Az Emlékpontban november 30-án, kedden 17 órától Csere Péter Parancs nélkül is. Honvédő hősök és mártírok krónikája, 1918-1923 című könyvét ismerhetik meg a látogatók.
Tavaly októberben a szerző – aki jogászként saját szakterülete szempontjából értékeli a történelmi eseményeket – Tisza István meggyilkolása című könyvét nagy érdeklődés mellett mutatta be a közgyűjtemény.
Csere Péter
most bemutatásra kerülő könyvének – amely az Unicus Kiadó gondozásában jelent meg az idén -, hódmezővásárhelyi vonatkozása is van. A kötet a magyar történelem két, kevésbé ismert momentumait dolgozza fel. A Felvidékről, Kárpátaljáról, Erdélyből, Délvidékről, Bánátból, valamint Csonka-Magyarországról és Nyugat-Magyarországról hozott példákkal a szerző azt mutatja be, milyen katonai vagy civil ellenállásokra került sor az első világháborút követő években az országot megszálló hadseregekkel szemben. Ezeknek a katonai akcióknak köszönhetjük többek között Balassagyarmat vagy Sopron városának megmaradását. A területekért vívott harcok mellett ugyanebben az időszakban a csehszlovák, a román és a jugoszláv megszállók súlyos atrocitásokat követtek el több magyar városban, faluban vagy községben a magyar lakosság ellen. Ezek között ott találjuk az 1919. július 25-én történt, az „56 mártír” néven ismertté vált hódmezővásárhelyi tömegmészárlást is, amikor a magát Vásárhely város rendőrparancsnokának „kinevező”
Berényi László
a Kutasi út menti
Nagy Dezső
-féle tanyánál a román megszállókkal karöltve 56 vásárhelyi lakost ölt meg. Történetük Csere Péter legújabb könyvében is helyet kapott, ennek feldolgozásában
Szenti Tibor
néprajzkutató mellett a vásárhelyi Emlékpont munkatársa,
Nagy Gyöngyi
nyújtott segítséget a szerzőnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.