Közéleti szereplők sokasága gratulált a magyar biokémikusnak, a keddi naptól pedig a szegediek egy gratuláló könyvben tehetnek így, amelyet a városháza előcsarnokában helyeznek el.
Az önkormányzati közlemény szerint a város vezetése minden szegedi polgár nevében gratulál Karikó Katalin biokémikusnak, Szeged díszpolgárának az orvosi-élettani Nobel-díjhoz. Karikó Katalin a fantasztikus felfedezésével - amely lehetővé tette egy hatékony mRNS-alapú vakcina kifejlesztését a Covid-19 ellen - százmilliók életét mentette meg a világon. Karikó Katalin felfedezésével méltán érdemelte ki a legrangosabb tudományos kitüntetést, a Nobel-díjat, és tette világhírűvé Szegedet. Szeged önkormányzata hálája jeléül kedd déltől gratuláló könyvet helyez el a városháza előcsarnokában, amelyet minden szegedi polgár aláírhat. A könyvet Szeged városa eljuttatja majd a Nobel-díjas Karikó Katalinnak - áll a közleményben.
Elsők között gratulált Orbán Viktor
Gratulálok az első Nobel-díjas magyar nőnek! Büszkék vagyunk!"
- írta közösségi oldalán a kormányfő.
Novák Katalin köztársasági elnök Facebook-oldalán gratulált Karikó Katalinnak
Karikó Katalin az első magyar nő, aki Nobel-díjat kap - írta bejegyzésében a köztársasági elnök, aki hangsúlyozta azt is, hogy óriási büszkeség, hogy nemzetünk egy olyan Nobel-díjassal gazdagodott, akinek kutatásai milliók életét menthették meg.
A kormány szóvivője, Szentkirályi Alexandra is gratulált
Térségünk képviselője, Mihálffy Béla is szívből gratulált
Hankó Balázs többször is kifejezte gratulációját
Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára a kormány és a doktoranduszok között köttetett együttműködésről tartott sajtótájékoztatót, amelynek a végén gratulált Karikó Katalinnak.
Ezt követően pedig közösségi oldalán is megosztotta gondolatait:
Sort pedig nagyon hosszasan lehet sorolni még kormánypárti politikusokkal.
Gyurcsány ebből is megpróbált politikát csinálni, csakhogy pont Gyurcsány kommunista elvtársai idején kényszerült külföldre Karikó Katalin, 1985-ben
Hadházy Ákos szintén nem bírta ki politizálás nélkül, lényegében folytatta Gyurcsány gondolatmenetét
A Momentum alapítója sem tudott rendesen gratulálni, Fekete-Győr András is hasonló gondolatmeneten indult el, mint balliberális társai
Az LMP társelnökei nem gratuláltak, de maga a párt kiadott egy közleményt, amiben politikamentesen képesek voltak gratulálni
Az LMP - Magyarország Zöld Pártja szívből gratulál Karikó Katalin biokémikus orvosi Nobel-díjához, melyet az mRNS vakcinák kifejlesztéséhez kapcsolódó munkájával érdemelt ki. Mindnyájan büszkék lehetünk - írták közleményükben.
Botka László sem maradt ki a gratulálók közül
A mainzi székhelyű BioNTech is gratuláltKarikó Katalinnak és az amerikai Drew Weissmannak, amiért ők kapják idén az orvosi-élettani Nobel-díjat.
A cég közleménye szerint kettejük munkája úttörőnek bizonyult, és fontos fejlesztéssel járultak hozzá a BioNTech/Pfizer mRNS-alapú Covid-19-oltóanyagának kifejlesztéséhez.
Nagy becsben tartjuk Katit és Drewt szenvedélyükért, állhatatosságukért és elkötelezettségükért"
- olvasható a vállalat méltatásában.
Karikó Katalin még mindig tanácsadóként dolgozik a BioNTechnél, ahol 2013-tól 2022-ig a cég alelnöke volt.
A vállalat hangsúlyozta: a kitüntetésnek arra kell sarkallnia a kutatókat világszerte, hogy folytassák kutatói tevékenységüket, kiaknázva az új hatóanyagok teljes potenciálját.
Csák János: Karikó Katalin mindazt megtestesíti, ami a jó tudóst adja
Karikó Katalin megtestesíti mindazt, ami a jó tudóst adja: megszállottság, kitartás, eltökéltség, fáradhatatlanság és hivatástudat jellemzi - mondta Csák János kulturális és innovációs miniszter hétfőn az MTI-nek. A magyar biokémikus Nobel-díjának hírét Gulyás Balázs, a Magyar Kutatási Hálózat elnöke is üdvözölte.
Nagy öröm, hogy Karikó Katalin munkáját elismerték. A professzor asszonynak határozott célja van, amely mellett kitart, és meggyőződéssel viszi tovább akkor is, amikor esetleg nehézségek lépnek fel és nem kap finanszírozást"
- mondta a Japánban tárgyaló kulturális és innovációs miniszter, aki telefonon nyilatkozott az MTI-nek.
Csák János kiemelte: a mai világban is vannak még országok vagy körök, amelyek különválasztják az alapkutatást és az alkalmazott kutatást. Hozzátette: az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztése is alapkutatásnak indult.
A kétfajta kutatás szétválasztása idejétmúlt. Ma már az alapkutatások során is végig kell gondolni, vajon milyen valóságos emberi igényeket, szükségleteket elégíthet ki, mit segíthet elő - ebben az esetben a Covid-19 elleni hatásos mRNS-alapú vakcina kifejlesztését"
- fejtette ki a miniszter.
A Csák János delegációjának tagjaként szintén Japánban tartózkodó Gulyás Balázs, a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) elnöke az MTI-nek elmondta: a tudományban áttörésnek nevezik azokat a kutatásokat, amelyek rövid időn belül, akár azonnal alkalmazhatóak az emberiség érdekében.
Karikó KatalinNobel-díja is bizonyítja, hogy aki jó kutató és nagy felfedezést tesz, annak komoly, azonnali intellektuális értéke van. Egy új modell, egy új paradigma bevezetése előbb-utóbbi alkalmazható lesz a gyakorlati életben, számomra ezért jelentős elsősorbanKarikó Katalinés Drew Weissman közös Nobel-díja"
- szögezte le Gulyás Balázs.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.