekvondó első - és a tokiói olimpiáig egyszersmind utolsó - képviselője, Omar nagybátyja, Salim József, aki 2000-ben, Sydneyben, a sportág hivatalos ötkarikás debütálásán indult piros-fehér-zöld színekben.
A kötöttfogású birkózók 87 kilogrammos súlycsoportjában szereplő Losonczi Dávid a negyeddöntőben óriási csatában legyőzte szerb riválisát. Az ESMTK világbajnoki címvédője az azeri Rafig Huseynov magabiztos felülmúlása után a szerbek idei Európa-bajnokával, az orosz származású Aleksandr Komarovval csapott össze a Mars-mező Arénában, ahol végig kiélezett meccsen 2-2-vel, később szerzett ponttal diadalmaskodott.
A 24 éves Losonczi Dávid az esti elődöntőben a bolgár Szemen Novikovval találkozik.
Mindkét magyar kenus túlórázott az előfutamok után 1000 méter egyeseben.
A reményfutamban Fejes Balázs remekül felépített taktikával magabiztosan győzött úgy, hogy a hajrában simán elment a sokáig vezető kubai Jose Ramon Pelier Cordova mellett. Adolf Balázs a reményfutamban egy kínai és egy menekült csapatba tartozó kenus mögött harmadik volt 250, majd 500 méternél is, de aztán utóbbi versenyző lelassult, Adolf Balázs pedig a kínai mellett is simán elment, és úgy is nagy fölénnyel nyert, hogy a végén már erősen visszavett a tempóból. A folytatáshoz az első kettő között kellett végezni.
A középfutamokat és a finálét pénteken rendezik majd.
Salim Omar Gergely kikapott a tekvondósok 58 kilogrammos súlycsoportjának szerdai negyeddöntőjében. Amennyiben legyőzője, a címvédő olasz Vito Dell'Aquila bejut a fináléba, akkor a bronzéremért folytathatja a vigaszágon.
A 21 éves magyar versenyző immár a második olimpiáján indult, első meccsén három menetben verte az argentin Lucas Guzmant, a negyeddöntőben pedig az a Vito Dell'Aquila volt az ellenfele.
Az első menetben bő fél perc után a magyar került előnybe egy pontos fejrúgással (3-0), 23 esztendős riválisa testet találó rúgással zárkózott fel (3-2), majd egy intéssel egyenlített. Az ellenfél egy újabb pontos rúgással megszerezte a vezetést (3-5), Salim Omar Gergelyt pedig kétszer is megintették (3-9), így az első szünetben hátrányban volt.
A második két percet az olasz kezdte jobban, először egy testre mért rúgásért (0-2), majd a videós visszajátszás után fejrúgásért is pontokat kapott (0-5), a magyar pedig egy újabb intés után már nagyon nehéz helyzeten volt (0-6). Újabb videózást követően ismét három pontot ítéltek (0-9) a fejre lábbal találó olasznak, a magyar szakvezetés is kikérte a technika segítségét, ebben az esetben viszont látszódott, hogy Salim Omar Gergely nem talált. Az olasz újabb testre rúgással még két pontot összeszedett (0-13), ezzel véget ért a meccs.
Vadnai Jonatán a negyedik helyen végzett az ILCA 7 (korábbi Laser) osztályban Marseille-ben, az olimpia vitorlás versenyein. Az Európa-bajnoki ezüstérmes magyar hajós a legjobb tízet felvonultató éremfutamban szerdán a harmadik helyen ért célba, ezzel a hatodikról a negyedik helyre lépett előre összetettben. Vadnai Jonatán teljesítményével a magyar vitorlázás ismét pontszerző helyezést ért el a tokiói olimpia után, ahol Berecz Zsombor Finndingiben ezüstérmet nyert.
A Venyercsán Bence, Récsei Rita páros a 21. helyen végzett a gyalogló vegyes csapat versenyben.
A magyar kettős 3:05:18 órás eredménnyel ért célba a 25 duót számláló mezőnyben.
Párizsban az útvonal a francia főváros több nevezetességét érintette, így az Eiffel-tornyot, a gyaloglók áthaladtak a III. Sándor hídon is, majd a Trocaderón értek célba, és - az egyéni versenyben tapasztalt módon - végig mindkét oldalon szurkolók ezrei bíztatták őket.
Venyercsán Bence 45:33 perc alatt teljesítette az első szakaszt és a 19. helyen váltotta Récsei Ritát. A Honvéd atlétája 1:32:00 óránál adta vissza a képzeletbeli stafétabotot Venyercsánnak, aki a második részt gyorsabban, 42:07 perc alatt tette meg. A célba Récsei 14:47 perces hátránnyal ért be.
A kötöttfogású birkózók 87 kilogrammos súlycsoportjában szereplő Losonczi Dávid az elődöntőben 3-1-re kikapott bolgár ellenfelétől, így csütörtökön a bronzéremért léphet szőnyegre.
Az ESMTK világbajnoki címvédője a szerda délelőtti programban előbb az azeri Rafig Huseynovot győzte le 5-2-re, majd a nyolc között a szerbek orosz származású klasszisát, az idei Eb-győztes Aleksandr Komarovot öldöklő küzdelemben múlta felül 2-2-vel, később szerzett ponttal.
Az elődöntőben pedig a tavalyi vb-n harmadik Szemen Novikovval találkozott, aki nagy küzdelemben 3-1-re legyőzte őt. A magyar birkózó szerezte az első pontot, riválisa fordítani tudott. A harmadik pontot azután kapta Novikov, hogy magyar részről challenge-t kértek Losonczi utolsó másodperces akciójára, azonban nem neki ítéltek.
A 24 éves magyar klasszis csütörtökön este a vigaszág győztesével csap össze a bronzéremért.
A magyar férfi vízilabda-válogatott 9-9-es rendes játékidő után ötméteresekkel 3-1 legyőzte Olaszországot a negyeddöntőben.
Részletek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.