Az egykorvolt pártállami időkben járunk. 1986 áprilisának utolsó napja van, a kisiskolások legtöbbje a másnapi felvonulásra készül. Nekik még csupa izgalom ez a május elsejei csődület, a nagy menetelés, a hangszórókból áradó köszöntők, a zene, a harsogó indulók, a sokaság, zászlólengetés, a dísztribünön a mosolygó emberek, integetés feléjük a papírmasé-úttörőjelvénnyel meg a rudacskára tűzött békegalambrajzzal. Aztán amikor a fontos emberek látóteréből az iskolai menetszázad kikerül, a mellékutcába kanyarodva oszlásnak is indul, kezdődik az apa-anya keresés, ők is vonultak a kollégáikkal. Ha együtt már a család, irány a liget, a vidám majális. A felhőtlen ünneplés.
Felhőtlen? A csudát! Csak épp az alant lévők erről semmit sem tudnak: hogy a fölöttük kavargó szellő mérget hozott kelet felől. Az alant lévők tehát gondtalanul virslit esznek, Kőbányait isznak, az úttörőnyakkendőtől már megszabadult gyerekek Bambisüveget szorongatnak, sorukra várnak a céllövöldénél, meg a ringlispílnél, aztán hogy végre ők jöhetnek, huss, föl a levegőbe, ahol ki tudja, milyen levegőt szívnak magukba.
A hazai közvélemény ekkor még semmiről sem értesült. Pedig már ötödnapja volt, hogy Csernobilban fölrobbant a Vlagyimir Iljics Lenin Atomerőmű 4-es reaktora, és bekövetkezett a nukleáris olvadás. A szovjet vezetők titkolták a katasztrófát. Svéd kutatók viszont rövid időn belül radioaktív felhőket észleltek. A katasztrófát követő délelőttön bizalmasan értesítették a külföldi társintézményeket. A Központi Fizikai Kutatóintézet néhány fiatal munkatársa ekkor nyakába vette a várost. Nagy kockázatot, akár állásvesztést, meghurcoltatást is vállalva utcai telefonfülkékből fővárosi és vidéki iskolákat hívtak. A nevelőket figyelmeztették: bár nem mondhatnak semmi közelebbit, de kutatóként jó okuk van azt kérni, hogy a gyerekeket ne engedjék a szabadba, s erre figyelmeztessék a szülőket is. A suttogó propaganda megindult. Két nap múlva a Magyar Rádió az esti hírműsorában a BBC jelentésére hivatkozva tudatta a tényeket. Ám másnap hajnalban a felső pártvezetés letiltott minden további híradást. Közölték, senkinek nincs félnivalója, bármit lehet enni, inni, és nem veszélyes a szabadban tartózkodni.
Így történhetett meg, hogy május elsején a félretájékoztatott emberek minden településen felvonultak, majálisoztak. Fölöttük pedig szálldosott a parányi nukleáris porral szennyezett levegő. Ez volt a pártállami idők „legemlékezetesebb” májusünnepe…
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.