Március 18-án este a bűnüldözés, nyomozás és krimik világa elevenedik meg az SZTE Klebelsberg Könyvtárban: a IX. Könyvtári Éjszakán rejtélyes bűntényekről hallhatunk, bűnügyi nyilvántartásba kerülhetünk, szabadulójátékot játszhatunk, sőt felcsaphatunk detektívnek is, hogy egy könyvtári gyilkosság után nyomozhassunk.
A krimi vagy a bűnügyi téma az epikában már jóval feltalálása előtt létezett, mert a bűn és bűnhődés vagy éppen a gyilkos utáni nyomozás Shakespeare és Dosztojevszkij ─ de lehet, hogy az ókoriak ─ óta ismert tárgya az irodalomnak, a narratívának, vagy a puszta mesélésnek. Az SZTE Klebelsberg Könyvtár idei Könyvtári Éjszakájánk témája a bűnüldözők, a nyomozók (alias „detektívek“) világa lesz. A téma nagyszerűségét mi sem bizonyítja jobban, minthogy a XIX. század végétől megjelenik a zseniális, senkivel össze nem keverhető nyomozó (néha egyáltalán nem főállásban), amelyeknek sora Sherlock Holmes-től, Poirot-on át Miss Marple érintésével Maigret felügyelőig terjed, hogy Columbo hadnagyot ne is említsük. Nyomukban aztán több száz, jellegzetes alak jött sorban és megállíthatatlanul, hogy benépesítse a regények, novellák lapjait, a filmvásznat és a televízió képernyőket.
Az este folyamán az érdeklődők kvízeket, keresztrejtvényeket tölthetnek ki, melyek mindegyike egy-egy detektívsztorihoz köthető. Kedvezményes áron válogathatsz a leselejtezett könyvek között, de könyvkötő mesterek segítségével magad is készíthetsz egyedi naplót, saját tervezésű jegyzetfüzetet. „Holttest a könyvtárszobában” címmel nyomozáson is részt vehetünk majd: 10 percenként maximum 4 fős detektívcsapatok indulhatnak útnak, hogy felderítsék: mit is tudott meg az áldozat és ki ölte meg?
Az átrium hátsó részén, a Zenei Gyűjteményben és a Keleti Gyűjteményben szabadulójátékon vehetnek részt a vállalkozó kedvű csapatok, akikre rázárul az ajtó, és akkor juthatnak ki, ha kinyomozzák a kulcs lelőhelyét. A Mazurka Zárka játékra az Éjszaka honlapon (9 időpont) kell regisztrálni, míg a Keleti Kelepce szabadulójátékra jelentkezhetsz helyben (további 9 időpont) a Rózsaszín Párduc asztalnál, a bejáratnál. A "Holttest a könyvtárszobában” és szabadulószoba-játékok résztvevői sütijegyet kaphatnak, melyet a Süti Édenben Hannah Swensen süteményekre és teára válthatnak be!
Ismét megcsodálhatnak veterán autókat az érdeklődők, ezúttal a rendőrség rendszerváltás előtt használt járműveit (a Lada 2101-est és 1200-as) hasonlíthatjuk össze a jelenleg szolgálatban lévőkkel. Mellettük korabeli egyenruhával, ujjlenyomat vizsgálóval és célzó-szimulátorral várják a bűnüldözés iránt érdeklődőket. A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság is több bemutatóval készül -
Nagy Attila
igazságügyi fegyverszakértő az elkövetési eszközök azonosításáról beszél,
Tetlák Tibor
bűnügyi technikus a valóságos helyszínelés eszközeivel és módszereivel ismerteti meg az érdeklődőket,
Varga András
rejtélyes bűntényekről beszél a hallgatóságnak, illetve egy hátborzongató gyilkosság részleteit is feltárják a Délmagyarország hasábjait visszakövetve.
Kelemen Zoltán
egyetemi docens a krimi eredetéről,
Szenti Szabolcs
rendőrségi sajtószóvivő pedig a média és a rendőrség kapcsolatáról beszél majd. Ha szeretnél legálisan, következmények nélkül bűnügyi nyilvántartásba kerülni, rabosító fotót készíthetsz magadról a földszinti Hírlapolvasóban. A felsoroltak mellett számos színes program várja az SZTE Klebelsberg Könyvtárba kilátogatókat este 18 és 24 óra között. További részletekért és a programokért
kattintsatok az alábbi linkre!
A 20 és 24 óra között visszahozott, lejárt határidejű könyvek esetében a könyvtár ismét elengedi a késedelmi díj teljes összegét, ehhez azonban részt kell venni a 3. emeleti Tetthely egyik játékában és megszerezni a „Fogd a pénzt, és fuss!” igazolólapot!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.