Közélet

Elek apó, Sata Pista nyomában

Elek apó, Sata Pista nyomában

2020. szeptember 30., szerda
Elek apó, Sata Pista nyomában

Ahol megszületett: Székelyföld, Kisbacon. Ahol örökre elcsöndesedett: Székelyföld, Kisbacon. És közben bejárta a fél országot. A régit. Élete két végpontja, 1859 és 1929 között ott van kereken hetven év.

Benedek Elek hét évtizednyi idejében egyébként minden kerek volt: a tanulmányai, házassága, családapai helytállása, elvhűsége, hazafiassága – az életpálya valamennyi összetevője szabályos egészet ad ki. Székelyudvarhely, majd Budapest: tanulmányok a bölcsészkaron. Még egyetemista, amikor néprajzi gyűjtőútra hívja Sata Pista. A különös írói álnév, Sata, nem mást takar: bolgárfalvi Sebesi Jób író-költő-jogász-néprajzkutató-mesegyűjtő-mindentudót. Már ekkor eldőlt: Benedek Elek is a mesék, a néphagyományrend, a nyelvőrzés bűvkörébe lépett. És maradt ott, egész életében. Volt ugyan hírlapíró, persze, meg kellett élni, volt országgyűlési képviselő, folyóiratszerkesztő, de legfontosabbként: mesegyűjtő, meseíró, kicsiknek szóló könyvek és lapok kiadója. A gyermekirodalom „atyja”. A gyerekek Elek apója.

A magánélete is mesés elemekkel tarkított. 1882-ben, egy sétaúton főnökével, Rákosi Jenő főszerkesztővel betértek egy trafikba. Épp egy újságcikken vitatkoztak, s a trafikosné félárva lánya, követve a polémiát, bátran beleszólt, és okosan érvelt. A fiatal író annyira meghökkent – a lányka szépsége is megzavarta –, hogy fizetni is elfelejtett. Másnap egy virágcsokorral ment a számlát rendezni. Aztán mindennapos vendég lett. Megéledt a szerelem, s lett belőle legenda: az életen át tartó hűség kivételes példája. A két romantikus fiatal fogadalmat tett, hogy soha el nem hagyják egymást, s majd, valamikor, egyszerre halnak meg.

És 1929. augusztus 17-én tényleg így lett. Kisbaconi kúriájukban – ahová Trianon után végleg visszatért, hogy segítse a kultúraőrzést, a magyarságvédelmet – az íróasztalánál dolgozott, amikor kezéből a toll kiesett. Jött rögtön a közeli orvos, aztán még kettő Brassóból, mert Elek apó híre nagy volt; de családját jóval már nem biztathatták. Felesége, negyvenöt évig hű társa, hat szép gyermekük édesanyja, Fischer Mária ekkor kiment a patakpartra. Elővette a mérget… Annyi ideje volt még, hogy visszatérjen a házba, megcsókolja halódó férjét, és a saját ágyába feküdjön. Gyermekeitől ezzel búcsúzott: „Édeseim, azt hiszem, most kifogytok belőlünk.” A kisbaconi nagy mesélő, író, kritikus, folklorista, szerkesztő, és a hűségjelkép, Mária asszony, fogadalmuk szerint, együtt mentek el.

A gyermekvilág Elek apójának születési dátuma, szeptember 30-a másfél évtizede a Magyar Olvasótársaság kezdeményezésére lett a Népmese Napja hazánkban.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.