Erdélyi költők gyermekverseit is megzenésítette felkérésre a Kaláka, a kötet és a CD novemberben jelenik meg. Gryllus Vilmossal a 18. SZTE Őszi Kulturális Fesztivál keretében rendezett szegedi Weöres 100 koncertjükkor arról is beszélgettünk, hogy vajon a verset vagy a zenét erősíti, ha költeményeket foglalnak dalokba.
- Weöres Sándor 100 című esttel érkeztek Szegedre, s köztudott, hogy a Kaláka szívügyének tekinti a magyar költők verseinek megzenésítését. Most készül-e valamilyen, az irodalomhoz kötődő album?
- Legutóbb erdélyi magyar költők által írt verseket zenésítettünk meg. Huszonnégy költő gyerekverseiből áll az az antológia, melyet erdélyi barátaink adnak ki, és felkértek arra, hogy készítsünk ehhez a kiadványhoz egy CD-mellékletet. Minden költőtől egy-egy verset választottunk, így állt össze az album, amit novemberben Erdélyben mutatunk be először.
- Az elmúlt években talán egyre népszerűbbé vált a versek megzenésítése, zenészek, költők és írók készítenek közös projekteket. Hogyan látja, mindez magára a zenére vagy inkább a versekre irányít nagyobb figyelmet?
- Ez a kettő egymást erősíti inkább, de ahány ember, annyiféle hallgató, illetve olvasó. Találkoztam sokakkal, akik azt mondták, ha nem jártak volna Kaláka-koncertre, akkor bizony nem ismerték volna meg az adott verseket. Mi örülünk, ha az előadásunkat meghallgatják, és a mi értelmezésünket elfogadják, de azért nagyon jó, ha kéznél van az olvasható változat is. Ahogy
Kányádi Sándor
megfogalmazta a Kaláka által megzenésített versekről, „kimuzsikálják a
Gutenberg
óta könyvekbe száműzött, szívnémaságra született s ítélt versekből a maguk olvasata szerinti eredeti dallamot”. Ennek a valaha énekelt formának próbáljuk visszaadni a becsületét régóta.
- A Weöres-centenáriumra egy albumot tervezett a Kaláka, ez azonban eddig nem jelent meg…
- Létezett egy Hangzó Helikon című sorozat, ami olyan zenészeknek is biztosított lehetőséget versek megzenésítésre, akik korábban ezzel nem foglalkoztak. Ezt a sorozatot egy Kányádi-kötettel a Kaláka kezdte el annak idején. Valóban az volt a terv, hogy Weöres Sándor születésének századik évfordulóját egy kettős kötet köszönti, hiszen
Sebő Ferenc
és a Kaláka egyaránt sok Weöres-verset énekel, de sajnos megszűnt a sorozat, aminek a keretében ez megjelenhetett volna. A lemezt egyébként elkészítette a Kaláka, és kiadását is tervezzük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.