Sport

Kézilabda: beválhatnának-e az új szabályjavaslatok?

Kézilabda: beválhatnának-e az új szabályjavaslatok?

2015. augusztus 25., kedd
Kézilabda: beválhatnának-e az új szabályjavaslatok?
kezilabda_szs

A férfi junior-vb-n, a férfi ifjúsági vb-n és a női junior Eb-n tesztelik azokat az újításokat a kézilabdában, amelyeket nemzetközi szövetség játékvezetői bizottsága indítványozott. Az új szabályokról a MOL-Pick Szeged játékosát, Ancsin Gábort, illetve Dankó Ervint, az Levendula Hotel FKSE Algyő csapatának vezetőedzőjét kérdeztük.

Az indítvány szerint a sportág eddig megszokott elemei közül ötön is változatnának: az egyik, hogy kettő helyett négy bíró vezetné a meccseket, ezt a dán bajnokságban tesztelhetik majd az ősszel. A sérülések, pályán történő ápolások esetén a javaslat szerint a játékos, akit a pályán ápoltak, le kell, hogy menjen, és csapata következő három támadásánál nem lehet fent – ezzel szűrnék ki a színészkedést a kézilabdában. Az utolsó percben elkövetett szándékos szabálytalanságnál bevezetnék a kék lapot, a vétkes pedig nem csak a kiállítást kap, hanem csapata ellen hétméterest is ítélnek. A mostanában divatos hét mezőnyjátékos taktika esetében úgy módosulna a szabály, hogy bármikor játszhatnának heten a mezőnyben, kivéve, ha éppen kiállítás van az adott csapatból, azonban nem kellene egyik játékosra sem megkülönböztető, azaz „lyukas” mezt adni, de a hét játékos közül nem állhat be senki sem a kapuba védeni. A sportágban az egyik legnehezebben megítélhető elem a passzív játék: erre azt a megoldást javasolja a bizottság, hogy a felemelt kéz után nyolc passza van a támadó csapatnak a befejezésre, ha blokkról jön le a labda, akkor sem indul újra a nyolcpasszos limit.

A passzív szabály javításra szorul

mol_pick_szeged-thw_kiel_mj 22_ancsin_gabor

„Jó dolgoknak tartom a javaslatokat, a passzív játék esetén abszolút pozitív lehet ez a nyolc passz, amit megengednének. A sérüléses szabály is korrektnek bizonyulna, hiszen ha valaki lent marad, akkor legalább három támadás a minimum, amit lenn tölt a padon. Kíváncsi vagyok, hogy be fogják-e vezetni ezeket” – mondta el portálunk érdeklődésére

Ancsin Gábor

, a MOL-Pick Szeged játékosa.

Dankó Ervin

, az NB I/B Keleti csoportjában szereplő Levendula Hotel FKSE Algyő vezetőedzője úgy véli, az edzők szemszögéből az a legnagyobb probléma a játékvezetéssel, ha a bírók kezében szubjektív tényező van – ezt orvosolhatja a passzív játéknál bevezetendő szabály. „Ha ő dönthet arról, hogy mi annyi, az mindig problémás. Hozzáállás kérdése, hogy nálad lefújja-e a bíró egy passznál, a másiknál meg nyolcig is engedi. Az a szabály, még ha nem is ilyen formában, de mindenképpen rászorul arra, hogy objektívvá váljon, ne a játékvezető mérlegelje azt, hogy ő mikor akar elvenni egy labdát. A hét mezőnyjátékos egy másik kérdés, mert az, aki kapusmezesként fellépett a pályára, ő soha nem ér vissza védeni, nagyon ritka, és általában az sem hasznos, bár erre van egy ellenpélda, mikor Christiansen visszaért a női válogatott ellen, és két lövést is fogott. Így is-úgyis cserélni kell, nem annyira lenne érzékelhető, hogy ki jönne le a pályáról, az ellenfél valóban plusz fővel tudna támadni, nem pedig egy olyan emberrel, akin látszik, hogy már szinte azonnal rohanna lefelé” – fogalmazta meg véleményét a javaslatokról Dankó Ervin.

SZS20140830_danko_ervin_002

Az algyői tréner úgy véli, a plusz emberes szabály jó ötletnek tűnik, ugyanakkor a kézilabda elég ortodox szabályokkal rendelkezik, amiket nagyon nehezen változtattak meg a múltban, ellentétben a többi sportággal. „Az elmúlt harminc évben kardinális szabályt nem változtattak meg a kézilabdában, finomítgatják néhány helyen, mint például ez a passzív játékra vonatkozó módosítás is inkább finomítgatás lenne. A plusz emberes szabály viszont picit a megújulást jellemezné, megváltoztatná a játékot magát, nem lehet csak arra az egyre figyelni, aki feljött. Edzőként azt mondtuk, hogy az még véletlenül se lőjön, aki a kapusmezes, mert az ő esetében ekkor nincs esély arra, hogy lejöjjön, ha bemegy, ha nem a lövése. Megmondom őszintén, a kézilabda, mivel látványsport, fontos az, hogy szórakoztassa a nézőket, és szerintem ez is előre viszi a játékot, több gólt hozhat a mérkőzéseken, illetve a védekezést megnehezítheti” – mondta el Dankó Ervin.

Kardinális változás nem kell

A korábban NB I-es női kluboknál, a Dunaújvárosnál, a Hódmezővásárhelynél és a Kiskunhalasnál is dolgozó szakember hozzátette, az elmúlt 10-15 évben a védekezés minősége javult fel leginkább szerinte, nem pedig a támadások javultak. „Egyre nagyobb, erősebb, magasabb emberek vannak a védekezésben, de ezzel megint a támadójáték javára döntenek egy kicsit. Ami megoldotta a kézilabda problémáját, hogy 15 évvel ez előtt egy meccsen összesen volt 80-90-100 támadás, ma azért egy komolyabb meccsen akár 140, 150 támadásig is eljutnak, ami rengeteg. Cirka másfél óra alatt egy TV-közvetítésben van 140 támadás, ezt kevés csapatjáték tudja produkálni. A kézilabda szerintem ma nem szorul jelentős változtatásra, mert az élet megoldotta ezt a kérdést, erősebbek lettek a játékosok” – véli az algyőiek mestere. „Hogy min változtatnék, ha tehetném? Én a gyors játékot, a lerohanásokat szeretem, ebből is írtam a szakdolgozatomat az egyetemen. Az már volt egyszer szabály, hogy könnyebb legyen a középkezdés, most viszont nem léphet át senki a támadók közül a félpályán, ha én változtathatnék, akkor azt eltörölném. Annak nem feltétlenül látom értelmét, a lerohanás nagyon döntő momentum, a lerohanásból született gólok az egyik legfelfokozottabbak. Ott lehetne egy picit engedni, hogy hamarabb el tudjanak indulni, de ez megint nem kardinális változtatás, hanem inkább a gyors játékot helyeznék előtérbe. Volt már róla szó, hogy csökkentenék a létszámot a pályán, amihez azt is látni kell, hogy a hatosfalban hat erős, magas ember komolyan eltakarja a kaput. Ha nem nyitottat védekezik egy csapat, az ellen azért ember legyen a talpán, aki áttöri a falat. Viszont őszintén megmondva, kardinális változást én sem szeretnék a kézilabdában” – válaszolta kérdésünkre Dankó Ervin.

Kék lap, nyolc passz után passzív játék - az új javaslatokról beszélgettünk Ancsin Gáborral és Dankó Ervinnel.http://szegedma.hu/?p=561997

Posted by Szegedma Hírportál on 2015. augusztus 25.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.