A végéhez közelednek Vásárhelyen a Tram-train beruházáshoz kapcsolódó régészeti terepmunkák, a feladatot a városban a Tornyai János Múzeum munkatársai végezték el. Az elmúlt négy évben megtalált leletekről és azok további sorsáról Csányi Viktor, a közgyűjtemény régésze számolt be.
– A beruházás régészeti szakfeladatait 2016 óta látja el a múzeum, az előkészítés idején részt vettünk a megelőző dokumentáció elkészítésében, majd a továbbiakban elvégeztük a közműkiváltások és a pályaépítés régészeti megfigyelését– összegezte a szakember az összesen kétezer munkaórában teljesített feladatokat. Nyolc helyszínen kisebb felületű régészeti feltárást is végeztek, s tapasztalataikat tízezer fotó és több száz oldalnyi dokumentáció őrzi. A beruházás lehetőséget adott a város keresztmetszetének régészeti megfigyelésére és az ismert lelőhelyekről alkotott korábbi kép pontosítására is. A leletanyag legnagyobb része már korábban bolygatott területről került elő. A legrégebbi darabok a bronzkorból, a legújabb régészeti korú leletek pedig az újkorból származnak, kilencven százalékuk a török korban, valamint az azt közvetlenül megelőző és követő időkben került a földbe – összegezte Csányi Viktor. A záró munkálatokat a Nagyállomás környékén végzik a szakemberek, ahol a feltárás megerősítette, hogy itt az Árpád-kor végétől egészen az Anjou-korig egy település működött, amelyet igazolnak a most megtalált Árpád-kori cserépfazék- és bográcsperem-töredékek is. A leleteket folyamatosan dolgozzák fel a Tornyai János Múzeum munkatársai, s a megtisztított és dokumentált tárgyakból a következő évben rendez kiállítást a közgyűjtemény, amelyben a tram-train beruházás során megtalált tárgyak mellett bemutatják a megfigyelések során dokumentált régészeti jelenségeket is.
(Forrás: Arany-Tóth Attila)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.