Kultúra

Az eddigi legnagyobb felbontású kép a dómról

Az eddigi legnagyobb felbontású kép a dómról

2010. október 21., csütörtök
Az eddigi legnagyobb felbontású kép a dómról

Feltárulnak a részletek a 190 megapixeles fotón

Október 24-én ünnepli a szegedi Fogadalmi templom felszentelésének 80 éves évfordulóját. Az épület igazán impozáns megjelenése meghatározó a város látképében. Az évforduló tiszteletére ezúttal portálunk olvasói is szinte kézközelségből tekinthetik meg a dóm homlokzatát, feltárva ezzel az épület csodálatos részleteit.

De mit is láthatunk? Nagyítson a képre az egér görgőjével vagy a kép bal oldalán lévő csúszka segítségével. Nyomja le a bal egérgombot és mozgassa a képet az egérrel, de használhatja a nyílbillentyűket is.

Kattintson IDE az ÓRIÁSI felbontású kép megtekintéséhez!

Szeged egyik leglátogatottabb és legtöbbet fényképezett épülete a Fogadalmi templom. A végső terveket

Schulek Frigyest

követően

Foerk Ernő

készítette el. Nehezen lehet azonban követni a művész szándékát a tornyok óra fölötti részének díszítésénél, hiszen közelről a magasban élvezhetetlenek, távolról pedig nem látszanak. Egy speciális technikának köszönhetően most mégis megszemlélhetővé váltak a részletek, elkészült ugyanis a Fogadalmi templom eddig legrészletesebb, legnagyobb felbontású homlokzati képe. A fotó első ránézésre teljes egészében mutatja a templomot, azonban a különleges módszernek köszönhetően szinte a téglákig belenagyíthatunk a képbe. Hagyományos fényképezőgépeinkkel 6-10 megapixeles felbontásban tudjuk megörökíteni az épületet, ami azt jelenti, hogy hat-tíz millió képpontból tevődik össze a fotó. Képünkön azonban már más a helyzet: összesen 190 millió képpontot tartalmaz, megmutatva ezzel szinte minden részletet. Összehasonlításul egy normál képet is bemutatunk a Fogadalmi templomról, melynek a felbontása már csak 0,24 Mpx, vagyis 240 ezer képpontból áll, így nem csoda, ha az épület részleteit már nem igazán lehet látni.

A Fogadalmi templom homlokzatának részletei

A templom főhomlokzatát a két karcsú torony határozza meg, amelyek már messziről felhívják az ideérkezők figyelmét. Ezek csak egy lépésnyit nyúlnak bele a mellékhajóba, javarészt amellett állnak. Az alsó, szinte lábazati szerepet betöltő, körablakkal áttört rész fölött olvashatjuk az I. világháborúban elhelyezett feliratot, amely egyben jelzi, hogy hol állt meg az építkezés. A város felőli tornyon: „AZ + NEM + LEHET + HOGY + ANNYI + SZÍV”, Tisza felőlin: „HIÁBA + ONTA + VÉRT + 1914 - 1918 +” A lépcsőház hosszasan felnyúlik, itt a külső függőleges tagolás jelentősen rájátszik a karcsúság érzetéhez. A toronyórák Magyarország legnagyobb számlapú órái, átmérőjük 4,3 méter, a nagymutató 2,7 méter, a kismutató 2,3 méter. A számlapok mögött színes üvegablak húzódik, ez főleg föntről, a toronyból látszik. Fölötte a harangház következik, amelynek rácsos ablakát jól elrejti a tripla árkádsor. Ezután következik a 46 méteres magasságban lévő kilátószint. Különleges alkalmakkor a látogatók számára is megnyitja kapuit a nyugati toronynak ez a szintje, ahonnan páratlan kilátás nyílik a városra. Itt a főbejárati baldachin ismétlődik meg. A torony fölé gúlaszerű, hegyes sisak borul a tetején a kupolánál már említett, ám annál kisebb gömbű, napsugaras keresztek. A harangtornyok által köre fogott középrészen középen a főkapu látható, amely elé baldachin épült, oszlopait egy-egy oroszlán tartja, akik kezükben őrzik Magyarország koronáját és a pápai tiarát. A háromszögű oromzat csúcsán Szeged város címerét láthatjuk. A főkapu mellett két alárendelt, kisebb kapu helyezkedik el,

Szent István

és

Szent László

szobrával, mellettük egy-egy körablak látható. A kapu fölött

Szűz Mária

, Magyarok Nagyasszonya látható

Jézussal

. Két oldalán a 12 apostol mozaikképe sorakozik a sor elején az Alfa (a kezdet), a végén az Omega (a végítélet) jelképével. A mozaikok alatt a négy őselem szimbóluma látható: a földdé az elefánt, a levegőé a sas, a tűzé a főnix, a vízé a szirén. A 3 méter magas Mária-szobor fölött hatalmas rózsaablak húzódik két oldalán a magyar címer két mezejével. A rózsaablak fölött görögkereszt látható a négy evangélista jelképével, fölötte 13 fülke, közöttük két ülő, koronás alak, akik a pápaságot és a királyságot szimbolizálják. Az oromzat csúcsán két angyal tartja a napsugaras keresztet.

Járja végig velünk a Fogadalmi templom minden zegét-zugát virtuális túránk segítségével.

A templom tornyából is impozáns látvány tárul elénk Szegedről, melyet szintén ezzel a módszerrel elkészítve mutatunk be olvasóinknak.

Belvárosi látkép 270 Mpx-es képen - kattintson IDE!Belvárosi látkép 230 Mpx-es képen - kattintson IDE!
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.