Sport

Kővári: A városnak kell döntenie, mit akar a focival

Kővári: A városnak kell döntenie, mit akar a focival

2008. október 17., péntek
Kővári: A városnak kell döntenie, mit akar a focival

Fotók: Gémes Sándor

A SZEGEDma.hu június közepén elsőként számolt be arról, hogy a Tisza Volán SC új alapokra helyezi a felnőtt-labdarúgócsapat működtetését, s önerőből, saját nevelésű játékosokra, a tavalyi U19-es együttes tagjaira építve indul az NB III-ban. Eltelt tíz forduló, a Volán pedig gyengébb kezdést követően több szép győzelmet aratott, így a fiatal szegedi alakulat jelenleg a 10. helyen áll az Alföld csoportban. Kővári Árpádot ügyvezető elnököt kértük értékelésre.

- Elnök úr, az eddigi tíz forduló során négy győzelmet, egy döntetlent és öt vereséget jegyezhettünk föl a Tisza Volán SC NB III-as labdarúgócsapatának neve mellé. Sokan féltették a nyáron a tapasztalatlan gárdát, mely egyelőre rácáfolt a kétkedőkre. Ön hány meccsen látta eddig a fiúkat, s hogyan értékeli a szereplésüket?

- Nem sok mérkőzésre jutok ki, annyi egyéb elfoglaltságom van; másrészt viszont úgy gondolom, időnként ki kell látogatni edzésre, meccsre, hogy az ember képben legyen, de nem az a vezető legfontosabb feladata, hogy állandóan lesse, mi történik. Hagyom, hogy a szakmai munka irányítói öntevékenyen, kreatívan alkossanak. Én arra figyelek, hogy szeretik-e a játékosok ezt a közösséget, hányan járnak edzésre, meddig maradnak az öltözőben egy-egy találkozó után - ezekről folyamatosak a visszajelzéseim. Azért döntöttünk a nyáron önálló felnőttcsapat indítása mellett, mert 15 éve elkezdtünk egy munkát, évről évre jöttek ki az utánpótlásból a 18-19 évesek, s nem tudtunk velük mihez kezdeni. Most NB III-as lehetőséget tudunk nekik kínálni. Mi ezért nem fizetünk, hiszen az edzésfeltételek és a versenyeztetés biztosítása is komoly kiadás az egyesületnek.

- Mit gondol, hová juthat a Volán ebben a szezonban?

- Sokan úgy mentek neki a bajnokságnak, hogy biztosan kiesők leszünk, erre azt mondta, hogy aki így gondolkodik, annak felesleges volt 12-14 éve elkezdeni ezt a sportágat. Szép lassan összerázódik a gárda, s a jó esélyünk van arra, hogy a középmezőnyben, a 7-9. hely tájékán végezzünk. Ezt az utat kínáljuk tehát a feljövő fiataloknak: itt NB III-ban játszhatnak, futballista lehet belőlük. Ha elég jók leszünk, akkor feljutunk, ám akkor valószínűleg az történik, hogy a legjobbakat eligazolják a nagycsapatok, így nehéz lesz megkapaszkodnunk magasabb osztályban.

- Rendben, tegyük fel, nem lesz egyszerű, de talán nem is reménytelen.

- Öntsünk tiszta vizet a pohárba: ennek a szegedi közösségnek azt kellene végre eldöntenie, hogy mit akar a labdarúgással. Én nem megyek a városhoz kalapolni, mint a korábbi vezetők, hogy adjanak tízmilliókat, majd innen-onnan hozok játékosokat, a Volán most annak a feltételeit kívánja megteremteni, hogy a labdarúgása önfenntartó legyen a város pénzével együtt - de ne csak és kizárólag azzal. Túl merész célokat egyelőre nem is fogalmazunk meg, hiszen erre a pályára nem érdemes nagyobb tömeget kivinni, ordít róla az elhanyagoltság. Persze ha összejön egy igazán jó korosztály, néhány év az NB II-ben elképzelhető. Aztán ha majd egyszer lesz normális stadion és edzőpálya, s utána a város tisztán nyilatkozik a focihoz fűződő viszonyáról, akkor tovább is lehet gondolkodni. Világosan kell viszont látni, hogy mivel a sportra költhető pénzek - mind az önkormányzat, mind a helyi vállalkozások forrásai - végesek, a torta nem növekszik, adott esetben csak úgy lehet előrelépni, ha a jelenlegi hat támogatott élcsapat közül valaki(ke)t kivesznek a rendszerből. Azt viszont aláírom, hogy a foci még az NB II-ben is hozná a kétezres átlagnézőszámot, hasonló lenne a látogatottsága, mint a kézilabdának.

- Elnök úr, a szurkolók világos és egyértelmű válaszokat szeretnének: ha a jelenlegi együttes együtt marad, erősödik, s jövőre harcba száll a feljutásért, ön odaáll mögéjük, az NB II mögé?

- Persze, minden további nélkül, csak arra kívántam utalni, hogy a jelenlegi keretek és feltételrendszer nemigen teszik lehetővé az álmodozást. Most a felnőttekre mintegy 13 milliót, az egész utánpótlásra körülbelül 22 milliót tudunk költeni, ez nagyon rossz arány. Csak a miheztartás végett: Szeged 2 milliót ad az utánpótlásfocira, Békéscsaba 30 milliót, Győr pedig 60-at. A kézilabda-utánpótlásra 800 ezret kapunk. Ehhez képest a labdarúgóink után 3 millió 900 ezer forint, a kézilabdások után 9 millió forint létesítményhasználati díjat fizetünk vissza a városnak és intézményeinek... Ha a város nem akar többet vállalni, elég nehéz itt erőlködni, pláne, hogy az állam egyre inkább kivonja magát mindenféle finanszírozásból. Elég, ha csak annyit mondok: tavaly kézilabdában a nyolc különböző korosztály bajnokságából ötöt megnyertünk, egyben másodikok lettünk, erre műhelymunka címén 1 millió 300 ezret kaptunk az országos forrásokból...

- Térjünk vissza a focihoz, hiszen szombaton megyei rangadót rendeznek, a Tisza Volán SC a második helyen tanyázó Algyőt fogadja. Mire számít?

- Igazi presztízsmeccs lesz, ahol két különböző koncepció is ütközik, hiszen mi nem tudunk fizetni a játékosoknak, mint az ellenfél, viszont jóval többet edzünk, s ez hosszabb távon a mi malmunkra hajtja a vizet. Háromesélyes a találkozó, most talán egy hajszányival az Algyőnek jobbak a kilátásai, de tavasszal már minden bizonnyal mást mondok majd.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.