Kultúra

Az amerikai tiszt, aki koreai katonákat is vezényelt – Milton Diehlt a szeretet vonzza Hódmezővásárhelyre

Az amerikai tiszt, aki koreai katonákat is vezényelt – Milton Diehlt a szeretet vonzza Hódmezővásárhelyre

2016. április 8., péntek
Az amerikai tiszt, aki koreai katonákat is vezényelt – Milton Diehlt a szeretet vonzza Hódmezővásárhelyre
0407_Milt_06

Amerikai és koreai katonákból álló századot irányított az ázsiai országban a koreai háborút követően Milton Diehl a hatvanas évek elején. Az amerikai hadsereg egykori tisztje rendszeresen jár Hódmezővásárhelyre, hogy az általános és a középiskolákban tanuló diákok segítségére legyen. Csütörtök délelőtt koreai tapasztalatait osztotta meg az Emlékpontban rendezett rendhagyó történelemórán.

Milton Diehl

százada már a háborús cselekmények befejeztével kezdte meg munkáját Dél-Koreában, ahol feladatuk az egyik folyó alatti távközlési kábel lefektetése volt. Az amerikai egység részére a koreai kormány katonákat bocsátott, akiknek többsége nemhogy angolul nem tudott, de a civilizáció eszközeinek, mint a fürdőszobának a használatát is meg kellett velük tanítani. "A koreai katonák igyekeztek elsajátítani az ismereteket" – emlékezett vissza Milton Diehl, hozzátéve: katonái a rájuk fordított figyelmet meghálálták. Mint felidézte, a koreai alegységet vezető egyik helyi tiszt nem értett szót embereivel, ezért nem tudták megfelelően teljesíteni a rájuk bízott feladatukat: A századparancsnok végül a tiszt leváltása mellett döntött, s mint elmondta, utána jelentősen javult az egység teljesítménye. Az ázsiai katonáival való kommunikációjában sokat segített gépkocsivezetője, aki nemcsak tolmácsolt a tisztnek, de jelezte is, ha az egységnél probléma alakult ki. Hiába voltak két nép fiai, és nagyon különböző kultúra volt a két katona mögött, mégis barátság alakult ki közöttük. Annak idején nemhogy internet és mobiltelefon nem állt a rendelkezésre, de még rendes vezetékes telefonos kapcsolat sem volt kiépítve. Milton Diehl házas emberként vett részt a koreai feladatban, azonban az ott töltött 13 hónap alatt egyszer sem utazhatott haza. Feleségével a levélváltásokon túl magnószalagra mondott üzenetekkel igyekeztek kommunikálni, azonban a két országban használt lejátszók különbsége miatt a módszer nem vált be. A több mint egy év alatt egyszer találkozhattak, Japánban. Észak-Koreáról Milton Diehl elmondta: bár sosem járt abban az országban, sok katonájának családja élt a kommunista Koreában, ahol a diktatúra eszközét alkalmazták, és a népet nyomorban tartották, hogy a katonai fejlesztéseiket véghez tudják vinni.

0407_Milt_09

Dél-Korea viszont hatalmas gazdasági fejlődésen esett át az elmúlt évtizedek alatt. A '90-es években visszatért Milton Diehl megtapasztalhatta a jelentős infrastrukturális fejlődést, és az egykor szegény országból a világ 16. leggazdagabb országa lett, a 60-as években fejenként 141 dolláros GDP ma már eléri a 35 ezer dollárt. Hódmezővásárhelyre egy önkéntes szervezet révén került Milton Diehl, aki megszerette a várost és az itt élőket, s ma már a szervezet nem küld Magyarországra önkénteseket, ő saját költségén visszajár, hogy a vásárhelyi iskolákban segítse a diákokat az angol nyelv jobb elsajátításában, de nagyon sok barátja van a városban, sőt, már a barátok családtagként tekintenek rá. "Annyi szeretetet kapok itt Vásárhelyen, ami újra és újra visszahoz a városba" – mondta Milton Diehl, aki most 21. alkalommal jött el vissza floridai otthonából, de megígérte: meg fogja váltani a következő repülőjegyét is.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.