Október és november fordulója van: három emléknap kapaszkodik ekkor egymásba. Aligha van magyar család, amelyet ne érintené meg egyik vagy másik. A mai a protestánsok ünnepe: a reformáció emléknapja. Hétfőn a katolikus világ tartja mindenszentek ünnepét. Ezt követi a legegyetemesebb kegyeletnap – amikor hittől, világlátástól függetlenül mindannyian elhunyt szeretteinkre emlékezünk.
Ma a protestáns hívők azt a pillanatot idézik meg, amikor Luther Márton a wittenbergi vártemplom kapujára kiszögezi vitairatát. 1517. október 31-én történt ez, s ez időtől számítja a vallástörténet az ágostai hitvallásúak közössége, az evangélikus egyház megszületését. Aztán eltelik két évtized, és Genfben egy másik hittudós, Kálvin János is kidolgozza a maga hittételeit. Újabb egyház születik ezzel, a reformátusoké.
Az ős-vitairat szerzője, a német szerzetes Luther Márton 95 pontba foglalt tézisgyűjteménye a katolikus egyház megreformálását célozta. Szólt ez sok más mellett a bűnök pénzzel való megváltásának, a búcsúcédulák árusításának tarthatatlanságáról. Bírálta a pápisták formalizmusát, a mindennapoktól való elidegenedést. Tettét pápai kiátkozás követte, ám a prédikátor tanai terjedtek, és ennek eredménye lett az új egyház születése. A genfi Kálvin János Luthernél is radikálisabb újító volt. Az ő nézetei váltak a református egyház szellemi építményének alapjaivá.
Ez a nap egyébként a protestáns felekezeteknek nemcsak ünnep, hanem gyásznap is: ekkor emlékeznek meg az ellenreformáció áldozatairól, így a halálra, szerencsésebb esetben gályarabságra ítélt prédikátorokról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.