Kultúra

A hunok nyomait keresik Szegeden a mongol dokumentumfilmesek

A hunok nyomait keresik Szegeden a mongol dokumentumfilmesek

2017. július 31., hétfő
A hunok nyomait keresik Szegeden a mongol dokumentumfilmesek
muzeum_sajttaj06kf

Egy mongol televízió munkatársai jártak Szegeden. Kínától Magyarországig kutatják a hunok nyomait, a megyében Ópusztaszer és Attila király legendás fapalotája miatt jártak. Csupán két év eltéréssel találták meg a nagyszéksósi kincset és az első jelentős mongóliai hun sírokat az 1920-as években.

„Mi, magyarok mindig rendkívüli büszkeséggel tekintettünk keleti származásunkra

Julianus baráttól Kőrösi Csoma Sándoron

át

Zichy Jenőig

” – fogalmazott

Szabó Pál Csaba

történész a szegedi Délvidék Házban, miután mongol dokumentumfilmesekkel tárgyalt. A keleti államokkal egyre intenzívebb a tudományos együttműködés, ennek része a most lezajlott egyeztetés. A Belső-Mongol Televízió munkatársai a hunokról, a hunokról megmaradt hagyományokról, emlékekről forgatnak. „Csagdarszüren rendező és producer stábjával jött el Szegedre. A várost és környékét fontosnak tartja, mert valahol itt állhatott Attila fapalotája, amelyről Priszkosz rétor számolt be művében” – mondta

Obrusánszky Borbála

orientalista, történész. Foglalkoznak régészettel, nyelvészettel, ábrázoló művészettel: a tulipánmotívum a hunoktól a székelykapukig megjelenik. Egyeztetnek magyarországi professzorokkal, kutatókkal – főleg budapestiekkel, mert ott él a témával foglalkozó szakemberek nagyobb része.

mongol_dokumentumfilm_sajttaj006kf

„Legfontosabb célom a hunokról egy nagy dokumentumfilm elkészítése” – nyilatkozta Csagdarszüren. Évekkel ezelőtt kezdték meg munkájukat, Kínában, Oroszországban, Mongóliában sok felvételt készítettek el, most Magyarországon és a hun azonosságtudattal rendelkező székelyeknél forgatnak, szándékosan olyan népeket keresnek meg, ahol e hagyományok megjelennek. Szót ejtett a történeti háttérről, az első kínai feljegyzések a Krisztus előtti 2. századból származnak a hunokról. Érdekesnek találta, hogy

Peter Kozlov

orosz utazó-felfedező 1924-ben kezdett Észak-Mongóliában hun sírokat feltárni, két évvel később pedig

Móra Ferenc

talált rá a nagyszéksósi aranykincsre (részlete a nyitóképünkön) – ebben az időszakban figyelt fel a világ újból a rettegett nomád népre. Jártak az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban is, ahol lovasjeleneteket vettek fel és interjúkat készítettek. A dokumentumfilmet várhatóan a következő év végén mutatják be, de elképzelhető, hogy addig is még hallunk híreket: 2018 tavaszán konferenciát tartanak a témáról a Délvidék Házban a Kárpát-medence Intézet szervezésében, ahova várják a mongol televízió munkatársait.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.