Sport

Kézilabda-Eb: Esélytelenül, de nem reménytelenül kezd a magyar válogatott

Kézilabda-Eb: Esélytelenül, de nem reménytelenül kezd a magyar válogatott

2020. január 11., szombat
Kézilabda-Eb: Esélytelenül, de nem reménytelenül kezd a magyar válogatott

Oroszország ellen kezdi meg szereplését a magyar férfikézilabda-válogatott az Európa-bajnokság malmői csoportjában. A délután 4 órakor kezdődő mérkőzésen egy megfiatalított és rutintalan magyar csapat mutatkozik be.

Két irányító, Lékai Máté és Juhász Ádám, a balátlövő Bodó Richárd és a jobbátlövő Ancsin Gábor sérülés miatt nem léphet pályára a norvég–svéd–osztrák közös rendezésű tornán. További két irányítóra, Faluvégi Rudolfra ésCsászár Gáborra, valamint a balátlövő Jamali Imanra és a beálló Schuch Timuzsinra más – vélhetően taktikai – okok miatt nem számít a Gulyás István, Nagy László és José María Rodríguez Vaquero alkotta új szakmai stáb. A 18 fős keret tagjai közül hét játékosnak ez lesz az első felnőtt világversenye.

Nem véletlen mondta Mikler Roland a lapunknak adott interjúban:ha meglepetésről beszélünk, akkor még néha magunkat is meg tudjuk lepni. A magyarok négy évvel ezelőtt, a lengyelországi torna csoportkörének első fordulójában nyertek legutóbb mérkőzést Európa-bajnokságon. Utána öt vereség következett, két esztendővel ezelőtt Horvátországban pedig mindhárom meccsét elveszítette a magyar válogatott.

Lékai Máté hiányában a magyaroknak nemcsak új csapatkapitányt kell találniuk, hanem új vezéregyéniségre is szükségük van a támadások szervezéséhez. A keret tele van fiatal, de némi tapasztalattal már rendelkező játékosokkal, akik leginkább a következő, 2022-es magyar–szlovák közös rendezésű Európa-bajnokságra érhetnek be, idén még a rutinszerzés és a tanulás a legfontosabb feladatuk. Éppen ezért a Magyar Kézilabda-szövetség nem határozott meg komolyabb célokat, az eredménykényszer nem nyomja a játékosok vállát.

A szervezők a horvátok, az osztrákok, a németek, a norvégok, a dánok és a svédek esetében figyeltek arra, hogy adott csapat hazai pályán, vagy az országához legközelebbi városban szerepelhessen, ezzel jelentősen megkönnyítették az útra kelő szurkolók dolgát. A magyaroknak nem kedveztek ezzel, így nem Bécsben vagy Grazban szerepelnek, hanem a svédországi Malmőben.

Az E csoport tagjai, vagyis az ellenfelek közül kiemelkedik az olimpiai és világbajnoki címvédő Dánia, amelyet az EHF szakértői a torna legfőbb esélyesének tartanak. Indoklásuk szerint Nikolaj Jacobsen szövetségi kapitány immár kizárólag a válogatottra összpontosít, hiszen távozott a német Rhein-Neckar Löwen vezetőedzői posztjáról. A játékoskeretén nem kellett sokat változtatnia a tavalyihoz képest, ezúttal is Mikkel Hansen, René Toft Hansen, Rasmus Lauge Schmidt, Niklas Landin és Magnus Landin lesznek a kulcsemberek.

A magyarok hétfőn találkoznak a dánokkal, de előtte, szombaton Oroszország ellen kezdik az Európa-bajnokságot. Eduard Koksarov szövetségi kapitány keretében ott van a Szeged irányítója, Dmitrij Zsitnyikov, valamint hat játékos – köztük a volt szegedi Szergej Gorbok –a Bajnokok Ligája-címvédő északmacedón Vardar Szkopje együtteséből. A magyar csapat utolsó csoportellenfele jövő szerdán Izland lesz, amelynek szűk keretébe némi meglepetésre nem került be a Szeged balszélsője, Stefan Sigurmannsson.

A csoportból az első két helyezett jut tovább, és mivel az eddigi 16-ról 24-re emelték a létszámot, a középdöntőben újabb négy meccs vár a csapatokra.

A magyar válogatottban három szegedi léphet pályára az Európa-bajnokságon: Mikler Roland, Bánhidi Bence a rutint képviseli a csapatban, míg Rosta Miklós első Európa-bajnokságára készül.

A horvát válogatottban Luka Stepancic, a szerbeknél Bogdan Radivojevic, a cseheknél Stanislav Kaspárek, a spanyoloknál Joan Canellas és Jorge Maqueda, az oroszoknál Dmitrij Zsitnyikov, a szlovénoknál Dean Bombac, Mario Sostaric és Nik Henigman gyarapíthatja Eb-meccseik számát.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.