Sport

Szegedi sporttörténelem: a Szedeák története I. rész

Szegedi sporttörténelem: a Szedeák története I. rész

Számos kiválóság indult innen. A szegedi kosárlabda-történelem jelentős múltra tekint vissza.

Tóth Norbert
Szerző: Tóth Norbert
2024. április 6., szombat
Szegedi sporttörténelem: a Szedeák története I. rész

A Szegedi sporttörténelem című cikksorozatunkban a huszadik és a huszonegyedik század legjelentősebb és legemlékezetesebb sporteseményei, sportsikerei és Szeged legpatinásabb sportklubjai kerülnek terítékre. A sorozat következő két része a szegedi kosárlabda történetét, a Szedeák történelmét dolgozza fel.

Ez a csapat hosszabbította meg NB I-es tagságát 1995 tavaszán. Állnak, balról: Török Pál elnökségi tag, Valaczkay József edző, Vitaszek Attila, Buzás Sándor, Rónai András, Szasa Zogovics, Lestár Mihály, Antal András, Mustos T. János szakosztályvezető, Laluska Pál technikai vezető. Guggolnak: Havasi Ádám, Országh Károly, Thuma Róbert, Czakó Gábor, Tiszai Árpád, Fekete Ádám, Velcsov István (Fotó: Thékes István archívumából)

 

A szegedi kosárlabda meghonosodása, indulása

A kosárlabdát 1941-ben egy vasutas fiatalember, Tasnádi József honosította meg Szegeden. A háború utáni években pezsgő kosárlabda élet alakult ki a városban. Elsőként a Vasutas férfi és női csapatai képviselték az élvonalban Szegedet.

A szakosztályuk 1957-ben megszűnt, majd húsz év múlva 1977-ben újjáalakult, és 1982-ig a második osztályban szerepelt.

Tasnádi József, a szegedi kosárlabda meghonosítója.

 

Komoly siker volt, hogy 1946-ban vidékbajnokságot nyert az együttes. A 40-es évek végén a másik élvonalbeli szakosztály Szegeden a Szegedi Postás volt, a férfiak és nők egyaránt az NB I-ben dobálták a kosarakat. A férfi csapat kezdő ötöséből Halász János az 1948-as olimpián szerepelt a magyar válogatottban.

Az 1946-ban vidékbajnokságot nyerő együttes. Állnak, balról: Kemény-Kersch László, Faragó Mihály, Császi Sándor, Csiszár Imre, Bodó Lajos. Guggolnak: Ökrös Miklós, Heiszig József, Ludas István, Halász János, Szamosi László (Fotó: Thékes István archívumából)

 

A magyar kosárlabdasport egyik legnagyobb egyénisége, Greminger János is a Postás csapatában kezdte pályafutását, amely során 239-szeres válogatottságig jutott.

A sportág egyik legnagyobbja, Greminger János is Szegeden kezdte.

 

Ingázás az első és második vonal között

A Klauzál Gábor (1950-től Radnóti Miklós) Gimnázium tehetségek egész sorát adta ebben az időben a magyar kosárlabdasportnak. Greminger mellett Szegedről indultak a Hódy testvérek, László és János, akik szintén kivették részüket az 1955-ös Európa-bajnoki sikerből.

2023 őszén, a Szedeák első bajnoki mérkőzése előtt ünnepélyes keretek között visszavonultatták a tavaly május 26-án elhunyt Hódy László mezét.

A 31-szeres válogatott center életrajzi könyve előbb angolul, majd 2017-ben magyarul is megjelent „Osztályidegentől a halhatatlanig” címmel. (Fotó: Nemzeti Sport)

 

A Postás vezető szerepét az 50-es években a Szegedi Haladás, majd SZEAC vette át. A Kovács Imre vezette SZEAC férfi csapata 1968-ig zsinórban szerepelt az első osztályban. Legjobbjai, Faragó József, Merényi Kálmán és Martonffy Zoltán a címeres mezt is többször felöltötték. A második vonalban eltöltött három év után 1971-ben a csapat visszakerült az élvonalba, és Kovács Imre helyett Faragó József került az edzői kispadra, méghozzá kilenc évre.

