Sport

A Héraklész-program sikerét jelzik a londoni eredmények

A Héraklész-program sikerét jelzik a londoni eredmények

2012. augusztus 21., kedd
A Héraklész-program sikerét jelzik a londoni eredmények

A londoni olimpián aranyérmes 11 magyar sportoló közül hét részt vett a nemzeti utánpótlás-nevelési programban.

Szabó Tamás

- aki több mint tíz évig, 2001-től idén márciusig volt főigazgatója a Nemzeti Utánpótlás-nevelési Intézetnek (NUPI), majd utódjának, a Nemzeti Sport Intézetnek (NSI) - az MTI-nek kedden elmondta, hogy az idei ötkarikás játékokon indult 157 fős csapat 70 százaléka érintett volt a Héraklész-programban. Pekingben ez az arány még csak 37 százalék volt. "Egy olimpián érem- vagy pontszerző esélyesként induló sportoló kiképzése 6-10 évig tart. Ezért London volt az igazi megmérettetése az általunk működtetetett utánpótlásprogramoknak" - nyilatkozott Szabó Tamás, aki jelezte, évi kétmilliárd forint befektetést jelentett az utánpótlásprogramok, többek között a Héraklész-, a Bajnok-, és a Csillag-program működtetése. A 78 londoni pontszerző közül 46 versenyzőt támogatott a Héraklész-program. Az egyéni pontszerzőket tekintve még jobb az arány: a 36 fő közül 25 "héraklészes". "A konkrét eredményeken túl más hozománya is volt ennek, az a finanszírozási modell, amit kitaláltunk. Programokat finanszíroztunk, 2-3 éves felkészülési terveket kértünk, állami edzőket alkalmaztunk, és tudományos segítséget is igénybe vettünk" - tette hozzá Szabó Tamás, aki a Nemzeti Sportközpontokon (NSK) belül szeptemberben felálló diagnosztikai központ vezetőjeként folytatja munkáját. Az NSI működtetését a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) vette át. Az utánpótlással foglalkozó szakember szerint a londoni szereplés, a nyolc arany-, négy ezüst- és öt bronzérem megszerzése nem nevezhető csupán szerencsének: "Legalább négy elvesztett aranyat fel tudnék sorolni, miközben persze akadtak meglepetések, például

Risztov Éváé

, amelyik talán a legjobban megérintett. Ő csak egy évig vett részt a programban, mert utána abbahagyta, s mikor újrakezdte, már túlkoros volt." Szabó Tamás, a MOB korábbi alelnöke szerint nagyon fontos, hogy készüljön analízis a londoni eredményekről: "Nehogy úgy járjunk, mint Peking után, amikor a kudarcot senki nem tudta megmagyarázni. A sikert ugyan nem kell magyarázni, de fontos, hogy készüljön egy mélyértékelés, mik voltak az okok, ezt tudni kell, hogy meg tudjuk ismételni ezeket a szép eredményeket Rióban."

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.