Kultúra

Molnár János legújabb regénye a bűn és bűnhődés dilemmáját feszegeti

Molnár János legújabb regénye a bűn és bűnhődés dilemmáját feszegeti

2016. január 14., csütörtök
Molnár János legújabb regénye a bűn és bűnhődés dilemmáját feszegeti
molnar_janos_konyvbemutato005kf

Egy istenhívő útépítő mérnök, aki a világ és az egyház ellentmondásaival viaskodik, miután egy baleset következtében megoldhatatlannak tűnő etikai válságba keveredik. Molnár János legújabb regényéről, a Most és mindörökké-ről a Millenniumi Kávéházban hallhattak részleteket az érdeklődők.

A vaskos, mintegy 600 oldalas kötetet jó kézbe venni, mert könnyen forgatható és fogyasztható. Egyszerű megállapításoknak tűnnek, mégis különösen fontosak annak tükrében, szereti-e, szeretni fogja e a közönség a napló formában megírt regényt.

Bene Zoltán

író, aki moderátorként működött közre a Szegedi Írók Társasága szerdai rendezvényén, rávilágított arra,

James Jones

az 1940-es évek Hawaii amerikai támaszpontján játszódó története magyar fordításban ugyanezt a címet viseli (eredeti cím: From Here to Eternity),

Molnár Jánosnak

azonban nem állt szándékában párhuzamot állítani a két mű között. "Gondolta a fene" - idézte a szerző

Arany János

szállóigéjét, miután beszélgetőpartnere felvetette a címbéli azonosságot. Kiderült, Molnár János csak az első nyomtatott példányok után döbbent rá, hogy a Most és mindörökké már "foglalt". Bár a cím Szentháromság dicsőítésének utolsó sorát idézi, az író mégsem az imádságra utal, sokkal inkább a bűn és bűnhődés alapkérdéseire.

molnar_janos_konyvbemutato004kf

A napló formában megírt történet személyes hangvételű, árad belőle az őszinteség, a főhős útépítő mérnök papírra vetett két és fél évét pedig a vallomástétel határozza meg. "Amikor elterveztem, nem tudtam, hogy napló formát fogok adni a regénynek" - mondta Molnár, majd úgy folytatta, idővel rádöbbent, így közvetíti leginkább azt, amit a történettel sugallni akar. Ha nagy vonalakban kellene összefoglalni a regényt, talán a következőképpen lehetne: a történt vélt vagy valós bűn elkövetésével indul és annak jogi lezárásával végződik. Az események középpontjában egy autóbaleset áll: "egy felelőtlenül közlekedő gyalogos eltereli a naplóíró (mint gépkocsivezető) figyelmét, s miközben őt kikerüli, éppen az átjárón elüt egy öregasszonyt, aki később meghal a kórházban" - írja

Szász László

. "A jelenkor trendje, hogy ki akarja irtani az emberi magatartásból a bűn és bűntudat kérdését" - hangsúlyozta Molnár, ami szerinte nem véletlen, hiszen a kereszténység jelenleg egy olyan krízisen esik át, ami nagyban meghatározza a jövő civilizációját. A realisztikus regény naplóbejegyzései külön-külön is megállják helyüket, ám a napi történésnek együtt lesz jelentősége. Mint egy szőnyeg - élt a hasonlattal Bene Zoltán -, aminek mintáit a főhős szegedi, debreceni, bukaresti élményei adják. Az útépítő mérnök korunk embere, aki ráébreszti az olvasót és - a szerző szándéka szerint - a jövő nemzedékét is a felelősségérzet fontosságára.

Egy istenhívő útépítő mérnök, aki a világ és az egyház ellentmondásaival viaskodik - Molnár János legújabb regényét mutatták be a Milkában. KLIKK: http://szegedma.hu/?p=601198

Közzétette: Szegedma Hírportál – 2016. január 13.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.