Közélet

1948: jó bolsevik ajándék Szeged fenyőfája alá

1948: jó bolsevik ajándék Szeged fenyőfája alá

2021. december 5., vasárnap
1948: jó bolsevik ajándék Szeged fenyőfája alá

Jelenidő. Ünnepváró napok. A kisgyermek az adventi kalendárium ablakocskáit nyitogatja naponta. A nagyobb a játékboltok kirakatát bűvöli. Bátyjuk a kora téli időben leli örömét. Mindenki a maga módján készül a jeles napra.

Az újságból eltűnik az advent

Lépjünk a múltba. 1948: a felnőttek keresik egykori életük fogódzóit. Hiába. A pártegyesítés megvolt, jönnek a még keményebb idők, a szabadságfok gyors és végzetes eróziója végbemegy. Egy példa. 1947 decemberében a szegedi polgár még többször találkozhatott a Délmagyarban a szakralitás szimbolikájával, az adventidő, az Úrjövet kifejezésével – aztán elmúlt egy év, és ’48 decemberében az ez a lapból kiradírozva. Gyökerestől kitépve. Az advent szó helyén keletkezett virtuális lukat ezzel tömték be: klerikális reakció. Decemberben ez a szókapcsolat 28 alkalommal szerepelt a lapban, plusz volt még 6 fekete reakció. Na ja, a papi reverenda fekete…

Mindszenti érsek dűlőapostolai

Jó kis (meghitt…) ünnepi hangulat volt. És jött a java! 24 nap alatt 57-szer hozta a lap a hercegprímás nevét, jelzői pedig: hazaáruló. Imperialista ügynök. És aljas. Uszító. Rémhírterjesztő. Lélekmérgező. Siettek a propaganda sztahanovistái, mert rohamléptekkel közeledett a Mindszenty-per kitűzött időpontja. Hogy a közvéleményt az előre megírt kegyetlen ítéletre fölkészítsék, mindegyre ismételgetni, sulykolni kellett a gyilkos vádakat. A követőkről sem feledkeztek meg. Kulákokra, hitüket és tradícióikat őrző parasztokra, a tanyavilág véleményvezéreire ráütötték a billogot: „Mindszenty dűlőapostolai.” A tanulatlan pártmunkásnak, aki nem tudta az apostol szó jelentését föltárni, ez önmagában is indulatkiváltó volt. Persze, pontos terv szerint ment ez is.

Kiterjeszkedni a tiszteletről”

1948 adventjében Hamvas püspök az esperesi kar előtt az ünnepi felkészüléséről beszélt. A lelkiségi ügyek mellett az egyházközségi csoportok karitatív szolgálatáról mondta: a legfontosabb élelmet, ruhaneműt, tüzelőt, pénzt gyűjteni a szegényeknek. Ez legyen a katolikus nők legfőbb kötelessége. Mindezt egy titkos ügynök – fedőneve Sós – jelentéséből tudni. Ez a Sós nem volt az ész bajnoka. Így összegezte a püspök szavait: „A templomi prédikációkban erősen terjeszkedjenek ki a Jézus Szíve iránti tiszteletről.” A mindig szép magyarsággal fogalmazó püspök persze így sosem beszélt. De hát neki csak egy ilyen besúgó jutott, s kontroll nem volt, mert a vamzer szavai nem kerültek az újságba. Annál inkább az efféle, igazi ünnepre hangoló szalagcímek: „A szószékről uszított a demokrácia ellen egy vásárhelyi jezsuita szerzetes”. Na, mikor jelenjen meg ez a korántsem napi hír, ha nem 24-én, amikor az emberek lélekben már a szentestére készülnek…? Talált.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.