Kultúra

Himalája, család és élettérháború a Somogyi könyvtárhálózatában

Himalája, család és élettérháború a Somogyi könyvtárhálózatában

2016. január 12., kedd
Himalája, család és élettérháború a Somogyi könyvtárhálózatában
somogyi_konyvtar01kf

Több programmal, filmvetítéssel, előadással és könyvbemutatóval is várják az érdeklődőket január második felében a Somogyi-könyvtár intézményei.

Lepkész a Himaláján – Kovács Sándor Tibor útifilmjei

Január 15., 22. és 29. 16.30 – Csillag téri fiókkönyvtár (Szeged, Kereszttöltés u. 29.)

Három film vetítésével idézi föl Himalája-expedícióinak élményeit

Kovács Sándor Tibor

lepkész a Somogyi-könyvtár Csillag téri fiókkönyvtárában. Január 15-én, 22-én és 29-én, péntekenként, 16.30-tól peregnek a képsorok. A filmek készítőjéről és utazásairól így írt a Délmagyarország 2006. október 16-i száma: „Új lepkefajokat is fölfedezett a szegedi Kovács Sándor Tibor, együtt a budapesti Nemzeti Múzeum szakembereivel, himalájai gyűjtőexpedíciókon. Harmincöt országban fordult meg; sok helyen munkaköri kötelességből, elektrotechnikusként – a kutatóutak nyugdíjba vonulása után következtek. Élményeit kötetekben, filmekben teszi közzé.” Kovács Sándor Tibor Talpalatnyi Himalája című könyvéből háromrészes tévéfilmsorozat is készült – az expedíciók legérdekesebb eseményeit láthatják az érdeklődők a Csillag téri fiókkönyvtárban.

Család: válságok és megoldások

Január 22. (péntek), 16.30 – Rókusi fiókkönyvtár (Szeged, Vértói út 5.)

Szokások és együttműködések a családban címmel

Csikósné Monostori Erzsébet

fejlesztőpedagógus tart előadást a Somogyi-könyvtár Rókusi fiókkönyvtárában. Mi okozza ma a válságot a családok életében? Mik a leggyakoribb konfliktusteremtő tényezők? Hogyan segíthetünk ezeken új szerepmodellek kialakításával, partnerszemlélettel, együttműködő kommunikációval? – ezekre a kérdésekre keresi a válaszokat Csikósné Monostori Erzsébet előadása, amely január 22-én, pénteken 16.30-kor kezdődik. A program az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával és a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet közreműködésével valósul meg, a Somogyi-könyvtárért Alapítvány a „Családbarát Ország 2015” című pályázat Családbarát Ország a Gyermekekért, a Családokért komponensére beadott „... és boldogan élnek, míg meg nem halnak” című nyertes pályázatának keretében.

Élettérháborúk – Isaszegi János könyvbemutatója

Január 19. (kedd), 17 óra – Somogyi-könyvtár (Dóm tér 1-4., 1. emelet, folyóirat-olvasó)

Isaszegi János

ny. vezérőrnagy, PhD háborús hadműveleti szakértő A 21. század élettérháborúi a földért, a vízért az élelemért, a... létezésért című könyvének bemutatója január 19-én, kedden 17 órakor kezdődik a Somogyi-könyvtár első emeleti folyóirat-olvasótermében. A szerző a könyvbemutatóhoz kapcsolódóan előadást is tart Korunk háborúi, konfliktusai, a terrormigrációtól az Iszlám Állam elleni harcig címmel. „Minden háború egyforma. Nincs különbség az elmúlt évtizedek iraki, afganisztáni, balkáni, szomáliai, a jelenleg zajló ukrajnai, közel-keleti, szíriai, esetleges iráni, koreai, vagy éppen az I. világháború között. Mindegyiket a hatalom pozíciójából, a nemzeti, etnikai, vallási, nagyhatalmi és/vagy nagyvállalati lobbiérdekek érvényesítése mentén robbantották vagy provokálták ki, persze a béke és a biztonság erősítése, stabilizálása, s a szenvedő civilek megsegítése céljából. Valamennyi esetben tetten érhetők az élettér-kiszélesítési törekvések és a személyes ambíciók, valamint a befolyásolás motivációja. Mégis mindegyik háború más és más. A szíriai vagy a lehetséges iráni háború sem ugyanaz, mint az iraki vagy az afganisztáni, vagy a szláv testvérek között zajló ukrajnai polgárháború, illetve intervenció. A háborús vagy konfliktusos régió kultúrantropológiai és geopolitikai különbözőségei, a nemzeti, etnikai, vallási, törzsi, szociális, gazdasági helyi és regionális tényezők, s persze a háborúzó felek, blokkok, az alkalmazott hadviselés formája sehol sem ugyanaz”– olvasható a libri.hu könyvajánlójában. Isaszegi János eddigi munkássága során több mint száz magyar, orosz és angol nyelven megjelent hazai és nemzetközi előadás, cikk, tanulmány szerzője. Érdeklődési területe igen kiterjedt, hiszen egyaránt foglalkoztatja a nemzetközi műveletek vezetése-irányítása, nemzeti biztonsági és válságreagálási rendszerek kiépítése és működtetése, geofizikai hadviselés, a terrorizmus elleni tevékenység katonai kérdései, haditechnikai fejlesztés és beszerzés, költségvetés-tervezés, haderőreform, élettérháborúk elemzése, válságövezetek háborúi és konfliktusai, továbbá a békeműveletek, az Iszlám Állam és Ukrajna nehézségei. Vendégelőadó volt és kutatásokat végzett hazai és külföldi egyetemeken és intézetekben. Angolul, oroszul, ukránul és németül beszél. Számos kitüntetés (MTA Mérnökök a Békéért díj, Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje, Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje, USA Elnöki Érdemrend, Hunyadi János díj stb.) tulajdonosa.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.