A kormánypártok magabiztosan vezetnek a pártok versenyében, míg Magyar Péter elutasítottsága jelentősen nőtt az elmúlt egy hónapban – állapítható meg a Századvég decemberi közvélemény-kutatásából.
A politikai szempontból aktív (választási részvételüket biztosra vagy valószínűre ígérő) magyar lakosság körében 40 százalékon áll a Fidesz-KDNP pártszövetség, amelyet a Tisztelet és Szabadság Párt (TISZA) követ 31 százalékkal. A pártok rangsorában harmadik helyen a Magyar Kétfarkú Kutyapárt (MKKP) áll 7 százalékkal, a Mi Hazánk Mozgalom támogatottsága 6 százalék. Ebben a közegben a Demokratikus Koalíció, a Momentum és az MSZP nem éri el az 5 százalékos bejutási küszöböt, míg a bizonytalanok hányada 7 százalék.
Ha kizárólag a biztos pártválasztók preferenciáit tekintjük, egy most vasárnap esedékes országgyűlési választáson a Fidesz-KDNP a szavazatok 42, a TISZA 34 százalékára számíthatna. Az MKKP-ra és a Mi Hazánkra a politikailag aktív, pártot választó népesség 7-7 százaléka, a Demokratikus Koalícióra 5 százaléka voksolna. A Momentum és az MSZP támogatottsága ezen a bázison 3, illetve 1 százalék.
Tekintettel arra, hogy az elmúlt hetekben több vitatható – és jelentős sajtóvisszhangot kiváltó – politikai akció és botrány kapcsolódott a Tisza Párt elnökéhez, a felmérés kitért Magyar Péter személyének megítélésére is. Magyar agresszíven lépett fel egy gyermekotthon dolgozóival szemben, egy vita hevében arrébb lökte a kormánypárti Menczer Tamást, továbbá – a közelmúltban nyilvánosságra került hangfelvételek tanúsága szerint – többek között saját támogatóit, európai parlamenti képviselőit, illetve a sajtó munkatársait becsmérelte.
A kutatási adatok rávilágítanak arra, hogy az említett botrányok érezhetően ártottak Magyar Péter megítélésének.
Fontos hangsúlyozni, hogy Magyar kedveltségi indexe (amelyet a kedvező és kedvezőtlen vélemények különbségeként kapunk) a teljes vizsgált időszakban – szeptembertől decemberig – a negatív tartományban mozgott, vagyis a politikusról kedvezőtlenül vélekedők hányada meghaladta a pozitív véleményt formálók arányát. Ezenfelül novemberben a megkérdezettek 42 százaléka pozitívan, 54 százaléka negatívan nyilatkozott Magyar Péter személyéről (kedveltségi index: mínusz 12 százalék), míg decemberben a politikusról kedvező véleményt alkotók tábora 39 százalékra csökkent, a kedvezőtlenül vélekedőké pedig 57 százalékra nőtt (kedveltségi index: mínusz 18 százalék). Világosan látható tehát, hogy a közelmúlt eseményei számottevő, 6 százalékpontos csökkenéshez vezettek a Tisza Párt vezetőjének kedveltségi indexében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.