Egyetlen kikelési hullámból lett ennyi szúnyog, az irtásuk az árterekben lehetetlen, így a kikelés után próbálják felvenni a harcot ellenük.
Sok a szúnyog, írtuk a múlt héten. De írhattuk volna ezen a héten is, mert nem lett kevesebb. Az irtás folyamatos, de többen nem érzik hatékonynak. Utánajártunk, hogy mi lehet ennek az oka.
Makrai László, a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. (SZKHT) vezetője kérdéseinkre azt írta, hogy a heti rendszerességű fajmeghatározó vizsgálatok szerint a szegedi ártalomban részt vevő fajok túlnyomó többsége azon három ártéri árvízi faj, amely a Tisza és a Maros folyók hullámterében nevelkedik. Éjjel vonulva érik el a lakott övezetet.Élőhelyük azon lefolyástalan, a fővédvonal - töltés - építésekor ásott anyagnyerőhelyek, kubikgödrök tömege, amelyeket az árhullám megtölt vízzel. Annak levonulása után lassan szikkadnak ki galériaerdők többszintes lombjával való borítottság miatt.
Ami némi jó hírt jelenthet, hogy a jelenleg tapasztalt rengeteg szúnyog egyetlen kikelési hullámból származik. Újabb lárvafejlődés, bábozódás nem tapasztalható, így ezen hullám természetes pusztulása a rövid néhány hetes élettartam miatt várható, amit a forróság gyorsít, a hűvös, borús-párás idő lassít - a hétvégi, várhatóan esősebb idő nem tesz jót ennek a folyamatban.
Ahogy az SZKHT igazgatója írja, kezelésük, egyáltalán a megközelítésük szárazföldi, vízi, légi úton lehetetlen a kaotikus állapotok miatt. Az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség granulátumszórásos légi biológiai kezelésükkel próbálkozik. A hazai folyók hullámterének rendezése a kubikgödrök lefolyásának megoldásával együtt országos szintű vízügyi programot és figyelmet igényel. Ezt azonban a természetvédelem vizes élőhelyvédelmi érdekével szükséges harmonizálni. Számottevő szaporulat származik azon magánterületi mikroélőhelyekről, amelyeken a tulajdonosok „termelik” a szúnyogot, tudtuk nélkül. Ezek forrása házi víztartó edények, hordók vödrök, fazekak, vízzel telt fóliaredők, autógumik, kaspók stb. Korábban, ezen odafigyelést segítendően, biológia lárvairtó tablettát is adtak ingyen az ügyfélszolgálaton, de megszűnt a gyártása.
Korábban mi is írtunk arról, hogy
házilag hogyan védekezhetünk a szúnyogok ellen.
— Az általunk vizsgált, Tiszától, Marostól független 320 lárvatenyészőhelyről a folyamatos, március vége óta zajló biológiai lárvairtás miatt nincs számottevő szaporulat, amit a hetente befogott egyedek fajmeghatározása bizonyít. A közúti füstködös irtás hatékonysága, teljesítménye töredéke a légi irtásénak a dimenziói miatt — írta Makrai László.
A szúnyoggyérítésért koordináló Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség munkájáról ebben a cikkünkben találhat információt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.