Furcsa módszertant választottak, hogy első legyen a Tisza Párt
Korábban Botka Lászlónak, Márki-Zay Péternek a Párbeszédnek, a Momentumnak Róna Dániel készítette azt a közvéleménykutatást, ami azt mutatja, hogy a Tisza Párt beelőzte a Fideszt- szúrta ki a Magyar Nemzet.
Mint írják, a 2022-es választás után Róna Dániel, az intézet vezetője így nyilatkozott a baloldali közvélemény-kutatásokról a kampányban: „Róna Dániel: Igen, abban van igazság, hogy a nyilvánosság elé került kutatások egy része azt mutatta, hogy szoros a verseny. Ezek sajnos nem voltak megfelelő színvonalúak. Eleve azzal a céllal lettek publikálva, hogy befolyásolják az ellenzéki választókat. De ebből nem következik, hogy mindegyik kutatás rossz lett volna.” Ugyanitt bevallotta, hogy a 2022-es ellenzéki kampánystáb tagja volt: „Volt egy kutatói tanács nevű intézmény, amit a kampányközpont hozott létre. A központi kampánystáb hívott közvélemény-kutatókat, hogy beszéljék át, mi a helyzet. Ott volt a kampánystáb részéről Galgóczi Eszter, Vető Balázs és más közvélemény-kutatók, többet között Ember Zoltán és én is.”
A teljes cikket ide kattintva olvasható el.
Furcsa módszertant választottak
Mint ismert, a felmérés eredménye erősen megkérdőjelezhető a módszertana miatt, hiszen csak online kérdezték meg az embereket, ami eleve torzít, nem biztosítja a reprezentativitáshoz szükséges feltételeket.
Ma az ellenzéknek dolgozó 21 Kutatóközpont felmérése azt próbálta kiszámolni, hogy a Tisza megelőzte a Fidesz támogatottságát. Saját következtetésükben annyira a kollégák sem hihetnek, hiszen több ponton is elbizonytalanítják az alapos olvasót – hívta fel a figyelmet Facebook-bejegyzésében a Nézőpont Intézet vezetője.
Mráz Ágoston Sámuel szerint a nyilvánosságra hozott eredmények hibahatáron belül mutatják csak ki az állítólagos előnyt, másrészt kihagyják a mintából a bizonytalan választókat, harmadrészt a módszertanuk is elég fura. Mint írta: Magyar Péter természetesen megörült a „váratlan” jó hírnek, s jelezte, hogy az ellenzék előnyére 18 éve nem volt példa.
Ezzel szemben a jobb memóriával rendelkezők tudhatják, hogy 2021 őszén több baloldali kutatóintézet is hasonló, állítólagos fordulatról szóló közleményeket publikált. A Publicus például 2021 novemberében, fél évvel a választások előtt a közös lista hat százalékpontos előnyéről szóló közleményt jelentetett meg. Végül a közös lista 20 százalékponttal rosszabb eredményt ért el
– írta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.