Kultúra

Baron Mantis: Koncertezni olyan, mint orbitálisakat szexelni

Baron Mantis: Koncertezni olyan, mint orbitálisakat szexelni

2016. szeptember 4., vasárnap
Baron Mantis: Koncertezni olyan, mint orbitálisakat szexelni
szin_harmadik_nap006kf

Davey és Victor Mantis kettőse, a Baron Mantis a magyar rockzene fiatal reménysége, a csapat sajnos elég szerencsétlen körülmények között tudott csak fellépni a SZIN fesztiválon, ám végül mégis sikerült, mi pedig beszélgettünk is velük, és kiderült, hogy milyen a jó színpadi felállás, szükség van-e kiadókra, és hogy hogyan jön össze a próbatermi munka a maszturbálással.

- Nem kis nehézségek akadályozták a SZIN-es koncertet, egy nap késéssel sikerült csak megoldani. Hogy éltétek meg ezt?

Victor Mantis: - Tegnap egy karambollal kezdtünk, így most kiadtuk magunkból a jó kis zenész-energiát, de én végtelenül élveztem. Mindenképpen szerettünk volna Szegeden játszani, bár jó meleg is volt meg technikai gondok is akadtak a gitárpedálokkal, de végül csak összehoztuk, és mindenért kárpótolt minket, hogy zenélhettünk.

- A Baron Mantis legjellegzetesebb vonása, hogy egy gitár-dob duó alkotja. Miért döntöttetek a kétfős felállásnál?

Davey Mantis: - Az előző zenekaromban sokat próbáltam a dobossal külön, és akkor gondoltam erre, hogy lehetne egy ilyen formációt csinálni, de nem példanélküli dolog ez, ott van a White Stripes vagy a Death from Above 1979, meg volt még nem egy banda, akik ebben a felállásban nyomták. Igazából kihívás volt így megcsinálni, és tetszett, és Victort már úgy kerestem meg, hogy csináljuk így, ő pedig azt mondta, hogy jó.

szin_harmadik_nap002kf

V.M.: - Nekem különösen bejött az az ötlet, hogy ketten legyünk, mert van egyfajta feltűnési viszketegségem és sosem tetszett az, hogy kevesebbet kellene dobolni, vissza kellene fogni magam. Itt nincs ilyen.

- Igen, ez átjött a koncerten, hogy ebben a formációban ki tudod élni magad.

V. M.: - Imádok táncolni a dobok mögött, szinte frontember lehetek dobosként. Fontos e tekintetben a színpadkép, ahol megtehetjük, ott srégen egymás mellé tesszük a cuccot, hogy ne hátul legyen a dob, mint a klasszikus színpadi felállásban. D.M.: - Sajnos kénytelenek vagyunk több helyen a klasszikus formát alkalmazni, mert nincs választásunk, de ahol tudjuk, ott próbáljuk ezt a két frontemberes megoldást választani. V.M.: - Például a Szigeten is meg tudtuk oldani, az nagyon jó volt, de Kiskunfélegyházán, egy motoros fesztiválon is egymás mellett játszottunk, ami azért jó, mert akkor jobban tudunk kommunikálni, és a színpadkép is sokkal jobb.

- Egy kétfős csapatnál azért is fontos a kommunikáció, mert ha valami gond akad, akkor eléggé beszűkülnek a lehetőségek.

V.M.: - Hát igen, ez most is előjött a pedálgondok miatt, mert én hiába dobolok nagyon vagy kicsit, mert egyenrangú a két hangszer, nem arról van szó, hogy én most kísérek, hanem mindkét hangszer szólisztikus. A White Stripes-nál például Jack White volt a főnök, Meg pedig egyszerű dolgokat játszott, de ott a funkció is más, abban a zenében nem is nézett volna ki jól egy túljátszott dob, hanem inkább arra van szükség, mint mondjuk az AC/DC-ben.

De nálatok nem ez a jellemző.

V.M.: - Ez a zene kívánja a virtuózabb dobot, de nekem ez így tetszik.

- Még egy éves sincs a debütáló lemezetek, a „vis-á-vis”, milyen volt a korong fogadtatása?

V.M.: - Pozitív volt a fogadtatás, kiderült, hogy az elmúlt koncertekre túl kevés CD-t vittünk magunkkal, mert, ahogy elkezdtünk játszani és gyűltek az emberek, rögtön elkapkodták a lemezeket. Volt olyan külföldi srác, akivel elérhetőségeket is cseréltünk, mert azt mondta, hogy neki mindenképpen kell egy lemez. http://www.youtube.com/watch?v=DzlcYs9diTs

- A Talentométer tehetségkutatón is jól szerepeltetek, hogy érzitek, hogy befolyásolta ez a további pályátokat?

