A délszláv háború során, 1993-ban megsemmisítették a mostari Öreg hidat, melyet Csontváry egyik legismertebb festményén örökített meg. A híd újjáépítési munkálataiban magyar békefenntartók is részt vettek.
December 16-án, pénteken 12 óra 30 perckor a festmény előtt, a Móra-múzeum Csontváry-kiállításának termében beszél Nyers József ezredes a magyar kontingens feladatairól. Az ezredes maga is részt vett a munkálatokban. A mostari Öreg híd több mint négyszáz éven keresztül kötötte össze a Neretva folyó két partját. A gyalogos híd azonban az 1993-as délszláv háború áldozata lett: stratégiai okokból megsemmisítették, néhány óra alatt rombolta le egy tank. Mivel méretei miatt csak gyalogoshídként használták, lerombolása szimbolikus jelentőséggel bírt. A híd rekonstrukciója a háború után azonnal megkezdődött, a munkálatokban a Magyar SFOR Alakulat, a Magyar Műszaki Kontingens is részt vett. A magyar katonák végezték a Neretvába zuhant kőtömbök kiemelését, a híd maradványainak felszínre segítését. Emellett közreműködtek egy ideiglenes híd megépítésében is, mely újra összekötötte a kettészakított várost.
Csontváry Kosztka Tivadar
„Római híd Mosztárban” című festménye a huszadik század elején, eredeti pompájában ábrázolja a lenyűgöző építményt. Az újjáépítési tervek elkészítésekor állítólag ezt a festményt is figyelembe vették, hogy minél pontosabban építhessék újjá a szimbolikus jelentőségű hidat. Az újjáépítés magyar vonatkozású munkálatairól, a kontingens feladatairól
Nyers József
ezredes, a II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred parancsnoka beszél a Móra Ferenc Múzeum Csontváry-kiállításán, a mostari festmény előtt. Az ezredes szintén részt vett a boszniai munkálatokban. Tekintse meg a festményről készült
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.