Vetélkedővel emlékeztek meg a száz éve született Raoul Wallenberg svéd diplomatáról, „a humánum lovagjáról”, magyarországi zsidók sokaságának megmentőjéről. A Raoul Wallenberg Egyesület, a Holokauszt Emlékközpont és a Raoul Wallenberg Humán Szakképző Iskola és Gimnázium által szervezett „Régen volt? Hol is volt?” háromfordulós, 14 és 18 év közötti diákok számára meghirdetett vetélkedő második fordulójának területi döntőjét a Somogyi-könyvtárban rendezték meg csütörtökön.
1988 decemberében alakult meg a budapesti Raoul Wallenberg Egyesület. Alapító tagja és jelenlegi ügyvivője, a Wallenberg-alapítvány elnöki posztját is betöltő
Sebes József
arra figyelt fel az egyik napilapban, hogy mindenféle vallási, nemzetiségi, etnikai és kulturális diszkrimináció ellen fellépő egyesületet szerveztek, amely ilyenfajta társadalmi aktivitást is támogat, és az ezzel kapcsolatos nyilvánosságot figyeli. Közel háromszáz, főként értelmiségi vált a szervezet tagjává, ezért két napig tartott a megalakulás. A második napon a diszkrimináció természetéről tartottak vitát, melyen három közéleti személyiség, író, közíró vett részt:
Csurka István, Konrád György
és
Hernádi Gyula
. „Meglepő talán, hogy ez a három személy húsz év múlva már szóba sem állt egymással, de akkor ebben a témában a véleményük nem állt messze egymástól” – mondta el portálunknak Sebes József.
Nagy akciókat is szervezett az egyesület. 1991-ben valaki horogkereszteket festett a Szilágyi Erzsébet fasorban álló Wallenberg-emlékműre. „Ezen annyira felháborodtunk, hogy a szobor körül néma tüntetést szerveztünk, melynél
Antall József, Szabad György
és
Göncz Árpád
díszőrséget állt és egy szál virágot elhelyeztek az emlékműnél, valamint 67 párt-, illetve társadalmi szervezet vett részt az eseményen” – beszélt az egyesület tevékenységéről az ügyvivő. 1991-ben létrehozták a Wallenberg-alapítványt, amely sok más mellett összeállított egy Wallenberg-füzetsorozatot – jelenleg a hatodik darabnál tartanak. 1992-ben megrendezték az első Wallenberg-kiállítást, ennek összefoglalóját tartalmazta az első füzet. Mint Sebes József elmondta, azon dolgoztak, hogy a közért munkálkodó
Wallenberg
neve bekerüljön a köztudatba – nem emlékbizottságként működnek, szemben a ma több mint húsz Wallenberg nevét viselő bizottsággal, egyesülettel, nonprofit szervezettel. A névadó emlékét őrzik, kutatják történetét, ugyanakkor fellépnek a diszkrimináció ellen is, és az ilyen aktivitásokat támogatják, valamint véleményt nyilvánítanak olyan dolgokban, amiknél úgy érzik, kihathat arra, hogy miként érzik magukat a kisebbségiek, nemzetiségiek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.