D.M.: - Igen, ott sikerült megnyernünk a pop-rock elődöntőt, a döntőben, ahol már minden műfaj keveredett, ott nem nyertünk, de így is nagyot lökött rajtunk a dolog, bekerültünk a médiába, rádióba is mehettünk, foglalkozott velünk a Recorder Magazin is, szóval láthatóvá váltunk a hazai zenei piacon. V.M.: - Megmutathattuk magunkat a szakmának is.

- Épp a Recorderen jelent meg az, hogy szerintetek nem feltétlenül van szükség már kiadókra. Hogy álltok ehhez?

D.M.: - Igen, felmerül a kérdés, hogy a mai modern "csináld magad" világban milyen szerepet töltenek be a kiadók, mennyit tudnak segíteni, mekkora erejük van? Nagyon megváltozott a zeneipar az elmúlt húsz évben. Ajánlattól függ, hogy kell-e kiadó, hogy miben lehet megegyezni. Láttunk olyan példát, ahol egész jó volt a szerződés, de találkoztunk olyannal is, amit semmiképpen nem írnánk alá. Sok esetben azt éreztem a kiadókkal kapcsolatban, hogy nekik már messze nincs annyi hasznuk a kiadásból, ezért kevesebbet nyújtanak a zenekaroknak, de ez szerintem még mindig átalakulóban van. Egyelőre marad a „csináld magad” módszer, de nyitottak vagyunk arra, hogy kiadókkal tárgyaljunk és tárgyaltunk is, de nem jutottunk még el szerződésig.

szin_harmadik_nap003kf

- Az eddig elért eredmények az mutatják, hogy így is működhet a dolog.

D.M.: - Az a kérdés, hogy hogyan tovább, a lényeg az, hogy lépeseket tegyünk előre, ha kicsiket is, hogy minél több emberhez eljuttassuk a zenénket, minél több koncertet adjunk, és minél nagyobb láthatóságra tegyünk szert.

- Valamilyen újdonságot hallhatunk/láthatunk zenekartól mostanában?

D.M.: - Van tervben új kiadvány, de lebonyolításra vár két klip is. Ötletelni nagyon könnyű, sok mindent ki lehet találni, de hogy a megvalósítás hogy fog kinézni, mennyibe fog kerülni, mennyit tudunk rááldozni, az már egy más kérdés. Nem szeretnénk egy bizonyos színvonal alatti anyagot kihozni, csak azért, hogy elmondhassuk, hogy kihoztunk valamit.

- Ha jól tudom, elég aktív számgyárosok vagytok, és már több albumnyi szám kész. Honnan ez a sok ihlet?

D. M.: - Van körülbelül két albumra való anyagunk most is készen, szeretnénk majd felvenni a következő lemezt, a következő fél év folyamán. Sokkal több számunk van, mint amennyit a Baron Mantis-ban meg tudnánk csinálni, rengeteg számot ki kell selejtezni, mert nem működne ebben a duó felállásban, de azokat más projektekben meg lehet csinálni. V.M.: - Igazából az első lemez is úgy jött, hogy már volt vagy húsz-huszonöt dalunk, abból választottuk ki a legjobbakat, és még így is tizenhat számosra sikerült a lemez, a másodikat majd rövidebbre tervezzük. Elég vegyes egyébként az album összetétele, van hat perces dal is, de egy percnél alig hosszabb is, a Patience, amihez az első klipünk született. http://www.youtube.com/watch?v=AxqR44JDGF8 D.M.: - Azért is választottuk azt a számot a kliphez, mert az volt a legolcsóbb! (nevet) De azért nem vagyunk ilyen olcsójánosok, szeretnénk még több klipet leforgatni. Koncertezni is fantasztikus élmény, de én nagyon szeretek stúdióban és forgatáson lenni. Nagyon izgalmasnak találom a háttérmunkákat, a kreatív részét. De emellett természetesen igényünk van arra, hogy minél többet koncertezzünk, mert vannak dolgok, amiket nem lehet a próbateremben begyakorolni, például a közönséggel való kommunikációt, az, hogy hogyan nyilvánulsz meg, hogy mozogsz színpadon. V.M.: - Meg ott az adrenalin is máshogy dolgozik, vissza is kell fogni valamennyire, hogy a végére ne köpjük ki a tüdőnket, azt is csak a színpadon lehet elsajátítani. D.M.: - Igazából próbálni olyan, mint nagyon jókat maszturbálni, koncertezni meg olyan, mint orbitálisakat szexelni. V.M.: - Pontosan, nem szabad gyorsan elsülni, mert az ciki. Kis előjáték, a végén meg sikoltozik mindenki. A koncert a tökéletes aktus.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.