Kultúra

Új „SZIN-tér”: Könyvtár a partfürdőn

Új „SZIN-tér”: Könyvtár a partfürdőn

2009. augusztus 27., csütörtök
Új „SZIN-tér”: Könyvtár a partfürdőn
SZIN-re lépett a Somogyi: „agysejt-regeneráló” sátorral jelent meg a városi könyvtár a Szegedi Ifjúsági Napokon, ahol érdekesebbnél érdekesebb feladatokkal és programokkal várja az érdeklődőket. „Tavaly ősszel egy olyan pályázatot írtam ki, amelynél projektben, csapatmunkában gondolkodhattak a kollégák. Tudtam ugyanis, hogy a munkatársak fejében rengeteg olyan kreatív és újító gondolat születik, melyekből egyet-egyet időről időre érdemes megvalósítani” – mondja Palánkainé Sebők Zsuzsanna, a Somogy-könyvtár igazgatónője. „Az élethez alkalmazkodnia kell a könyvtárnak, ha a SZIN-en elérhetjük a fiatal-fiatalfelnőtt korosztályt, akkor meg kell tennünk ezt a lépést” – indokolja az igazgatónő az alapvetően inkább a populáris kultúra platformjaként emlegetett fesztiválon való megjelenést. S valóban: a fő ötletgazdáknak, Papp Tímea, Oros Sándor és Berta Márta könyvtárosoknak, illetve az összesen öt főt számláló szervezőcsapatnak sikerült számos olyan pontot találni, amelyek a fiatalok számára érdekes, informatív programot jelenthetnek „retro dizájnban” és „Woodstock-feelingben”: sok játék és csapatépítő feladat várja a vállalkozó kedvűeket minden SZIN-nap 12-től 18 óráig. „Talponálló Megálló – Irodalmi kocsmatúra” – hangzik az egyik érdekes ötlet: alkohol a szegedi irodalomban, avagy itt üldögélt egy pohár bor mellett Juhász Gyula, amott József Attila – magyarázza Oros Sándor a programot. A Somogyi-könyvtár a városismereti túrákban már amúgyis nagy tapasztalatra tett szert, a kocsmatúra keretében olyan vendéglátóipari egységek mentén járják végig a várost, amelyeknek van irodalmi kötődése, vagy a SZIN-nel valamilyen módon kapcsolatba hozhatók, így például a Roosevelt téri halászcsárdába is szerepel az útitervben. S a kocsmatúra után jöhet a „Másnap-játék” és a „Receptek a másnap ellen!”, melyek keretében többek között egy „macskajajjos beszélgetésre” invitálnak a szervezők, ahol a hazai katzemjammerológia jeles képviselője, Darida Benedek a „Jaj a legyőzötteknek, avagy Süssünk-főzzünk másnaposan” című kötet társszerzője beszél irodalom és másnaposság kapcsolatáról.
SZIN-történeti kiállítást is megtekinthetünk a sátor előtt: szegedi rocktörténet dióhéjban, kultúrtörténeti háttérrel, 1967-től 1989-ig . S ha mindez nem elég, a „Fesztiválozz külföldiül!” program keretében gyorstalpalót kaphatunk olasz, lengyel, spanyol és horvát nyelvből. „Azt kellett megtalálnunk, hogy a populáris kultúra mely elemei férnek bele egy könyvtár arculatába” – ecseteli Papp Tímea. Mint mondja, a könyvtár is élő szervezet, amely változik a világgal – a cél az volt, hogy tartalmas kikapcsolódást kínáljanak a fesztiválkedvelő fiataloknak. A szegedi lakóhelyű vagy Szegeden tanuló fiataloknak minden nap lehetőségük nyílik ingyenesen beiratkozni az „Olvasószigeten”. Az idei Szigeten a Szabó Ervin-könyvtár hajtott végre hasonló kitelepülést az „olvasó liget mozgalom” megvalósításaként, úgy látszik, a jövőben több olyan rendezvényt is színesítenek majd a bibliotékák, ahol eddig még hagyományosan nem voltak jelen, de a programok értékes és hasznos részévé válhatnak.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.