Sport

Francia capoeirások küzdöttek Szegeden + FOTÓK

Francia capoeirások küzdöttek Szegeden + FOTÓK

2012. augusztus 19., vasárnap
Francia capoeirások küzdöttek Szegeden + FOTÓK

Brazíliából és Franciaországból származó capoeirások látogattak Szegedre a hétvégén. A dél-amerikai harcművészet művelői egy háromnapos workshopon cseréltek tapasztalatot a sport hazai képviselőivel, valamint Szeged több pontján is bemutatót tartottak.

A capoeira bölcsőjéből, Brazíliából származó mesterek, valamint francia harcművészek is összemérték tudásukat Szeged főterein a hétvégén. A dél-amerikai küzdősport egyik legnagyobb hazai workshopját tartotta a Tisza-parti városban, ahova neves hazai capoeira-iskolák is képviseltették magukat - a sport népszerűsítése mellett a harcművészek egymástól is tanulhattak, kipróbálva egymás stílusát új elemekkel színesíthették küzdőstílusukat.

Berimbau mester és a zsiványok

Pécsről, Budapestről és Bajáról is érkeztek capoeirások, akik hagyományos módon, zenével és énekkel kísért bemutatót tartottak a Széchenyi téren. "Jellemzően kötetlen, szabad stílusú küzdelmek ezek - nincsenek szigorúan vett formagyakorlatok, az elemeket mindenki saját stílusához igazíthatja. Egymás akcióira reagálunk, az egész egy folytonos, hullámzó mozdulatsor" - mutatta be a stílust a Budapestről érkezett

Marjai Kitti

. A sportolók egy kört alkotva (melyet rodának hívnak) énekkel és zenével biztatják a harcoló feleket, a küzdelem hevét pedig egyhúros, íjhoz hasonlító hangszerükkel, a berimbauval fokozzák. A körülbelül másfél méter hosszú hangszer felépítése archaikus egyszerűséggel áll össze: a fapálcán kifeszített húr pengetését egy kaviccsal tudják torzítani, rezonátorként pedig egy kivájt tök szolgál az alján. Gyorsabb ritmust játszva a küzdő felek is felpörögnek - úgy tartják, hogy a küzdelemben a berimbau az igazi mester.

A Brazíliából származó barna öves capoeira-oktató, Formando Panaca (alsó képünkön jobboldalt) is mutatott pár trükköt akrobatikus repertoárjából, miközben a körben álló felek egymást kihívva két-három perces meccseket vívtak egymással. Professora Pimenta, a stílus egyik magyarországi honosítójának hívására érkezett a bemutatóra francia capoeirásokkal - a fővárosban működő Capoeira Brasil klub lila öves oktatója szerint ez a küzdősport sosem tartozott a legnépszerűbb mozgásformák közé itthon, a bemutatóknak köszönhetően azonban egyre többen megismerik és megszeretik. "A rúgások elől elhajlunk, szökünk, nem állunk bele blokkal sem, ha nem muszáj. Az emberben élő zsiványságot használja ki ez a sport, megkötések nélkül improvizálva követjük a másik mozdulatait" - árulta el portálunknak. Látványos bemutatójuk a Széchenyi tér járókelői között is nagy sikert aratott, sokan telefonjuk fényképezőgépével csíptek el egy-egy mozdulatot.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.