Közélet

Folyamatosan irtják a szúnyogokat Szegeden, de miért van még mindig ennyi?

Folyamatosan irtják a szúnyogokat Szegeden, de miért van még mindig ennyi?

2020. július 7., kedd
Folyamatosan irtják a szúnyogokat Szegeden, de miért van még mindig ennyi?

Folyamatosan gyéríti a szúnyogokat Szeged térségében is a katasztrófavédelem, de a nagy mennyiségű csapadék és a megáradt Tisza miatt nehezebb a feladatuk.

– Márciusban kezdtük meg a vízparti agglomerációk feltérképezését, mivel évről évre vannak újabb gócpontok, ahol lárvák jelennek meg. Április első hetében már biológiai gyérítést is végeztek a szakemberek, majd a szúnyoglárvák kifejlődésével májusban megkezdődtek a földi kémiai kezelések – mondta lapunk kérdésre Dóka Imre tűzoltóőrnagy, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője. Hozzátette, hogy a gyérítésre szeptember 30-ig van lehetőség, de az elmúlt évek tapasztalatai alapján augusztus végéig a munkák nagyobb része befejeződik.

A lakosság is jelezheti, ha gyérítést igényel

Mivel a gyérítések területe és gyakorisága a szúnyogok számától függ, pontosan csak egy-másfél héttel lehet előre meghatározni, hogy mikor, hol és hány hektáron permeteznek a következő napokban. A szúnyoggyérítés helyszíne mindig attól függ, hogy az ország mely területén a legnagyobb a szúnyogártalom, ezt pedig a rovarszakértői vizsgálatok határozzák meg. A jó helyismerettel rendelkező rovarszakértők országszerte folyamatosan ellenőrzik a lárvák és a kifejlett szúnyogok számát, ez alapján tervezik meg a központi szúnyoggyérítés hetente változó programját. A szakértők mellett a lakosság is jelezheti az önkormányzat felé, ha valahol szükségesnek érzik a gyérítést. Ezeket a bejelentéseket a katasztrófavédelemhez továbbítják, ahol megvizsgálják és megteszik a szükséges lépéseket.Az önkormányzatok a központi program mellett saját költségvetésük terhére önállóan is végezhetnek szúnyoggyérítést.

A gyérítésben érintett települések körét egy-másfél héttel előre határozzák meg. Azt, hogy az adott héten mely településeken, milyen napon és milyen eljárással lépnek fel a vérszívók ellen, akatasztrófavédelemweboldalán a szúnyoggyérítés menüpont alatt érhető el. A heti programok között található a minden hétfőn frissülő részletes lista.

Az időjárás is befolyásolja a szúnyogok számát

Az utóbbi napokban akadt olyan este, amikor az elviselhetőnél több szúnyog zavarta a szegedieket. Ebben egyértelműen az időjárás a ludas. – Az erős csapadékos időjárást mindig felmelegedés követi, ez gyakorlatilag hullámhegy-hullámvölgyben követte egymást az elmúlt a hónapban. Ez befolyásolja a szúnyogok számát is és a gyérítés kivitelezését is. Éppen ezért hétről hétre emelkedik azoknak a területeknek a száma, ahol gyérítést végzünk – kaptunk magyarázatot a helyettes szóvivőtől az elmúlt napok kisebb szúnyoginváziójára.

Az elmúlt hetek időjárása, a Tisza és Maros áradása, valamint az árkokban megrekedt vizek, belvízzel elöntött területek is kedveztek a szúnyogok szaporodásához. Ilyenkor a szúnyoglárvából akár egy hét alatt is kifejlett csipőszúnyog lesz, éppen ezért a védekezés is intenzívebb. Amíg a múlt héten országosan 63 ezer hektáron 200 települést kezeltek, addig ezen a héten több mint 100 ezer hektáron 450 településen végeznek gyérítést. A katasztrófavédelem oldalán található táblázat szerint kedden Szegeden 3 ezer hektáron gyérítenek, a megyében az egész hetet tekintve több mint 15 ezer hektárt kezelnek.

Mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy csökkenjen a szúnyogok száma, és sikeres legyen a központi szúnyoggyérítés. A szúnyogok élőhelyeinek jelentős része magántelkeken található. A ház körüli, vízzel teli vödrökben, esővíztározókban, hordókban, kaspókban ezerszámra fejlődhetnek szúnyogok. Öntsük ki, vagy fedjük le ezeket és máris sokat tettünk a szúnyogok ellen.

Biológiai és kémiai "hadviselés"

Két módszerrel dolgoznak a szakemberek. A kémiai, úgynevezettULV- vagy melegködös technológiával végzik a kifejlett szúnyogok elleni védekezést földi járművekről , alárvák tenyészőhelyeit biológiai készítménnyel légi úton kezelik. Hétfőn napközben a Szegedhez közeli vízparti területeken már végeztek légi gyérítést.Az alkalmazott irtószerek nem ártalmasak az emberekre és a háziállatokra, a legtöbb háztartási rovarirtó szerhez hasonlóan – csak több ezerszeres dózisban okoznak mérgezést.

Nem jelent kockázatot a nyitott ablak, mivel azonban a készítmény zárt térben lassabban bomlik le, mint a szabadban, a permetszer leérkezéséig érdemes bezárni az ajtókat, ablakokat. Földi melegködös védekezéseknél előfordulhat, hogy a gyermekek kedvet kapnak a ködben játszani, vagy közelről akarják nézni a járműveket. Ezt akadályozzuk meg! A kezelés után pár perccel a permetköd úgyis eloszlik, ekkor nyugodtan folytatni lehet a szabadtéri tevékenységet.

   

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.