Pomogáts Béla Széchenyi-díjas akadémikus, a magyar irodalomtudósok doyenje tart előadást Az 1956-os forradalom és Nagy Imre alakja a magyar irodalomban címmel június 15-én, hétfőn 17 órai kezdettel Hódmezővásárhelyen, az Emlékpontban.
A József Attila- és Széchenyi-díjas irodalomtörténész, az 1945 utáni magyar irodalom jeles tudósa a tavalyi évben töltötte be 80. életévét.
Pomogáts
életrajzában kiemeli, hogy a Piarista Gimnáziumban érettségizett és műveiben is rendszeresen hivatkozik neves tanáraira, többek között
Sík Sándorra
. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán szerzett tanári diplomát. Részt vett az 1956-os forradalomban, ezért internálótáborba került. Hosszú hányattatás után 1961–1965 között technikumi tanár, 1965-ben a Magyar Tudományos Akadémia Irodalomtudományi Intézetének munkatársa, később osztályvezetője, 1992–1996-ban igazgatóhelyettese lett. Az irodalomtudomány kandidátusa, majd doktora. Negyven önálló könyve jelent meg, a két világháború közötti és az 1945 utáni magyar irodalom, az erdélyi és a nyugati magyar irodalom történetével foglalkozik. A Literatúra főszerkesztője, a Nyelvünk és Kultúránk és az Európai Utas szerkesztőbizottságának elnöke, a Magyar Nemzet, a Vigília, a Valóság szerkesztőbizottságának tagja, az Illyés Alapítvány kurátora. 1992-től a Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága – Anyanyelvi Konferencia, 1995 és 2001 között a Magyar Írószövetség elnöke. 1991-ben József Attila-díjat és 1956-os Emlékérmet, 1996-ban Kisebbségekért Díjat és Nagy Imre-emlékplakettet kapott. 1994-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével tüntették ki. 2003-ban Széchenyi-díjjal tüntették ki - olvasható Pomogáts Béla életútjáról a Digitális Irodalmi Akadémia honlapján
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.