Az új uniós agrártámogatás tönkretenné a Homokhátság gazdáit is. Magyar Péter tanácsadója szerint tízezrével tűnhetnek el a hagyományos családi gazdaságok, amit jónak is tart.
A KlikkTV-ben adott interjúban Raskó György – aki tanácsadóként segíti Magyar Péter agrárprogramját – világosan kimondta: az uniós támogatási rendszer 2028-tól esedékes átalakítása miatt több tízezer magyar családi gazdaság megszűnését várja, s ezt nemcsak elkerülhetetlennek, hanem kívánatosnak is tartja. Szerinte „ez jó lehet”, hiszen így a földek nagyobb, profibb szereplők kezébe kerülhetnek. Ha Raskó elképzelése teret kapna, az Szeged környékét, a Homokhátságot is súlyosan érintené.
A jövő agrárpolitikáját már nem a jelenlegi struktúrában képzeli el Raskó György, aki tanácsadóként tűnt fel Magyar Péter mellett. Az ismert agrárszakember egy, a Klikk TV-ben adott interjúban arról beszélt: az uniós agrártámogatások átalakulásával „
Magyarországon is több tízezer családi gazda el fog tűnni az agrárporondról.” Raskó úgy véli, ez nem feltétlenül baj, sőt: „Agrárgazdasági szempontból ez jó lehet, ha ezek a földek olyan használók kezében koncentrálódnak, akik értenek a korszerű gazdálkodáshoz.” (Cikkünk végén a videón 14:19-től látható.)
A szakértő szerint jelentősen átalakul a támogatási rendszer. Mint mondta: „A jövőben a 'korlátlanul felveszem a földalapú támogatást' típusú szemlélet jelentősen visszaszorul, és helyette majd valószínűleg profibb módon kell gazdálkodni ahhoz, hogy életképesek maradjanak a termelők.”
A tanácsadó a múltban sem rejtette véka alá véleményét az uniós irányításról. Még 2003-ban így fogalmazott:
örülök, mert akkor a mezőgazdasági politikánkat Brüsszelből fogják vezérelni, nem itthonról.
Az uniós szemléletet most is előnyösebbnek tartja a hazai gyakorlathoz képest.
Korábbi nyilatkozatában arra is kitért, hogy egy 100 hektáros családi gazdaság
kevés befektetett munkával indokolatlanul magas jövedelemhez jut a földalapú támogatással,” ráadásul őstermelőként „alig kell adót fizetniük.
Raskó álláspontja szerint a jelenlegi rendszer torz, és az uniós reform hatására „életképesebb, korszerűbb agrárstruktúra” jöhet létre – ha a gazdaságok a megfelelő kezekbe kerülnek.
Raskó György, aki anyagilag is segíti Magyar Péteréket – nem is rejti véka alá, hogy kifejezetten örül az uniós agrárpolitika átalakításának, ami a magyar gazdák tízezreit teheti tönkre.
A Homokhátság gazdálkodóira különösen érzékenyen hathat az uniós támogatási rendszer átalakítása, mivel a térség mezőgazdasága jellemzően kis- és közepes családi gazdaságokra épül. Az alacsony víztartalmú talajon művelő gazdák számára a földalapú támogatás eddig létfontosságú bevételi forrás volt.
Ha a jövőben csak a hatékonyság és korszerű technológia alapján jutnak forráshoz, sokan kiszorulhatnak a termelésből.
Ez nemcsak megélhetési válságot, hanem a tájhasználat megváltozását, elnéptelenedést és a vidéki közösségek felbomlását is maga után vonhatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.