Politika

Megalakult a Fidesz országgyűlési frakciója +videó

2026. április 27., hétfő
Új parlamenti időszak kezdődik a Fidesz számára: megalakult a párt országgyűlési frakciója, amelynek élére Gulyás Gergely került. A Fidesz–KDNP szövetség összesen 52 mandátumot szerzett a választáson, ebből épül fel a megújuló képviselőcsoport.
Megalakult a Fidesz országgyűlési frakciója +videó
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály/Kaiser Ákos

Megtartotta alakuló ülését a Fidesz parlamenti képviselőcsoportja, amelyet követően Gulyás Gergely frakcióvezető a közösségi oldalán számolt be a legfontosabb döntésekről.

Megalakult a Fidesz frakciója

Célunk a megújulás: egyensúlyt tartunk a régi és az új között. Feladatunk, hogy az elmúlt 16 év eredményeit megvédjük, az ország egészének érdekeit képviseljük, a kormánypárt önkényes döntéseivel szemben fellépjünk. A Fidesz-KDNP normális ellenzék lesz

– írta Gulyás.

A frakcióvezető a közösségi oldalán megosztott videóban jelezte, hogy a Fidesz-KDNP 42 listán mandátumot szerzett képviselőjéből 25-en döntöttek úgy, hogy nem veszik fel a mandátumot. Ezáltal lehetőséget adnak arra, hogy helyükön mások legyenek parlamenti képviselők. Ez a váltás 24 esetben már most megtörténik, míg Orbán Balázs júliusban az Európai Parlamenthez csatlakozik, ahonnan pedig Szekeres Pál európai parlamenti képviselő tér haza és fog részt venni a szociális bizottság munkájában.

Gulyás Gergely bejelentette azt is, hogy Kocsis Máté eddigi frakcióvezető a helyettese lesz. De ugyancsak frakcióvezető-helyettes és frakcióigazgató lesz Balla György is. Emellett frakcióvezető-helyettes lesz az a hét szóvivő is, aki a politikai vitákban a Fideszt képviselni fogja.

A frakcióvezető megjegyezte, hogy a választási eredmény mindannyiuk számára kellemetlen meglepetés volt, ugyanakkor köszönetet mondott annak a 2,5 millió embernek, aki a Fideszre szavazott és fontosnak tartják, hogy az akaratuk megjelenjen a magyar országgyűlésben.

Mint korábban megírtuk, Orbán Viktor pártja 16 év kormányzás után kerül ellenzéki szerepbe, a május 9-én megalakuló új Országgyűlésbe pedig egy megújított frakció fog beülni, 36 év után immáron a pártelnök nélkül. Sok olyan név távozik a parlamentből, akik nélkül eddig elképzelhetetlennek tűnt a T. Ház ülése.

De mások is előre bejelentették, hogy a listán szerzett mandátumukat visszaadják. Így tett Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke, Bánki Erik, a Fidesz regionális pártigazgatója is. Emellett a KDNP tagjai közül is többen tudatták, hogy nem lesznek képviselők a következő Országgyűlésben. Így Semjén Zsolt, Latorcai János, Soltész Miklós vagy Hollik István sem lesz az új parlament tagja.

A választásokon a Fidesz–KDNP 52 mandátumot szerzett, amelyekből 10 egyéni választókerületi és 42 listás mandátum. Utóbbiak esetében nem kell feltétlenül a lista első 42 helyén szereplő politikusnak beülnie a parlamentbe, így azokra tudták építeni a frakciót, akik rajta vannak a listán (ez 279 jelöltet jelent, itt lehet böngészni a névsort), amit a választásra benyújtottak, innen tudja a Fidesz kiválasztani azokat, akik a legalkalmasabbak az ellenzéki szerep kihívásaira.

A Fidesz parlamenti képviselőinek névsora:

  • Ágh Péter
  • Balla György
  • Balla Mihály
  • Bencsik János
  • Bóka János
  • Czirbus Gábor
  • Dr. Budai Gyula
  • Dr. Csibi Krisztina
  • Dr. Csuzda Gábor
  • Dr. Hankó Balázs
  • Dr. Hegedűs Barbara
  • Dr. Koncz Zsófia
  • Dr. Takács Árpád
  • Dr. Tilki Attila
  • Dr. Vitályos Eszter
  • Dr. Vitányi István
  • F. Kovács Sándor
  • Gulyás Gergely
  • Gyopáros Alpár
  • Héjj Dávid
  • Hidvéghi Balázs
  • Kocsis Máté
  • Kovács Sándor
  • Lázár János
  • Molnárné dr. Lezsák Anna
  • Nagy Bálint
  • Németh Balázs
  • Németh Zsolt
  • Orbán Balázs
  • Panyi Miklós
  • Papp Zsolt
  • Pócs János
  • Radics Béla
  • Szécsi Zoltán
  • Szentkirályi Alexandra
  • Szijjártó Péter
  • Szűcs Gábor
  • Takács Péter
  • Tuzson Bence
  • V. Németh Zsolt
  • Varga Gábor
  • Varga Zsoltné Szalai Piroska Mária
  • Witzmann Mihály
  • Zsigó Róbert

Ahogy arról lapunk is beszámolt, a KDNP frakciója is megalakult, a Kereszténydemokrata Néppárt frakciójának tagjai:

  • Hargitai János
  • Juhász Hajnalka
  • Latorcai Csaba
  • Máthé Zsuzsa
  • Nacsa Lőrinc
  • Rétvári Bence
  • Seszták Miklós
  • Simicskó István

További híreink:

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.