Kultúra

Érdemérem Kátó Sándornak és Bene Zoltánnak magyarságszolgálatért

Érdemérem Kátó Sándornak és Bene Zoltánnak magyarságszolgálatért

2013. július 2., kedd
Érdemérem Kátó Sándornak és Bene Zoltánnak magyarságszolgálatért
IMG_1458

Bene Zoltán irodalmár, az algyői Móra Ferenc Népszínház mindenese és Kátó Sándor, a teátrum alapítója kapta az idén – nyolcadmagukkal – a Teleki Pál Érdemérmet.

A Bethlen Gábor Alapítvány minden évben három díjat ítél oda. Az első a Bethlen Gábor-díj, következik a Márton Áron-díj, a harmadik, a legfiatalabb pedig a Teleki Pál Érdemérem, amit 2004 óta osztanak ki. Az idén a trianoni békediktátum évfordulóján adták át az elismeréseket, amelyeket az alapítvány saját meghatározása szerint a magyarságszolgálatért ítél oda arra érdemes személyeknek és intézményeknek. Az eddigi díjazottak között szerepel

Ágh István, Csoóri Sándor, Bíró Zoltán, Béres József

neve, valamint a lengyel nagykövetségé. Az idén 8 főt tüntettek ki, közöttük volt felvidéki filmes, Erdélyből egy székelyudvarhelyi tanítóképző igazgatója, egy képzőművész, Szegedről pedig

Bene Zoltán

irodalmár, az algyői Móra Ferenc Népszínház mindenese és

Kátó Sándor,

a színház alapítója és művészeti vezetője. „Kátó Sándor barátommal közösen kaptuk meg a díjat a népszínházi tevékenységünkért, sőt azt is mondhatnám, elsősorban hárman kaptuk: a színház, Kátó és én” – pontosít Bene Zoltán. A színház 1998 óta létezik, azóta elsődleges feladatának a határon túli magyarság közötti tájolást tekinti, az anyanyelvi kultúra fenntartását – főleg a szórványban. A népszínház olyan helyeken is járt, ahol utoljára a Monarchia idejében fordult elő magyar nyelvű társulat, mondja Bene. Vendégszerepeltek Kárpátalján, Erdélyben, a Partiumban, Délvidéken, Szlovéniában, Horvátországban, szinte nincs is olyan magyarlakta vidék a Kárpát-medencében, ahol nem jártak.

A népszínház minden magyarlakta területre eljutott

Az elmúlt években leginkább a Romániához csatolt területeken turnézott a társulat. Volt időszak, amikor a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színházzal kötött megállapodás értelmében helyettük az algyői színház tájolt a Temes megyei kistelepüléseken, egyszerűen azért, mert a nagy kőszínházak monumentális díszletekkel és rengeteg szereplővel dolgoznak, aminek borzasztó drága a mozgatása. Az algyői népszínház pedig arra van kitalálva, hogy minél mobilisabb legyen, bárhova könnyedén eljusson, és bárhol játszhasson.

IMG_1454

„Jómagam egyfelől a színház mindenese vagyok, és titkárként is próbálom életben tartani a társulatot. Az utóbbi években a dramaturgiai munkát is rám bízták, s mivel irodalommal ugyancsak elég régóta foglalkozom, Kátó Sándor felkérésére és biztatására írtam két színdarabot a színház számára: 2008-ban

Damjanich Jánosról

, Istennél a kegyelem címmel, tavaly pedig Zágonban mutatta be a társulat a Bujdosók című darabomat, amely Mikes Kelemen életét állítja középpontba” – ismerteti a munkamegosztást Bene Zoltán. Fontos ez a díj, nagy öröm és boldogság, hogy megkapták, de nem győzi hangsúlyozni: ez mindenekelőtt a Móra Ferenc Népszínház társulatának szól, minden tagjának, múltbelieknek csakúgy, mint a jelenbelieknek és jövőbelieknek, lévén, hogy csapatmunkáról, közös kincsről, a színházról van szó. Irodalmi munkásságáról Bene Zoltán még elárulja, jövőre talán összeáll egy új prózakötet, sorrendben a tizenegyedik. 2000 óta folyamatosan publikál folyóiratokban, első kötete 2001-ben jelent meg.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.