A húsvét és Miklosovtis László grafikusművész Márai ihlette munkái egyaránt szerepelnek a Somogyi-könyvtár április programkínálatában.
Április 1. (szerda), 16.30 óra – 1. emelet, folyóirat-olvasóterem
A Szegedi Nemzeti Színház április 10-én mutatja be
Herczeg Ferenc
Kék róka című színművét. A színpadra állításban közreműködők és a Somogyi-könyvtár közönségtalálkozóra várják a színházkedvelőket április 1-én, szerdán délután fél 5 órára.
Bagó Bertalan
rendező,
Szabó Gabi
,
Borovics Tamás
és
Kárász Zénó
színművészek beszélgetőtársa
Gortva Tamás
, a Radnóti Miklós gimnázium tanára lesz. Herczeg Ferenc (1863 – 1954) író, színműíró, újságíró. Korának egyik legismertebb alkotója. Az élet kapuja című regénye alapján háromszor jelölték Nobel-díjra. Legnépszerűbb színpadi alkotásai közé tartozik az 1917-ben írt A kék róka című színműve.
Április 2. (csütörtök), 13–18 óra – Gyermekkönyvtár
A közelgő húsvét jegyében, tavaszi és húsvéti képeslapokat, díszeket készíthetnek a gyerekek, különféle papírtechnikákkal, a Somogyi-könyvtár Gyermekkönyvtárában április 2-án, csütörtökön délután 1 órától 6 óráig.
Április 2-7. – Gyermekkönyvtár
A húsvéttal záruló, „nyúlfarknyi” tavaszi iskolai szünetben is játékokkal, rejtvényekkel várja a kisebb és nagyobb gyerekeket a Somogyi-könyvtár Gyermekkönyvtára a bibliotéka nyitva tartási idejében.
Április 9-28. – 1. emelet, folyóirat-olvasóterem
Márai Sándor
író, költő, újságíró születésének 115 évfordulójáról két kiállítással emlékezik meg a Somogyi-könyvtár.
Hommage á Márai – Miklosovits László grafikái
Miklosovtis László
grafikusművész Márai ihlette munkáiból nyílik kamarakiállítás a Somogyi-könyvtár első emeletén. Az alkotó életművében előkelő helyet foglalnak el az irodalmi vonatkozású grafikák. Az Hommage á Márai Sándor című tárlat anyagát korábban Varsóban, Firenzében és a szegedi Reök-palotában, is bemutatták. "Meditatív, mély, filozofikus. Miklosovits László grafikusművész harminc éve készít Márai művek ihlette rajzokat. Bár kiváló képgrafikus és könyvtervező is, e szitanyomatok nem illusztrációként születtek. Talán inkább „együtt érzések”, asszociációs játékok – szavak, mondatok, gondolatok képzőművészeti kivetülései. Egyes rajzokba rövid idézet is került a Márai szövegekből, de betűk és szavak nélkül is teljes értékű, önálló alkotások e nyomatok" – írta veszprémi kiállításáról a
helyi hírportál. A „Márai-grafikákat” könyv alakban is megismerheti az érdeklődő. Miklosovits László Hommage á Márai című kötete 2009-ben jelent meg. A kötet ajánlása a Tiszatáj 2010. áprilisi számában olvasható.
Játékfilm, hangjáték, opera
Miklosovits László grafikáihoz kapcsolódik a „Márai Sándor színházban, filmen, hangjátékban, operában” című tárlat. A Somogyi-könyvtár anyagából válogatott kiállítás bemutatja Márai színpadon játszott darabjairól készült fényképeket, könyveket, folyóiratokat, a kor népszerű, rádiós hangjátékait. Később számtalan filmet forgattak az író műveiből (Eszter hagyatéka, Kaland). Több játék- és dokumentumfilm mutatta be Márai életét. A mind népszerűbb hangoskönyvek „Márai-lemezein” kiváló színművészek olvassák föl a író műveit. S egy igazi különlegesség: a tavalyi Armel Fesztiválon mutatták be a Szegedi Nemzeti Színház előadásában A gyertyák csonkig égnek című Márai-regényből készült operát, amelyről fotókat, írásokat láthatnak az érdeklődők. A könyvtár második emeleti kölcsönzőjében Márai Sándor köteteiből válogatott könyvkiemelés ajánlja az író műveit az olvasók figyelmébe. A kiállítások a Költészet napjához kapcsolódnak. Márai Sándor ugyanis napra pontosan öt esztendővel
József Attila
születése előtt, 1905. április 11-én látta meg a napvilágot. A Márai Sándorra emlékező tárlatok április 9-től április 28-ig tekinthetők meg a könyvtár nyitva tartási idejében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.