Az 1990-ig terjedő időszakban, néhány idénytől eltekintve, a csapat stabilizálta magát az első osztályban.

A szegedi élcsapatok hátországát elsősorban a gimnáziumokban folyó pezsgő kosárlabda élet biztosította. A Radnóti Miklós Gimnázium fiú, majd később leány csapatai az utánpótlás legbiztosabb forrásainak számítottak. A Radnótis fiúk három ízben (1964, 1980 és 1984), a lányok ugyancsak három alkalommal (1980, 1986 és 1990) nyerték meg az országos középiskolás bajnokságot.

 

A Szedeák megalakulása

A Szegedi Deákok Kosárlabdázó Egyesülete, rövidített nevén a SZEDEÁK 1992-ben alakult meg. A név a szegediségen kívül arra is utal, hogy az egyesület sportolói diákok, s bázisuk pedig a Deák Ferenc Gimnázium volt. 

1995 őszén az NB II. megnyerése után az NB I. B csoportban indulhatott a Szedeák, kiegészülve a Szegedi Postás játékosaival.

Ez a csapat hosszabbította meg NB I-es tagságát 1995 tavaszán. Állnak, balról: Török Pál elnökségi tag, Valaczkay József edző, Vitaszek Attila, Buzás Sándor, Rónai András, Szasa Zogovics, Lestár Mihály, Antal András, Mustos T. János szakosztályvezető, Laluska Pál technikai vezető. Guggolnak: Havasi Ádám, Országh Károly, Thuma Róbert, Czakó Gábor, Tiszai Árpád, Fekete Ádám, Velcsov István (Fotó: Thékes István archívumából)

 

Egy álom vált valóra

A folyamatos munka meghozta az eredményét, és a nagy álom végül 2001-ben valósult meg: a csapat feljutott az NB I. A csoportba. A 2001-2002-es és a 2002-2003-as évad a csoda volt a Szedeák számára. A keret kilencven százaléka továbbra is saját nevelésű, szegedi születésű játékosokból állt. A profikkal és külföldi játékosokkal felvértezett csapatok bajnokságában a Szedeák így is megállta a helyét, stabil bennmaradó volt mind a két szezonban.

2003-ban az NB I. A csoportos csapat, annak ellenére, hogy a bajnokság 9. helyén végzett az anyagi lehetőségek beszűkülése miatt kénytelen volt visszalépni az élvonalbeli indulás lehetőségétől.

 

A lejtő a csapat szüneteltetéséhez vezetett

A 2003-2004-es, valamint a 2004-2005-ös szezonban a megmaradt utánpótlás-bázissal újra az NB II-ben szerepelt a felnőtt Szedeák. Mivel a támogatások tovább csökkentek, 2005-re az egyesület vezetőségének döntenie kellett, hogy a rendelkezésre álló forrásokból a több mint százfős utánpótlást tartja fenn, vagy a felnőtt NB II-es csapat létezését biztosítja. Az egyesület vezetése az utánpótlás fenntartása mellett tette le a voksát, és 

kénytelen volt felvállalni azt a döntést, hogy szünetelteti a felnőtt csapat működését.  Több mint 50 év után a 2005-2006-os szezon volt az első évad, amikor Szegednek nem volt felnőtt férfi kosárlabdacsapata a Nemzeti Bajnokságban.

Bár a támogatások csökkenése miatt egyre nehezebb volt az egyesület működésének fenntartása, a szakmai munka továbbra is magas színvonalon folyt. A Szedeák utánpótlás csapatai az Magyar Kosárlabda Szövetség által kiírt korosztályos bajnokságokban folyamatosan az élmezőnyben végeztek, többek között országos 3., 4., 7. helyet tudva magukénak.

 

 

A cikksorozat ezen része véget ért, a jövő héten innen folytatódik a Szedeák története, a csapat újjászületésével.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.