Kultúra

Feltárultak a Tornyai-múzeum titkai

Feltárultak a Tornyai-múzeum titkai

2020. szeptember 21., hétfő
Feltárultak a Tornyai-múzeum titkai

Szeptember harmadik hétvégéjén országszerte ingyenes épületlátogató programokat rendeztek a Kulturális Örökség Napjai keretében, az idei esztendőben ismét csatlakozott a Tornyai János Múzeum az épített örökségeket bemutató eseménysorozathoz.

A vásárhelyi közgyűjteménynek helyet adó épületegyüttest Bernátsky Ferenc helytörténész mutatta be: a vezetéseken résztvevők megtekinthették az épületek tervrajzait, amelyekből az is kiderült, hogy a múzeum irodáinak helyet ad ház homlokzata eredetileg szecessziós díszítést kapott volna, de a magas költségei miatt a tervek nem valósultak meg.

A csoportok szó szerint a pincétől a padlásig végigjárták a múzeumot, megtekintve a restaurátorműhelyt, kipróbálhatták a néprajzi és helytörténeti raktár gördülő raktárpolcrendszerét, de még a Deák Ferenc utcai zöldtetőről megtekinthették a panorámát.

A nemrégiben nyílt, Építés alatt… című interaktív régészeti kiállítás nemcsak az elmúlt bő fél évtized régészeti feltárásait mutatja be, hanem a régészet munkamódszerébe is bepillantást nyújt, itt szombat este mikroszkópos anyagvizsgálatot és leltárazást is végezhettek az érdeklődők. A szecesszió jegyében a legkisebbek papírsárkányokat díszítettek, különleges, a sötétben is világító mintákat festve a repülő játékszerekre. A Tornyai-múzeum 2020-ban első igazgatójára, Kiss Lajos (1881–1965) néprajztudósra emlékezik, a Múzeumőr című időszaki kiállításon Terendi Viktória néprajzkutató a Kiss Lajos visszaemlékezései alapján és Plohn József fotográfiáival idézte fel a huszadik század fordulójának Vásárhelyét.

Idén 35 éve, hogy megnyitotta kapuit az egykori Ógimnázium emeleti termeiben az Alföldi Galéria, ahol a Képiró Ágnes művészettörténész vezetésére ellátogatók nemcsak a mintegy háromszáz festmény és a plasztika alkotta állandó képzőművészeti kiállítást járták be, de olyan érdekességeket is megtudhattak, hogy a Dömötör János (1922–2009) múzeumigazgató által megálmodott galériát eredetileg a mai Hősök terén, az akkori Lenin téren tervezték megvalósítani.

A vasárnap a csomorkányi templomromnál élmény-fémkeresőzés várta az Árpád-kori templomhoz kilátogatókat. Béres Mária régész bevezetőjében Vásárhely legrégebbi műemlékének történetét vázolta fel, bemutatva a legújabb régészéti kutatások eredményeit is. Ezt követően rögtönzött terepbejároson gyűjtöttek edény- és cseréptöredékeket a közösségi régészet résztvevői, akik kipróbálhatták a különböző fémdetektorokat, s a földben megtalált fémtárgyakat pedig szakszerűen dokumentálták.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.