Kultúra

Acélkatica és rozsdás páfrányfenyő a Dóm téren + FOTÓK

Acélkatica és rozsdás páfrányfenyő a Dóm téren + FOTÓK

2012. július 12., csütörtök
Acélkatica és rozsdás páfrányfenyő a Dóm téren + FOTÓK

Acél és vas alkatrészekből, ipari alapanyagokból készült szobrokat állítottak ki a Dóm térre csütörtökön. A IX. Kecskeméti Acélszobrászati Szimpozium műalkotásait kortárs művészek, szobrászok álmodták meg, modern technikai berendezésekkel öntve lelket a hideg fémbe.

A KÉSZ Csoport kecskeméti acélszerkezet-gyártó telephelyén kilencedik alkalommal rendezték meg a fémszobrászok nemzetközi találkozóját idén júniusban. A művészek számára az országban egyedülálló lehetőség nyílt, hogy a telepen lévő alapanyagok teljes arzenálját a művészet szolgálatába állítsák: acél és vas hajlott elképzeléseik szerint, modern szobrokat formázva. A fémek megmunkálásához a KÉSZ csoport eszközparkja és szakemberei is a segítségükre voltak - plazmával, lánggal vágták és hegesztették a tárlatot.

Kiállítás a vas és acél országában

"A szocializmus ideje alatt inkább jellemző volt, most azonban már ritkaságszámba megy, hogy üzletemberek pénzt és időt áldozzanak elsősorban szellemi hozadékot termelő alkotásoknak. Ezért is nagyon értékes ez a kiállítás, amely változatos témáival és határtalan szabadságával üde, színes foltja a kortárs művészetnek" - árulta el portálunknak

Nagy T. Katalin

művészettörténész. A tárlat egyben érdekes találkozása az ipari munkának és a szobrász művészetének, bizonyos elképzelések megvalósítása különösen nagy kihívást jelentett a szakembereknek. "

Baditz Gyula

művének, a Katicabogárnak egy hengerelt, cső alakú fém szolgált alapjául, melyet a művész szeretett volna oválissá tenni. Egy elsőre egyszerűnek gondolt terv végül feladta a leckét a munkásoknak is, a közös munka azonban mindkét félnek hasznos tapasztalatokkal szolgált" - mesélte a művészettörténész.

"Van olyan szobor, ami egyetlen nap alatt készült, míg egy másikat az egész tábor ideje alatt sem sikerült befejezni, a művész pár nappal tovább maradt, hogy tökéletesítse alkotását" - nyilatkozta Árvai István, a K-art KÉSZ Művészeti Gyűjtemény vezetője. Témaválasztással sem kötötték meg a művészek kezét: katicabogár, balerina, páfrányfenyő és juhászlegények is kikerekedtek a fém alapanyagokból. A szobrászok nagy része már kitanulta a fém megművelésének módszereit, bár voltak, akik köszönőviszonyban sem voltak forrasztó pákával és plazmavágókkal - nekik az üzem munkatársai segítettek. A szobrok további alakítását a természetre is bízták, a korrózió is egyfajta díszítőelemmé vált rajtuk - a tárlatot így legalább naptól, esőtől sem kell óvni. A szobrokat augusztus 31-ig tekinthetjük meg a Dóm téri óra szomszédságában, ősszel pedig a K-art KÉSZ Művészeti Gyűjtemény tulajdonában lévő festményekből és szobrokból nyílik majd kiállítás Szegeden, melynek a Reök ad otthont.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.