Kultúra

Bioborászat, avagy a hagyományos borkészítés + FOTÓK

Bioborászat, avagy a hagyományos borkészítés + FOTÓK

2011. december 11., vasárnap
Bioborászat, avagy a hagyományos borkészítés + FOTÓK

Igazi hagyományos alföldi borok mutatkoztak be a Rendezvényházban. Akik betértek e borkóstolóra megtudhatták többek között, hogy az öregapáink borkészítése, az 50-100 éves hagyományt lényegében ma bioborként lehet árulni. A Fiatal borászok újborai Csongrád megyéből elnevezésű rendezvényen Bodor László csongrádi borász és Zádori Károly Szeged-Kiskundorozsma bormívese mutatkozott be.

A SZEGEDma.hu a csongrádi termelővel beszélt arról, hogy is kell elképzelni egy biborászt. „A biotermesztés egy ősi, hagyományos termesztési technológia, főleg azért tartom ezt fontosnak, mert szerintem az egészségünk elengedhetetlen része a tiszta táplálkozás, hogy minél kevesebb vegyszert vigyünk be a szervezetünkbe. Sajnos a gyümölcsök esetében, főleg a nagyüzemi termesztésben egyre több kemikáliát használnak. Gyakran ezekkel a kémiai rásegítésekkel érnek el nagy hozamot, de közben a gyümölcs veszít a potenciájából, a talajt kizsigerelik, és mint tudjuk a szőlő is gyümölcs” – mesélt a munkáját „élesztő” gondolatokról

Bodor László

. „Én úgy próbálom ezt megoldani, hogy csak szerves trágyával pótolom a tápanyagot a talajban. A növényvédelemnél odafigyelek a kórokozók viselkedésére, és a megelőzésre koncentrálok, kimondottan csak réz és kén alapú vegyszereket használok. Sok függ a szőlő fajától és az időjárástól is. Az ide év szerencsés volt, nem szaporodtak el a gombák, de a 2010-es évjáratnál kadarkát és cabernet sauvignont nem is kellett szüretelnem, mindent elvitt a gomba” – mondta a termelő, aki kiemelte azt is, hogy ő semmit nem tesz hozzá a borhoz, nem ad plusz cukrot, nem deríti a bort, de nem is vesz el belőle.

A tőkén dől el minden

„Főleg vörösborokkal foglalkozok. Régi tölgyfahordóban érlelem a boromat, általában egy év után palackozok. Kilencven százalékban a tőkén dől el a biobor minősége, ha megőrzöm a szőlők egészségét, akkor a feldolgozásnál csak követnem kell az 50-100 éves hagyományos borkészítés fogásait. Nem adok hozzá semmilyen fajélesztőt vagy színkioldót, enzimeket. A tőkén lévő vadélesztőket én gombaölő permettel nem pusztítom el, így azok megfelelően beindítják az erjedést” – avat be az apró fogásokba a bioborász. „Főként szőlőtermelő vagyok és mellékesen bort is készítek. Nem kémiai úton közelítem meg a bortermesztést, hanem ahogy a nagyapámtól láttam. Nem tartom magam borásznak. Úgy készítem, ahogy az ízlésem kívánja. A vörösbor legyen bársonyos, gyümölcsös zamatú, szép rubinvörös színű és tartalmas. Legyenek benne azok a zamatok, amit a tölgyfahordó tud adni egy bornak, legyen benne tannin. Úgy vélem egy jól gondozott alföldi bor fel tudja venni a versenyt a hegyvidéki borokkal, sőt az alföldi emberek gyakran jobban szeretik ezeket a borokat, mert közelebb áll az ízvilágukhoz” – így Bodor László, aki elmondta portálunknak azt is, hogy egy rosszabb évjáratnál annyit tud tenni, hogy próbál házasítani, vagy inkább rozét készít, nem hagyja a héján ázni a kékszőlőt, hiszen mint mondta, már a szőlőből lehet következtetni, hogy milyen bor lesz belőle. „Néhány éve foglalkozom értékesítéssel. Egyre bővül a kereslet, szerencsére gyarapodik azok száma, aki belátják, hogy az egészséges élelmiszert egy elfogadható áron egyszerűbb és kifizetődőbb megvenni, mit például az olcsó, polcok alján sorakozó borokat” – fogalmazott a csongrádi borász.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.