Kultúra

Másodállásban színész – Rácz László a Szegedi Várjátékokon is hódít

Másodállásban színész – Rácz László a Szegedi Várjátékokon is hódít

2017. július 22., szombat
Másodállásban színész – Rácz László a Szegedi Várjátékokon is hódít
racz_laszlo01_gs

Rácz László sosem unatkozik, bőven akad feladata a mindennapokban. Főállásában roma referensként dolgozik, a Szegedi Roma Tanodának, valamint a Szegedi Roma Nemzetiségi Önkormányzatnak is meghatározó alakja. Mindezek mellett tizenöt éve a Szegedi Pinceszínház társulatának tagja.

- A Szegedi Pinceszínház jelentős helyet foglal el az életében, valamint a színésszé válásában.

- Valóban a Pinceszínháznak köszönhetem a színészi életemet, a színészi múltamat, és bízom benne, hogy a színészi jövőmet is. Rengeteg dolgot tanultam ebben a színjátszó térben, továbbá a színház falai között megfordult vendégrendezők mindig nagy hatást gyakoroltak rám. A Pinceszínházi elindulásomnak köszönhetem, hogy a különböző televíziós sorozatok is felfigyeltek rám, és lehetőséget adtak, hogy a képernyőn keresztül is megmutathassam a játékomat. Elmondhatom, hogy én vagyok az a színész ma Magyarországon, aki nem panaszkodhat, hiszen egyik szerepet kapom a másik után. Egy évad során négy-öt szerepben is láthat a közönség, amivel maximálisan elégedett vagyok.

- Július 21-től láthatják a színház szerelmesei a XV. Szegedi Várjátékokon a Gyerekrablás a Palánk utcában című regény adaptációjában. Hogyan vélekedik a darabról?

- A próbafolyamatokat már június 13-án elkezdtük,

Janik László

rendező pedig nagyon feszes tempót diktált nekünk az elmúlt hetek során. A darabban gyerekekkel játszunk együtt, s ezért szükség volt a komolyabb irányításra, hogy összeszokjon a csapat. A hosszú próbafolyamat végéhez közeledve ki merem jelenteni, hogy a legtökéletesebb ifjúsági darabunk lesz a Gyerekrablás a Palánk utcában. Az előadás egy klasszikus történet adaptációja, amit Janik László dolgozott fel új köntösben, a zeneszerzésről pedig

Varga Bálint

gondoskodott. Jómagam az egyik kamionsofőr, Tóth Gáspár szerepét játszom, aki a jelenetek során bőséges humorral fogja ellátni a közönséget, tehát a jó hangulat garantált. Emellett feltűnök még egy kisebb szerepben is, amelyben szintén van egy a történet alakulását meghatározó jelenetem. A darabban nincsen énekes jelenetem, a többieknek annál inkább. A főpróbahéthez érkezvén tudtuk megfigyelni a többi színész jeleneteit, és mindegyiknek megvan a maga mondanivalója. A vicces jelenetek dalai is rendkívül mély tartalommal rendelkeznek.

racz_laszlo02_gs

- A színdarab komoly témákat is érint. Mit gondol, milyen reakciókat fog kiváltani a válás témája a gyermekekből?

- Janik László zseniális író, zseniális rendező és zseniális színész egy személyben. Kezdettől fogva színészi szemmel írja meg a darabokat, ezáltal színészként tudja megrendezni, és úgy is gondolkodik az előadásról. Ha egy darab ügyesen van megírva, akkor a gyerek és a felnőtt nézők egyaránt értik az előadásokat. A gyerekek élvezik az egyszerűségéért, a dallamosságáért és az ehetőségéért, a felnőttek viszont a mondatok mögé látnak. A nézők el szoktak érzékenyülni, és könnyek szöknek a szemekbe az előadások alatt, hiszen a mai világban sok a csonka család. Több jelenet hatására az ember önkéntelenül is elgondolkodik. Összességében elmondható, hogy a darab során mindent átél majd a néző: egy kis könny, egy kis mosoly és egy kis őrültség is lesz. A végére természetesen a könnyek örömkönnyekké alakulnak át.

- Tizenöt éve indult el a színjátszás rögös útján. Hogyan gondolkodik most a színészi pályájáról?

- Hódmezővásárhelyen születtem, de igazából szegedi színésznek tartom magam. Egy színésznél nagy lutri arra gondolni, hogy milyen tervei vannak a jövőben. Lehetséges, hogy most játszunk, utána viszont másfél évig nem lesz munkánk. Nem feltétlenül rajtunk áll ez a folyamat. Minden színésznek ajánlom, hogy tapasztaljon meg egy Pinceszínházhoz hasonló helyzetet, hiszen ott nem nyolc-tíz méterre van az első sor az előadóművésztől, csupán másfél méter a távolság. Minden mimika követhető, egy olyan agy- és testtornáról van szó, ami egy vizsgaszituációval is felér. Nem is olyan régen játszottunk egy darabot, a Házasságlevél című előadásunkat, ahol

Szilágyi Annamáriát

és

Pálfi Zoltánt

láthatták a főszerepben. A próbák profin lementek, azonban az előadáson még ők is megizzadtak. A szituáció nehézségét az adja, hogy az első sorban ülő néző légzését is folyamatosan hallja a színész, aki az előadás során le sem veszi a tekintetét az előadóművészről. Sokkal személyesebb közegről beszélhetünk, ahol egy pillanatra sem lankadhat a színművész figyelme.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.